Prymula: Virová nálož je obrovská. Prosté přesvědčování k očkování nebude mít efekt

Aktuální vlna pandemie stále ještě nedosáhla vrcholu. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to připomněl epidemiolog Roman Prymula. Ten uvítal plán budoucí vlády Petra Fialy (ODS) prodloužit vánoční prázdniny. Zároveň připustil, že pokud selžou současná koronavirová opatření, bylo by namístě diskutovat o nastavení povinného očkování pro určité skupiny obyvatelstva.

Epidemie v Česku stále zrychluje. Jen za středu přibylo přes 18 tisíc nakažených koronavirem. Počet aktivní případů se blíží 240 tisícům. Hospitalizovaných s covidem je skoro 6 tisíc lidí.

„Stále nejsme na vrcholu, jsme ve fázi vzestupné, nedochází k poklesům. Přírůstky v posledním týdnu ale nejsou tak velké. Exponenciální nárůst není už tak velký jako v minulosti,“ upozornil Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se podle něj současnými opatřeními snaží vyhnout lockdownu. Nejsou ale prý zatím tak silná, aby epidemii zastavila. Budoucí kabinet má přitom na zavádění přísnějších restrikcí ještě benevolentnější názor.

Návrat PCR testů?

Mimo jiné neplánuje zavádět povinné očkování a zároveň chce obnovit možnost prokazovat se PCR testy například při vstupu do restaurace. Rovněž hodlá prodloužit vánoční prázdniny. Měly by trvat od pondělí 20. prosince do 3. ledna.

„Virová nálož je obrovská. Prodloužení prázdnin může pomoci. I během nich bude docházet ke kontaktům. Ty ale nebudou tak velké jako ve škole. Určitě díky tomu dojde ke zpomalení epidemie,“ kvitoval Prymula. Naopak zapochyboval nad plánem nově tvořící se vlády ohledně očkování.

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by chtěl místo zavedení povinného očkování lidi motivovat nenásilnou cestou. „Motivace by musela být vysoká. Ohledně přesvědčování jsem skeptický. Prosté přesvědčování odmítačů vpo roce už nemá velký efekt,“ uvedl Prymula.

Dosluhující vláda otevřela debatu o povinném očkování v pondělí, týkat by se prý mohlo například zdravotníků, sociálních pracovníků, vojáků, policistů a hasičů. Rada vlády pro zdravotní rizika také podpořila návrh povinného očkování lidí starších 60 let.

Podle Prymuly je povinné očkování pro jednotlivé skupiny velmi citlivým tématem. „Mělo by dojít ke shodě, takové opatření je politické. Pokud selžou současná nastavená opatření, diskutovat by se o něm určitě mělo. Chápu ale polemiky, které se na toto téma vedou,“ dodal exministr zdravotnictví.

Tagy: