Ilustrační foto Zdroj: Prima Mazlíček
V minulém článku první pomoci pro psy jsme se zabývali vyhodnocením zdravotního stavu zvířete - vědomí a zachování životních funkcí.
V minulém článku první pomoci pro psy jsme se zabývali vyhodnocením zdravotního stavu zvířete - vědomí a zachování životních funkcí.
Dalším indikátorem zdravotního stavu jsou právě základní fyziologické hodnoty, které mohou napovědět, zda je zvíře v pořádku anebo je na místě vyšetření u veterináře.
Není vhodné vyhodnocovat jednotlivé hodnoty samostatně (kromě barvy sliznic a teploty, což jsou jednoznačné ukazatele), protože jak se dozvíte z článku, některé hodnoty mohou být fyziologicky zvýšené anebo snížené a slouží pouze jako orientační hodnota k dalším faktorům zdravotního stavu psa.
Dechová frekvence
Dechová frekvence u psa je 10-40 dechů za minutu. Tuto hodnotu posuzujeme u psa v klidovém režimu, odečítat dechovou frekvenci u psa po fyzické anebo psychické zátěži (pozitivní / negativní) nebo v horkém počasí je nepřesné. Jak známo, pes se ochlazuje především zrychleným dýcháním.
Zpomalení dechové frekvence většinou značí vážný zdravotní problém psa. Výjimkou je hluboký spánek psa, kdy se dech zpomalí a prohloubí fyziologicky.
Dech psa můžeme odečíst pouhým pohledem na hrudní koš, pokud dech není dobře rozpoznatelný pohledem, přiložením ruky na hrudní koš psa, případně si dech můžeme ověřit i poslechem přiložením ucha k čenichu psa (stav bezvědomí, kdy dech je povrchní a hůře rozeznatelný).
Tepová frekvence
Tepová frekvence u psa je rozdílná u jednotlivých věkových a velikostních skupin psů.
- štěňata: 120-160/min.
- malá a trpasličí plemena: 80-120/min.
- velká a obří plemena: 60-100/min.
Obecně lze říci, že tepová frekvence psa se pohybuje okolo hodnoty 100/min.
Opět platí, stejně jako u dechové frekvence, že zvýšení tepu nad tabulkové hodnoty nemusí znamenat nemoc, ale následek psychické anebo fyzické zátěže, případně horké počasí (zrychlený dech a s tím související zvýšení tepové frekvence).
Zpomalení srdeční frekvence může poukazovat na otravu, šok, onemocnění srdce a je na místě stav psa konzultovat s veterinárním lékařem.Tepová frekvence se vyhodnocuje na stehenní tepně psa, která leží na vnitřní straně stehna.
Barva sliznic
Tato hodnota je poměrně přesný ukazatel zdravotního stavu psa. Sliznice zdravého zvířete je hladká, lesklá, vlhká a růžové barvy. Každá změna zbarvení sliznice značí zdravotní problém.
- červená – infekce, otrava oxidem uhelnatým (časté při požárech)
- bílá/světlá – anemie- masivní ztráta krve
- modrofialová – cyanoza – onemocnění srdce, plic, dušení, zástava srdeční činnosti
- žlutá – ikterická – onemocnění jater
- šedá – smrt
Barvu sliznic můžete hodnotit na sliznici spojivky oka anebo dásních psa.
Teplota
Teplotu psa měříme v rektu plastovým digitálním teploměrem. Nikdy neměřte z bezpečnostních důvodů psovi teplotu skleněným teploměrem. Konec teploměru je nutné namazat lékařskou vazelínou, olejem nebo neparfémovaným krémem.
Fyziologická teplota u psa je 37,5 -39 °C.
Pokud má váš pes zvýšenou teplotu, je to důvod k návštěvě veterináře. NIKDY nepodávejte psu žádné léky na snížení teploty.
Elasticita kůže
Jednoduché vyhodnocení faktoru, který vypovídá o hydrataci psa.
Jemně vytvořte kožní řasu na kůži psa a ihned ji pusťte. Pokud se řasa okamžitě vrátí, pes je hydratovaný. Pokud je pes dehydratovaný, kožní řasa se vrací zpět pomalu, nebo zůstává viset delší dobu. Pokud je pes dehydratovaný, je nutná okamžitá návštěva veterinárního lékaře.
V příštím díle seriálu se tematicky zaměříme na omrzliny a podchlazení psa.
Zuzana Wildmannová První pomoc pro psy
Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi a lektor první pomoci, akreditovaný zkouškou MŠMT.