reklama

Prymula: Virová nálož je obrovská. Prosté přesvědčování k očkování nebude mít efekt

Aktuální vlna pandemie stále ještě nedosáhla vrcholu. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to připomněl epidemiolog Roman Prymula. Ten uvítal plán budoucí vlády Petra Fialy (ODS) prodloužit vánoční prázdniny. Zároveň připustil, že pokud selžou současná koronavirová opatření, bylo by namístě diskutovat o nastavení povinného očkování pro určité skupiny obyvatelstva.

reklama

Epidemie v Česku stále zrychluje. Jen za středu přibylo přes 18 tisíc nakažených koronavirem. Počet aktivní případů se blíží 240 tisícům. Hospitalizovaných s covidem je skoro 6 tisíc lidí.

„Stále nejsme na vrcholu, jsme ve fázi vzestupné, nedochází k poklesům. Přírůstky v posledním týdnu ale nejsou tak velké. Exponenciální nárůst není už tak velký jako v minulosti,“ upozornil Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se podle něj současnými opatřeními snaží vyhnout lockdownu. Nejsou ale prý zatím tak silná, aby epidemii zastavila. Budoucí kabinet má přitom na zavádění přísnějších restrikcí ještě benevolentnější názor.

Návrat PCR testů?

Mimo jiné neplánuje zavádět povinné očkování a zároveň chce obnovit možnost prokazovat se PCR testy například při vstupu do restaurace. Rovněž hodlá prodloužit vánoční prázdniny. Měly by trvat od pondělí 20. prosince do 3. ledna.

„Virová nálož je obrovská. Prodloužení prázdnin může pomoci. I během nich bude docházet ke kontaktům. Ty ale nebudou tak velké jako ve škole. Určitě díky tomu dojde ke zpomalení epidemie,“ kvitoval Prymula. Naopak zapochyboval nad plánem nově tvořící se vlády ohledně očkování.

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by chtěl místo zavedení povinného očkování lidi motivovat nenásilnou cestou. „Motivace by musela být vysoká. Ohledně přesvědčování jsem skeptický. Prosté přesvědčování odmítačů vpo roce už nemá velký efekt,“ uvedl Prymula.

Dosluhující vláda otevřela debatu o povinném očkování v pondělí, týkat by se prý mohlo například zdravotníků, sociálních pracovníků, vojáků, policistů a hasičů. Rada vlády pro zdravotní rizika také podpořila návrh povinného očkování lidí starších 60 let.

Podle Prymuly je povinné očkování pro jednotlivé skupiny velmi citlivým tématem. „Mělo by dojít ke shodě, takové opatření je politické. Pokud selžou současná nastavená opatření, diskutovat by se o něm určitě mělo. Chápu ale polemiky, které se na toto téma vedou,“ dodal exministr zdravotnictví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama