CNN Prima News ptačí chřipka

ptačí chřipka

Výpis příspěvků ke štítku „ptačí chřipka“

Zlikvidované chovy poženou cenu vajec vzhůru. Jedno může stát i 10 korun, varuje Kovanda

10. ledna 2023 08:43

Zatímco na Tachovsku dál pokračuje likvidace drůbeže nakažené ptačí chřipkou, veterináři objevili další ohnisko nákazy. Tentokrát ve Středočeském kraji. V Brodu nad Tichou už hasiči zlikvidovali stovky tun drůbeže. Někteří odborníci se domnívají, že nás v důsledku vybíjení velkého množství slepic čeká zdražení vajec, a to i o více než 20 procent.

Závratné zdražování vajec pokračuje. Cena může vyskočit až na 7 korun za kus, varuje expert

6. ledna 2023 20:57

Češi se musí připravit na další zdražování vajec. Důvodem je ptačí chřipka, která nutí veterináře vybíjet i velké chovy. Vejce přitom zdražují neustále od začátku loňského roku. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS uvedl, že lidé se budou muset připravit na zdražování i o několik korun za jedno vejce. Zdražování se navíc může zastavit až na jaře.

Na Tachovsku kvůli ptačí chřipce vybijí stovky tisíc nosnic. Jde o největší ohnisko v Česku

30. prosince 2022 19:16

Ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku se v pátek potvrdila ptačí chřipka. Ve třech halách tam chová firma Česká drůbež celkem 742 tisíc nosnic. Státní veterinární správa (SVS) tam potvrdila ptačí chřipku subtypu H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka. Mluvčí SVS Petr Majer pro CNN Prima NEWS sdělil, že vybíjení chovu se dotkne přinejmenším zhruba čtvrt milionu nosnic chovaných v jedné z hal. O osudu slepic z dalších dvou objektů se rozhodne v řádu dnů. Jde o dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR. Vybíjení drůbeže začne zřejmě po víkendu.

Na Frýdecko-Místecku se objevila ptačí chřipka. Ohniska nákazy se v Česku množí

29. prosince 2022 12:59

V malochovu slepic v Kunčicích pod Ondřejníkem na Frýdecko-Místecku se objevila ptačí chřipka. V chovu bylo devět slepic, šest jich 23. prosince náhle uhynulo. Zbývající tři měly příznaky nemoci a v souladu s legislativou byly o vánočních svátcích utraceny, uvedl Petr Majer ze Státní veterinární správy. Jde o osmnácté letošní ohnisko ptačí chřipky v Česku, od začátku prosince o osmé.

Na Jindřichohradecku uhynuly tisíce kachen. Zabila je ptačí chřipka

1. prosince 2022 18:47

Ve velkochovu kachen ve Frahelži na Jindřichohradecku se objevila ptačí chřipka. Na farmě bylo 22 tisíc kachen, tisíce z nich během tří dnů kvůli nákaze uhynuly. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, oznámila ve čtvrtek Státní veterinární správa (SVS). Nové ohnisko ptačí chřipky se v Česku podle správy objevilo po sedmi měsících. Zdrojem nákazy jsou zřejmě volně žijící vodní ptáci. Jde o chov firmy Mavela Dynín. Veterináři ptáky utratí zřejmě v pondělí, řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Na Litoměřicku uhynulo sto tisíc slepic s ptačí chřipkou. Další budou zlikvidovány

27. prosince 2021 17:35

Ve velkochovu v Libotenicích na Litoměřicku, kde se minulý týden potvrdilo ohnisko ptačí chřipky, přes svátky uhynulo více než sto tisíc nosnic. V halách se ještě minulý týden nacházelo 188 tisíc kusů drůbeže. S likvidací zbývajících ptáků začnou veterináři v úterý, několik dní se čekalo na dodávku oxidu uhličitého, kterým se slepice utrácejí. Zničit je třeba také 600 tisíc vajec, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. V chovu zjistili subtyp choroby H5N1 potenciálně přenosný na člověka.

Ptačí chřipka řádí ve velkochovu na Litoměřicku. Utraceno bude 188 tisíc kusů drůbeže

23. prosince 2021 12:24
Aktualizováno

Ptačí chřipka zasáhla velkochov nosnic v Libotenicích na Litoměřicku. Ve čtyřech halách se tam nacházelo 188 000 kusů drůbeže, budou utraceny. Zničit se musí 600 000 kusů vajec, oznámil ve čtvrtek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde o subtyp choroby H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka.

Veterináři začali vybíjet jediný šlechtitelský chov hus v Česku. Některé zatím ušetří

21. prosince 2021 10:07

Veterináři začali u rybníku Velebil na Českobudějovicku likvidovat ptáky z několika hejn firmy Rybářství Nové Hrady, u nichž se prokázala ptačí chřipka. Jde o jediný šlechtitelský chov hus v Česku. Po žádosti chovatele vybrali veterináři 420 hus z několika linií, které zatím ušetří, aby zůstalo šlechtění zachované. Původně měli veterináři utratit 1 900 ptáků, informoval ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.