puma

Výpis příspěvků ke štítku „puma“

Druhá světová neskončila, říká svědek výbuchu v Ostravě. Kopáč omylem řezal do bomby

Druhá světová válka přináší oběti i 77 let po jejím oficiálním ukončení. V pátek ráno zabila letecká puma 49letého kopáče. „Bouchlo to hned naproti našim dveřím,“ líčí pro CNN Prima NEWS 70letý Juraj Dotko z ostravských Mariánských Hor. Bydlí přímo v ulici, kde bomba explodovala. „Ve výkopu pracovali čtyři Romové, šikovní kluci. Makali jak bagr, včera jsem se jich ptal, kolik za tu dřinu mají peněz.“ V dubnu 1945 se v těchto místech vedly těžké letecké i pozemní boje.

Bomby, kostry, granáty aneb Proč na Ostravsku ještě neskončila druhá světová válka

Lesy, polnosti i dědiny mezi Opavou a Ostravou jsou ještě 76 let po válce prošpikovány municí. Na sklonku druhé světové války byla totiž Ostrava poslední muniční základnou německé armády a do tvrdých bojů o zbrojní centrum Třetí říše se na jaře 1945 zapojilo až 400 tisíc německých a sovětských vojáků. S následky bitvy se region potýká dodnes, v sobotu 20. listopadu například stokilová puma ochromila část Ostravy. Letos se našlo i celé sovětské letadlo včetně kostry pilota.

Evakuace na Ostravsku: Našla se nevybuchlá puma z druhé světové války

Aktualizováno

Policie v sobotu na několik hodin uzavřela velkou část ostravského obvodu Plesná a evakuovala tamní obyvatele. Na pozemku jednoho z domů v ulici Karla Svobody byla nalezena zhruba stokilová nevybuchlá puma z 2. světové války. Informovala o tom mluvčí ostravské policie Eva Michalíková. Evakuace se týkala velké části z 1300 obyvatel obvodu. Pyrotechnici bombu deaktivovali a odvezli ke zneškodnění.

Evakuace Strání nebyla nutná. Pyrotechnici nevybuchlou americkou pumu nenašli

Aktualizováno

Odborníci v pondělí pátrali v obci Strání na Uherskohradišťsku po letecké pumě, která měla být podle pamětníků a leteckých záznamů svržena před 75 lety na konci druhé světové války. Údajně mělo jít o leteckou pumu americké výroby, u které nedošlo k detonaci. Nalezena však nebyla, obec na hranicích se Slovenskem, kde žije 3 600 obyvatel, tak nemusela být evakuována.

VIDEO: Puma se toulala po Jablonecku!

Nejméně tři lidé už na Jablonecku spatřili neznámou kočkovitou šelmu, podle veterinářů by to mohl být mladý levhart. Usuzují tak podle fotografie, kterou pořídil včera pozdě odpoledne myslivec na louce na Prosečském hřebenu mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Ta ale není příliš kvalitní - je pořízená mobilem na dálku. Podle zoologa osloveného televizí Prima fotografie není průkazná, nelze vyloučit, že jde o exotickou šelmu, ale ani možnost, že to byla přerostlá ko

Jaký bude osud šelem ze ZOO ve Zvoli?

Kontaktní ZOO ve Zvoli se možná přestěhuje. Majitel tvrdí, že se podařilo sehnat vhodný pozemek, pokud ale tento plán selže, nastanou problémy. V krajním případě může celý příběh skončit utracením velkých šelem. Ve Zvoli žijí pumy, ale i lev nebo levhart.