360° - 24.11. v 21:15
Před rokem byly až na výjimky zavřené obchody, letos nakupujeme v době krátce před adventem téměř bez omezení. Jak ale budou vypadat samotné svátky? Poslanci Tom Philipp (KDU-ČSL), Karla Maříková (SPD) a Jiří Mašek (ANO) představili v pořadu 360° na CNN Prima NEWS své predikce.
Epidemie v Česku sílí, ve středu přibylo rekordních 25 684 nově nakažených covidem. Pro porovnání, před rokem, kdy se mohlo scházet maximálně šest lidí, byla čísla téměř šestkrát nižší.
Kubek: Čeká nás strašná zima. Povinně očkovat by se měli i zaměstnanci škol
Kromě zdravotníků a pracovníků v sociálních službách chce prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek povinné očkování také pro zaměstnance ve školách. Řekl to ve vysílání CNN prima NEWS. Opět se opřel do odmítačů opatření, kteří se prý v klidu těší na Vánoce a mají pocit, že se nic neděje. Situace kolem koronavirové pandemie se přitom v posledních týdnech zhoršuje.
„Pokud vyjdou prognózy pana Duška (ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, pozn. red.), okolo Vánoc bude pandemie vrcholit. Bude ve zdravotnických zařízeních přes 10 tisíc pacientů,“ uvedl lidovec Tom Philipp.
Také Mašek nebyl příliš optimistický, přesto věří, že Vánoce budou lepší než loni. „Měli bychom se soustředit na ochranu rizikových skupin. Bylo by dobré, kdyby si tyto osoby udělaly takový osobní lockdown a snažily se chránit své zdraví,“ apeloval.
Rozdíl oproti loňskému roku vidí stejně jako většina odborníků v přítomnosti očkování. „I když je mutace delta snáze přenosná, máme přesto méně klinických případů,“ zhodnotil.
Maříková z opoziční SPD si myslí, že současnou vlnu už nezastavíme. „Jak se bude vyvíjet, bude záležet na lidech. Neočekávám, že si senioři udělají osobní lockdown. Ale apelovala bych na lidi, co navštěvují tyto skupiny, aby dbali na ochranu bez ohledu na očkování,“ vzkázala.
Nikdo to nemá brát jako buzeraci. „Důvod je, aby jejich příbuzný netrávil vánoční časy v nemocnici nebo dokonce neumřel,“ varovala poslankyně.
Před rokem platil v Česku čtvrtý stupeň již nefungujícího protiepidemického systému PES. Žili jsme bez hromadných akcí a s omezenými vánočními trhy. Oproti tomu letos zažívají dopad opatření hlavně neočkovaní, kteří pokud neprodělali covid v posledních 6 měsících, nemohou až na výjimky například do restaurací.
PŘEHLEDNĚ: Jak se odborníci staví ke covidové strategii budoucí vlády?
Budoucí vláda Petra Fialy (ODS) ve středu představila, jak se chystá bojovat proti pandemii koronaviru. Stavět chce na důslednějším, ale nepovinném očkování, a také na osobní zodpovědnosti. Vrátit by se mělo uznávání PCR testů a pětikoalice slibuje také možnost uznávání protilátek. Redakce CNN Prima NEWS oslovila několik odborníků, aby plánované kroky zhodnotili.
Hygieny by se měly dát do práce
Jestli ale bude platit o letošních Vánocích opět nouzový stav, ještě není jasné. Zejména jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) požaduje kvůli špatné situaci v kraji a převozu pacientů z naplněných nemocnic plošná opatření.
Vláda pod taktovkou premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) či ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) však chce, aby proti pandemii bojovaly nejprve samotné kraje.
S tím souhlasil i Philipp. „Hygieny cítí problémy a raději by plošná opatření, které jim ušetří práci. To ale není namístě, je potřeba pracovat v ohniscích. Hygieny by se měly chopit práce a řídit epidemie tam, kde je to potřeba,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS.
Je prý jasné, že roli hrají také peníze, protože vyhlášení krizového stavu by šlo na vrub krajů. „Kraj je ale velký útvar a má odpovědnost za své lidi. Měl by mít sílu udělat opatření a stát si za ním. Je jedno, odkud jsou peníze. Při velké nutnosti by stát určitě pomohl,“ dodal poslanec KDU-ČSL.
Mašek se hygieny i krajů zastává
Maříková podotkla, že kraje se bojí osobní zodpovědnosti. „Hygieny měly nastavovat lokální opatření. Raději chtějí nouzový stav. Na druhou stranu jsou na tom personálně špatně. Kraje mohly vyhlásit stav nebezpečí, neudělaly to, bojí se,“ vpálila hejtmanům.
Mašek se ale krajů zastal, protože hygieny jsou při trasování kontaktů přetíženy zbytečnými správními řízeními. „Je potřeba je zbavit balastní práce, aby se mohla věnovat kontaktování lidí. To bude určitě na příští vládě. Nejdřív říkáme, že si od hygien nenecháme velet, a teď najednou chceme, aby rozhodovaly,“ vyčetl nastupující vládě některé postoje z minulosti.