360°, Robert Schuster, Jaroslav Flegr, Jiří Beran, Michael Kluch, Peter Freestone - 24.11. v 21:59
Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče podle veřejných statistik roste o něco pomaleji, možná je to známka něčeho příznivého, soudí evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Stále to ale znamená, že v nemocnicích přibývají vážně nemocní lidé s covidem, země tak nejspíše stejně skončí v lockdownu, dodal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Epidemiolog Jiří Beran nevěří, že by opatření prezentovaná budoucím premiérem Petrem Fialou (ODS) dokázala zastavit současnou vlnu.
Třebaže je Flegr známý spíše pesimistickými předpověďmi vývoje pandemie koronaviru, ve středu upozornil na mírné zpomalení nárůstu covidových pacientů v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. Stále ale jde o růst počtu hospitalizovaných.
Osobní lockdown i vrchol pandemie. Poslanci předpověděli, jak budou vypadat Vánoce
Před rokem byly až na výjimky zavřené obchody, letos nakupujeme v době krátce před adventem téměř bez omezení. Jak ale budou vypadat samotné svátky? Poslanci Tom Philipp (KDU-ČSL), Karla Maříková (SPD) a Jiří Mašek (ANO) představili v pořadu 360° na CNN Prima NEWS své predikce.
„Doteď víc jak měsíc počet narůstal poměrně rychle a exponenciálně. Teď se exponent v rovnici malinko snížil. Je to první indicie, že by se mohlo dít něco příznivého,“ připustil optimistickou myšlenku Flegr.
Není si ale jistý, co přesně způsobilo tento trend. Roli mohly mít možná častěji podávané mononukleáry nebo dočasná imunita. Ta by teoreticky mohla alespoň po dobu několika týdnů poskytovat ochranu před infekčním onemocněním.
Nadále je ale stále spíše pesimistou. „Ustupovat to nezačne. Do lockdownu bohužel vlítneme, to se nestihne zalomit,“ podotkl Flegr na CNN Prima NEWS. Boj s pandemií by se podle něj neměl řídit jen počtem pacientů v nemocnicích, důležitá jsou všechna čísla. Jako příklad zmínil denní počet nákaz, ze kterého lze vypočítat obsazenost lůžek v následujících 14 dnech.
Středoškoláci dobrovolničí v přetížených nemocnicích. Poprvé vidí pacienty i umírat
Nemocnice na severu Moravy a ve Slezsku jen stěží zvládají nápor pacientů s covidem. Leží jich tam přes 800 a zdravotníci jsou fyzicky i psychicky vyčerpaní. Někde jim už opět pomáhají studenti středních zdravotnických škol, mnozí se přihlásili dobrovolně. A řada z nich také poprvé zažívá kontakt s umírajícími pacienty.
Na druhou stranu ocenil snahu nastupující vlády, která chce zvýšit kapacitu PCR testování na 200 až 250 tisíc, reálně by se dalo ale dostat prý i na dvojnásobné číslo. Díky tomu by se testovali příznakoví i nepříznakoví bez rozdílů. „Otestujeme všechny a vlnu zastavíme,“ představil svou vizi Flegr.
Opatření nastupující vlády vlnu nezastaví, hodnotí Beran
Epidemiolog Jiří Beran z Centra očkování a cestovní medicíny nepředpokládá, že by představená opatření nastupující vládou koalice Spolu a PirStanu dokázala současnou vlnu zastavit. Uznávání protilátek podle něj nezabrání tomu, že se covidem mohou nakazit a onemocnět lidé, kteří se mu dosud dokázali vyhnout. Razantní zvýšení kapacity PCR testů zase přinese jen to, že se odhalí více pozitivních případů, ale nepomůže to zdravotnímu stavu nakažených.
Naopak by podle něj pomohla decentralizace boje s pandemií v České republice. „Hejtmani dnes vědí, jakou mají strukturu zdravotnických služeb a co všechno jsou schopní pokrýt. Od toho se budou odvíjet jejich opatření. Testování a uznávání protilátek nepovede k přednemocniční léčbě lidí,“ přiblížil Beran svůj postoj.
Zásadní je podle epidemiologa zastavit proudění lidí do nemocnic tím, že o ně bude postaráno ještě dříve. Ve větší míře by se měly podávat třeba monoklonální protilátky v předsunuté nemocniční péči.