CNN Prima News ptačí chřipka

ptačí chřipka

Výpis příspěvků ke štítku „ptačí chřipka“

Obří výskyt ptačí chřipky u Chocně. K likvidaci poputuje 70 tisíc slepic a kohoutů

V komerčním chovu firmy Mach Drůbež u Chocně se objevila ptačí chřipka. Nutné bude zlikvidovat téměř 70 tisíc slepic a kohoutů. Řekl to Radek Axmann z Krajské veterinární správy v Pardubicích. O výskytu ptačí chřipky v komerčním chovu informoval na síti X také ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), který k tomu v 18:30 promluví spolu s ústředním ředitelem Státní veterinární správy Zbyňkem Semerádem na briefingu v Litomyšli.

Na Českobudějovicku se objevilo ohnisko ptačí chřipky. Chovatel nahlásil úhyn 31. prosince

V malochovu drůbeže v Horních Slověnicích na Českobudějovicku se prokázala ptačí chřipka H5N1, potenciálně přenosná na člověka. Chovateli uhynulo 31. prosince deset ze 30 slepic, zbylé veterináři utratí. Je to první letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Veterináři nebudou vymezovat okolo zasaženého chovu uzavřená pásma, nevyhlásí ani mimořádná opatření, což umožňuje změna evropské legislativy. Nákaza se v republice objevila téměř po osmi měsících.

Hrůzné záběry z kožešinových farem ve Finsku: Pomoct může evropská iniciativa

Z Finska nedávno uniklo děsivé svědectví o životě zvířat na tamní kožešinové farmě. Lišky jsou drženy v malých klecích, zvířata jsou nemocná psychicky i fyzicky. V Evropě se navíc objevil přenos ptačí chřipky mezi norky na španělské farmě. To je krajně znepokojivá informace, na kožešinových farmách totiž může dojít ke zmutování viru a snadnějšímu přenosu mezi savci. Vědci upozorňují, že se tím rapidně zvyšuje riziko další pandemie. O zákaz kožešinových farem se snaží kampaň „Za Evropu bez kožešin“. Teď se chýlí ke konci.

Zlikvidované chovy poženou cenu vajec vzhůru. Jedno může stát i 10 korun, varuje Kovanda

Zatímco na Tachovsku dál pokračuje likvidace drůbeže nakažené ptačí chřipkou, veterináři objevili další ohnisko nákazy. Tentokrát ve Středočeském kraji. V Brodu nad Tichou už hasiči zlikvidovali stovky tun drůbeže. Někteří odborníci se domnívají, že nás v důsledku vybíjení velkého množství slepic čeká zdražení vajec, a to i o více než 20 procent.

Závratné zdražování vajec pokračuje. Cena může vyskočit až na 7 korun za kus, varuje expert

Češi se musí připravit na další zdražování vajec. Důvodem je ptačí chřipka, která nutí veterináře vybíjet i velké chovy. Vejce přitom zdražují neustále od začátku loňského roku. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS uvedl, že lidé se budou muset připravit na zdražování i o několik korun za jedno vejce. Zdražování se navíc může zastavit až na jaře.

Na Tachovsku kvůli ptačí chřipce vybijí stovky tisíc nosnic. Jde o největší ohnisko v Česku

Ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku se v pátek potvrdila ptačí chřipka. Ve třech halách tam chová firma Česká drůbež celkem 742 tisíc nosnic. Státní veterinární správa (SVS) tam potvrdila ptačí chřipku subtypu H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka. Mluvčí SVS Petr Majer pro CNN Prima NEWS sdělil, že vybíjení chovu se dotkne přinejmenším zhruba čtvrt milionu nosnic chovaných v jedné z hal. O osudu slepic z dalších dvou objektů se rozhodne v řádu dnů. Jde o dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR. Vybíjení drůbeže začne zřejmě po víkendu.