reklama

První den s novými pravidly: Restauracím chybí neočkovaní, některé padnou na polovinu

Od pondělí platí nová opatření proti koronaviru, která brání neočkovaným v návštěvách restaurací a dalších služeb. Řada provozoven proto hlásí odliv klientely. Ten se velmi podepisuje na hospodaření a fungování takových míst. Reportéři CNN Prima NEWS navštívili několik podniků a ptali se, jak první den nových opatření probíhá.

reklama

Jan Damča provozuje klasickou českou restauraci v Praze-Michli. Patří mezi řadu restauratérů, které nová opatření proti neočkovaným mohou silně zasáhnout. Doufá ale, že odliv hostů nastane. „Pokud to stáhnu na běžný režim třeba v roce 2019, tak jsme dosud spadli na takových 70 %. Z těch počítáme, že nám 20 až 30 % touto cestou zase ubyde,“ nastínil předpoklady restauratér. Během pondělní obědové doby byl jeho podnik zaplněn asi ze třetiny.

Úbytek hostů zaznamenali také v restauraci u sportovního centra na pražské Zbraslavi. „Ubylo dost. Běžně chodí aspoň dělníci, ale dneska na oběd přišlo asi jen 6 lidí,“ říká servírka. Do podniku podle ní přišlo alespoň více lidí pro jídlo s sebou. V podniku se jinak opatření dodržují. Servírka nosí roušku a hostům, kteří přijdou, kontroluje potvrzení o očkování.

Na nových vládních nařízeních lpí také v jednom z bister v centru Prahy. Po příchodu okamžitě u zákazníků žádají k nahlédnutí aplikaci Tečka a sami nosí ochranu dýchacích cest. Vnímají však, že mají podstatně méně zákazníků. „Hostů ubylo. Nevím jak razantně, to ještě uvidíme, jsme na začátku těch opatření,“ řekl redakci provozní restaurace s tím, že na pondělní večer má hlášeno až o polovinu méně rezervací, než běžně.

Opatření se dodržují také v pivnici u Náměstí Míru v centru Prahy. Lidí tu ale zatím neubylo. „Zatím ne,“ potvrzuje viditelně vytížený hospodský v reakci na otázku, zda se už nějak projevila nová pravidla, která zamezují neočkovaným vstup do zařízení, na množství hostů.

Restauratér: Pouštíme všechny, i neočkované a netestované

Jinde se ale opatření už úplně nedodržovala. „Dneska nás vůbec nekontrolovali, ale možná nás už znají. V minulém týdnu jsme jim Tečku ukazovali,“ říká mladý muž po návštěvě hospody ve Strašnicích na Praze 10.

V jiné restauraci poblíž se pak opatření vůbec nedodržovalo. „Nás vůbec nekontrolovali. Obsluha nenosí ani roušky či respirátory,“ říká jedna ze zákaznic s tím, že lidí zde kolem oběda bylo dost.

Odmítáním opatření se pak netají provozovatel pražské pizzerie Ziead Leggieri. „My pouštíme všechny zákazníky, ať jsou testovaní, netestovaní, očkovaní, neočkovaní,“ řekl restauratér CNN Prima NEWS. Ten podle svých slov nevěří, že například nošení roušky situaci pomůže. Očekává pak, že kvůli poslednímu opatření přijde o zhruba 30 procent zákazníků.

Majitelka kadeřnictví: Poslední vlna nás stála 50 procent klientek

Nová opatření se týkají také třeba kadeřnictví. Podepsala se proto také na salonu Ludmily Ledecké v Plzni. „Už za poslední vlny nám ubylo asi 50 procent klientek. Museli jsme zrušit kosmetiku, aplikaci různých výplní a botoxu, takže už máme jenom kadeřnictví, pedikůru a modeláž. Určitě se to na nás podepsalo,“ říká provozovatelka.

„Máme výhodu, že jsme ve vlastních prostorách, takže když to za dva roky skončí, tak se určitě zvedneme. Ale není to úplně příjemné vůči zaměstnancům a okolí,“ řekla CNN Prima NEWS Ledecká.

Opatření platí i pro sportoviště či bazény. „Ráno to bylo malinko slabší, ale teď se sem dostaly i nějaké školy, takže to zatím necítíme,“ říká Stanislav Bydžovský z Plaveckého areálu v Hradci Králové.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama