reklama

360⁰ Pavlíny Wolfové: Plán na českou vakcínu není životaschopný, nevěděl jsem o něm, říká Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na pondělní tiskové konferenci oznámil, že v Česku začne výroba vlastní vakcíny na nemoc COVID-19. Tým lékařky a poslankyně Hnutí ANO Věry Adámkové bude podle jeho slov dalším z několika na světě, které budou vakcínu vyvíjet. Stát do výzkumu hodlá investovat desítky milionů korun. Ve středu ale náměstek ministra zdravotnictví a přední český vakcinolog Roman Prymula přiznal, že o tomto plánu ministra se dověděl až těsně před tiskovou konferencí, nikdo ho s ním nekonzultoval a představený koncept výroby české vakcíny nepovažuje za životaschopný. Uvedl to v pořadu 360º Pavlíny Wolfové.

reklama

„Pravdou je, že tento koncept není úplně životaschopný, já jsem se zabýval klinickým testováním vakcín 25 let a varianta inaktivované vakcíny je sice možná, ale když se na to podíváme technicky, tak my o tomto viru nevíme, jakou zanechává imunitní stopu. To znamená, představa, že takzvaná mrtvá vakcína, kterou využijeme v podobě, kdy virus umrtvíme a vpravíme ho do těla, vyvolá dostatečnou imunitní odezvu, je podle mě velmi riziková a myslím si, že fungovat nebude," uvedl doslova náměstek ministra.

Na otázku moderátorky, zda se s ním jakožto náměstkem ministra a hlavním epidemiologem nikdo neporadil, Roman Prymula přiznal, že skutečně ne. „To je aktivita, která šla zcela mimo mě, nevěděl jsem o ní," sdělil a a dodal, že se o celé věci dozvěděl až těsně před tiskovou konferencí.

Náměstek i Učená společnost proti plánu ministra

Hostem pořadu byla také předsedkyně Učené společnosti České republiky, imunoložka a mikrobioložka Blanka Říhová. Projekt tak, jak byl prezentován, podle ní vzbuzuje pochybnosti, že jeho autoři mají dostatek zkušeností s vývojem vakcín a chováním virů. Společnost v dopise ministru zdravotnictví zpochybnila nejen samotný záměr výroby vakcíny, ale i přímo osobnost Věry Adámkové, která stojí v čele týmu.

„Mně a mým kolegům vadila naivní představa, že za tak krátkou dobu můžeme vyrobit vakcínu, která bude českého původu. Myslím, že je rozumné se připojit k evropským projektům a dát naši znalost k tomu, co dělá Evropa. Ale abychom vyráběli českou vakcínu? To se domnívám, že není možné,“ poznamenala profesorka Říhová, která se také, podle svých slov, dozvěděla o záměru až z tiskové konference ministerstva.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i poslankyně Adámková se proti kritice Učené splečnosti už ohradili. „Platí svoboda bádání a v tomto směru asi není nutné kritizovat někoho, kdo má zájem pracovat na vývoji této vakcíny,“ řekl mimo jiné ministr.

„Situace je bezprecedentní. Domnívám se, že je povinností každého vědce, má-li možnosti, dát je obyvatelům a vlasti," uveda ke kritice Adámková s tím, že lidé zapojení do projektu podle ní doteď odvedli zdarma práci za desítky milionů korun.

„Teď by i vědecká komunita měla posoudit, jestli je ta koncepce správná, jestli jít touto cestou dál a eventuálně zvážit financování. Já jsem skeptický k tomuto modelu," dodal ovšem náměstek ministra Prymula.

Celý rozhovor o situaci kolem vývoje české vakcíny proti koronaviru sledujte v přiloženém videu.

Tagy:
Adam Vojtěch vakcína Roman Prymula Věra Adámková Učená společnost Blanka Říhová Ministerstvo zdravotnictví

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Milující otec šesti dětí náhle zemřel. Jejich matka prosí o pomoc se školou i bydlením

Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama