První ruský podnik se staví proti válce. Ropný gigant Lukoil volá po příměří

Válka na Ukrajině dostává nový rozměr. Ruský ropný gigant Lukoil, společnost s velkým ekonomickým i politickým vlivem, ve čtvrtek vyzval k jejímu rychlému ukončení. Stal se tak prvním velkým ruským podnikem, který se proti invazi postavil, napsala agentura AFP.

„Vyslovujeme se pro rychlé zastavení ozbrojeného konfliktu a plně podporujeme jeho řešení prostřednictvím vyjednávání a diplomatických prostředků,“ cituje AFP z prohlášení vedení podniku. Internetové stránky Lukoilu jsou momentálně nedostupné.

Lukoil je druhým největším těžařem ropy v Rusku po státní společnosti Rosněfť. Většinovými vlastníky Lukoilu jsou šéf podniku Vagit Alekperov a jeho náměstek Leonid Fedun, upozornila agentura Reuters.

Podnik uvedl, že je „znepokojen tragickými událostmi na Ukrajině“ a vyjádřil soustrast všem, které konflikt postihl. Zároveň ujistil, že udělá vše, aby mohl stabilním způsobem pokračovat ve svých aktivitách po celém světě.

Společnost Lukoil tento týden oznámila, že loni zvýšila čistý zisk na 773,4 miliardy rublů (zhruba 170 miliard Kč) z 15,2 miliardy rublů v předchozím roce. Za prudkým nárůstem zisku stály vyšší ceny ropy a plynu i vyšší objem produkce podniku. Tržby společnosti stouply o více než dvě třetiny na 9,4 bilionu rublů.

Společnost Lukoil v minulosti provozovala síť čerpacích stanic v České republice. V roce 2014 však tyto stanice převzala maďarská ropná a plynárenská skupina MOL.

Tagy: