reklama

360⁰ Pavlíny Wolfové: Plán na českou vakcínu není životaschopný, nevěděl jsem o něm, říká Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na pondělní tiskové konferenci oznámil, že v Česku začne výroba vlastní vakcíny na nemoc COVID-19. Tým lékařky a poslankyně Hnutí ANO Věry Adámkové bude podle jeho slov dalším z několika na světě, které budou vakcínu vyvíjet. Stát do výzkumu hodlá investovat desítky milionů korun. Ve středu ale náměstek ministra zdravotnictví a přední český vakcinolog Roman Prymula přiznal, že o tomto plánu ministra se dověděl až těsně před tiskovou konferencí, nikdo ho s ním nekonzultoval a představený koncept výroby české vakcíny nepovažuje za životaschopný. Uvedl to v pořadu 360º Pavlíny Wolfové.

reklama

„Pravdou je, že tento koncept není úplně životaschopný, já jsem se zabýval klinickým testováním vakcín 25 let a varianta inaktivované vakcíny je sice možná, ale když se na to podíváme technicky, tak my o tomto viru nevíme, jakou zanechává imunitní stopu. To znamená, představa, že takzvaná mrtvá vakcína, kterou využijeme v podobě, kdy virus umrtvíme a vpravíme ho do těla, vyvolá dostatečnou imunitní odezvu, je podle mě velmi riziková a myslím si, že fungovat nebude," uvedl doslova náměstek ministra.

Na otázku moderátorky, zda se s ním jakožto náměstkem ministra a hlavním epidemiologem nikdo neporadil, Roman Prymula přiznal, že skutečně ne. „To je aktivita, která šla zcela mimo mě, nevěděl jsem o ní," sdělil a a dodal, že se o celé věci dozvěděl až těsně před tiskovou konferencí.

Náměstek i Učená společnost proti plánu ministra

Hostem pořadu byla také předsedkyně Učené společnosti České republiky, imunoložka a mikrobioložka Blanka Říhová. Projekt tak, jak byl prezentován, podle ní vzbuzuje pochybnosti, že jeho autoři mají dostatek zkušeností s vývojem vakcín a chováním virů. Společnost v dopise ministru zdravotnictví zpochybnila nejen samotný záměr výroby vakcíny, ale i přímo osobnost Věry Adámkové, která stojí v čele týmu.

K tématu

„Mně a mým kolegům vadila naivní představa, že za tak krátkou dobu můžeme vyrobit vakcínu, která bude českého původu. Myslím, že je rozumné se připojit k evropským projektům a dát naši znalost k tomu, co dělá Evropa. Ale abychom vyráběli českou vakcínu? To se domnívám, že není možné,“ poznamenala profesorka Říhová, která se také, podle svých slov, dozvěděla o záměru až z tiskové konference ministerstva.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i poslankyně Adámková se proti kritice Učené splečnosti už ohradili. „Platí svoboda bádání a v tomto směru asi není nutné kritizovat někoho, kdo má zájem pracovat na vývoji této vakcíny,“ řekl mimo jiné ministr.

„Situace je bezprecedentní. Domnívám se, že je povinností každého vědce, má-li možnosti, dát je obyvatelům a vlasti," uveda ke kritice Adámková s tím, že lidé zapojení do projektu podle ní doteď odvedli zdarma práci za desítky milionů korun.

„Teď by i vědecká komunita měla posoudit, jestli je ta koncepce správná, jestli jít touto cestou dál a eventuálně zvážit financování. Já jsem skeptický k tomuto modelu," dodal ovšem náměstek ministra Prymula.

Celý rozhovor o situaci kolem vývoje české vakcíny proti koronaviru sledujte v přiloženém videu.

Tagy: Adam Vojtěch vakcína Roman Prymula Ministerstvo zdravotnictví ČR Věra Adámková Učená společnost Blanka Říhová

Další hlavní zprávy

Opozice

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici

Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář pro CNN Prima NEWS uvedl, že by uvítal, kdyby opozice vytvořila společnou stínovou vládu. Ta by dle něj oponovala vládě ANO a ČSSD s podporou KSČM. Už dříve spolek vyzval, aby demokratická opozice spolupracovala, a přeje si její vítězství v příštích volbách. CNN Prima NEWS zjišťovala, co si o návrhu na stínovou vládu myslí předsedové opozičních stran.

Donald Trump

Lůza nevymaže naši historii a kulturu, opřel se do radikální levice Trump

Lůza nevymaže naši historii a kulturu, opřel se do radikální levice Trump

  • Aktualizováno dnes v 10:47

Americký prezident Donald Trump se při příležitosti připomenutí Dne nezávislosti tvrdě pustil do demonstrantů, kteří v posledních týdnech pustošili americká města. V projevu před památníkem Mount Rushmore řekl, že cílem radikálů není lepší Amerika, ale její konec. Podle něj jsou děti ve školách učeny a vedeny k nenávisti vůči Americe. Demokraté plánovanou akci označili již dříve za oslavu bílé nadvlády. Trump je mimo jiné kritizován i za pořádání projevů v době prudkého nárůstu nakažených nemocí COVID-19.

reklama
Státní kasa pyká za neoprávněné zajišťovací příkazy. Firmy dostaly zpět 127 milionů
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
reklama
reklama
Cestují po světě a vydělávají na Instagramu. Jak žít jako oni? Raquel a Miquel radí

Nový den

Domácí zpravodajství

Musím si vzít toho slovinského premiéra. Babiš přerušil telefonátem tiskovku
Děti v rozpáleném autě volaly maminku. Rodiče se divili, proč to strážníci řeší
Další články
reklama
reklama