360⁰ Pavlíny Wolfové: Plán na českou vakcínu není životaschopný, nevěděl jsem o něm, říká Prymula

Roman Prymula byl hostem v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na pondělní tiskové konferenci oznámil, že v Česku začne výroba vlastní vakcíny na nemoc COVID-19. Tým lékařky a poslankyně Hnutí ANO Věry Adámkové bude podle jeho slov dalším z několika na světě, které budou vakcínu vyvíjet. Stát do výzkumu hodlá investovat desítky milionů korun. Ve středu ale náměstek ministra zdravotnictví a přední český vakcinolog Roman Prymula přiznal, že o tomto plánu ministra se dověděl až těsně před tiskovou konferencí, nikdo ho s ním nekonzultoval a představený koncept výroby české vakcíny nepovažuje za životaschopný. Uvedl to v pořadu 360º Pavlíny Wolfové.

„Pravdou je, že tento koncept není úplně životaschopný, já jsem se zabýval klinickým testováním vakcín 25 let a varianta inaktivované vakcíny je sice možná, ale když se na to podíváme technicky, tak my o tomto viru nevíme, jakou zanechává imunitní stopu. To znamená, představa, že takzvaná mrtvá vakcína, kterou využijeme v podobě, kdy virus umrtvíme a vpravíme ho do těla, vyvolá dostatečnou imunitní odezvu, je podle mě velmi riziková a myslím si, že fungovat nebude," uvedl doslova náměstek ministra.

Na otázku moderátorky, zda se s ním jakožto náměstkem ministra a hlavním epidemiologem nikdo neporadil, Roman Prymula přiznal, že skutečně ne. „To je aktivita, která šla zcela mimo mě, nevěděl jsem o ní," sdělil a a dodal, že se o celé věci dozvěděl až těsně před tiskovou konferencí.

Náměstek i Učená společnost proti plánu ministra

Hostem pořadu byla také předsedkyně Učené společnosti České republiky, imunoložka a mikrobioložka Blanka Říhová. Projekt tak, jak byl prezentován, podle ní vzbuzuje pochybnosti, že jeho autoři mají dostatek zkušeností s vývojem vakcín a chováním virů. Společnost v dopise ministru zdravotnictví zpochybnila nejen samotný záměr výroby vakcíny, ale i přímo osobnost Věry Adámkové, která stojí v čele týmu.

„Mně a mým kolegům vadila naivní představa, že za tak krátkou dobu můžeme vyrobit vakcínu, která bude českého původu. Myslím, že je rozumné se připojit k evropským projektům a dát naši znalost k tomu, co dělá Evropa. Ale abychom vyráběli českou vakcínu? To se domnívám, že není možné,“ poznamenala profesorka Říhová, která se také, podle svých slov, dozvěděla o záměru až z tiskové konference ministerstva.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i poslankyně Adámková se proti kritice Učené splečnosti už ohradili. „Platí svoboda bádání a v tomto směru asi není nutné kritizovat někoho, kdo má zájem pracovat na vývoji této vakcíny,“ řekl mimo jiné ministr.

„Situace je bezprecedentní. Domnívám se, že je povinností každého vědce, má-li možnosti, dát je obyvatelům a vlasti," uveda ke kritice Adámková s tím, že lidé zapojení do projektu podle ní doteď odvedli zdarma práci za desítky milionů korun.

„Teď by i vědecká komunita měla posoudit, jestli je ta koncepce správná, jestli jít touto cestou dál a eventuálně zvážit financování. Já jsem skeptický k tomuto modelu," dodal ovšem náměstek ministra Prymula.

Celý rozhovor o situaci kolem vývoje české vakcíny proti koronaviru sledujte v přiloženém videu.

Tagy:
Adam Vojtěch vakcína Roman Prymula Věra Adámková Učená společnost Blanka Říhová Ministerstvo zdravotnictví