Psi budou registrováni v centrální evidenci, kterou bude provozovat Komora veterinárních lékařů. Veterináři do evidence zanesou identifikační údaje chovatele a jeho zvířat při jejich očipování nebo očkování. Schválila to v červenci Sněmovna v novele veterinárního zákona. Přístup do evidence mají mít nejen veterináři, ale také orgány veřejné moci a částečně i chovatelé. Novela, kterou dostane k projednání Senát, řeší také podrobnosti povinného čipování psů.
Přístup pro obce i chovatele
Evidence bude neveřejný registr, cenu za zápis si budou účtovat soukromí veterináři. Záznamy o psech se budou z evidence vyřazovat po 20 letech. Podle úpravy poslance Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) mají mít přístup do evidence také obce a chovatelé, kteří se ale dostanou jen k údajům týkajícím se jejich psů. V evidenci se budou zaznamenávat rovněž telefonní čísla chovatelů, budou je moci aktualizovat.
REregistrace
Lidé, kteří své mazlíčky po očipování nechali zaregistrovat do jiného soukromého registru nebudou mít radost. „Bohužel registry jsou soukromé. Jejich údaje jsou mnohdy neúplné. Zápis do centrální evidence, bude nutné udělat nově a uhradit veterinárnímu lékaři práci spojenou s touto administrativou,“ potvrdila nám prezidentka Komory veterinárních lékařů. Pokud tedy plánujete registrovat čip svého psa, doporučujeme už rovnou do evidence, kterou vede veterinární komora.
Registrace do sedmi dnů po očipování
Veterinární lékaři budou povinni zapsat psa do centrální evidence do sedmi pracovních dní od čipování nebo očkování či přeočkování. Ve stejné lhůtě musí také zapsat změny v informacích o chovateli. Čipovat budou moci také vysoké školy, které připravují budoucí veterináře. Náklady na vznik a provoz evidence bude hradit stát.
Od předloňského roku je ze zákona povinné mít psa očipovaného. Soukromí veterináři kritizovali právě chybějící jednotný registr psů. Zatím existují jen dílčí databáze a lidé stále nemají povinnost nechat čipované zvíře zaregistrovat, což například komplikuje strážníkům hledání majitele zatoulaného psa.