reklama

Počet pacientů roste pomaleji, do lockdownu ale stejně vlítneme, soudí Flegr

Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče podle veřejných statistik roste o něco pomaleji, možná je to známka něčeho příznivého, soudí evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Stále to ale znamená, že v nemocnicích přibývají vážně nemocní lidé s covidem, země tak nejspíše stejně skončí v lockdownu, dodal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Epidemiolog Jiří Beran nevěří, že by opatření prezentovaná budoucím premiérem Petrem Fialou (ODS) dokázala zastavit současnou vlnu.

reklama

Třebaže je Flegr známý spíše pesimistickými předpověďmi vývoje pandemie koronaviru, ve středu upozornil na mírné zpomalení nárůstu covidových pacientů v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. Stále ale jde o růst počtu hospitalizovaných.

„Doteď víc jak měsíc počet narůstal poměrně rychle a exponenciálně. Teď se exponent v rovnici malinko snížil. Je to první indicie, že by se mohlo dít něco příznivého,“ připustil optimistickou myšlenku Flegr.

Není si ale jistý, co přesně způsobilo tento trend. Roli mohly mít možná častěji podávané mononukleáry nebo dočasná imunita. Ta by teoreticky mohla alespoň po dobu několika týdnů poskytovat ochranu před infekčním onemocněním.

Nadále je ale stále spíše pesimistou. „Ustupovat to nezačne. Do lockdownu bohužel vlítneme, to se nestihne zalomit,“ podotkl Flegr na CNN Prima NEWS. Boj s pandemií by se podle něj neměl řídit jen počtem pacientů v nemocnicích, důležitá jsou všechna čísla. Jako příklad zmínil denní počet nákaz, ze kterého lze vypočítat obsazenost lůžek v následujících 14 dnech.

Na druhou stranu ocenil snahu nastupující vlády, která chce zvýšit kapacitu PCR testování na 200 až 250 tisíc, reálně by se dalo ale dostat prý i na dvojnásobné číslo. Díky tomu by se testovali příznakoví i nepříznakoví bez rozdílů. „Otestujeme všechny a vlnu zastavíme,“ představil svou vizi Flegr.

Opatření nastupující vlády vlnu nezastaví, hodnotí Beran

Epidemiolog Jiří Beran z Centra očkování a cestovní medicíny nepředpokládá, že by představená opatření nastupující vládou koalice Spolu a PirStanu dokázala současnou vlnu zastavit. Uznávání protilátek podle něj nezabrání tomu, že se covidem mohou nakazit a onemocnět lidé, kteří se mu dosud dokázali vyhnout. Razantní zvýšení kapacity PCR testů zase přinese jen to, že se odhalí více pozitivních případů, ale nepomůže to zdravotnímu stavu nakažených.

Naopak by podle něj pomohla decentralizace boje s pandemií v České republice. „Hejtmani dnes vědí, jakou mají strukturu zdravotnických služeb a co všechno jsou schopní pokrýt. Od toho se budou odvíjet jejich opatření. Testování a uznávání protilátek nepovede k přednemocniční léčbě lidí,“ přiblížil Beran svůj postoj.

Zásadní je podle epidemiologa zastavit proudění lidí do nemocnic tím, že o ně bude postaráno ještě dříve. Ve větší míře by se měly podávat třeba monoklonální protilátky v předsunuté nemocniční péči.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama