Lidé si často pletou toaletu s odpadkových košem. Tohle všechno dokáží spláchnout, ale rozhodně by to dělat neměli...
Záchod není odpadkový koš. Mnozí lidé si to ale zřejmě neuvědomují a splachují kde co. Je až s podivem, co všechno do čističek někdy doputuje. A problematického odpadu je prý stále víc a víc. Na autentické záběry přímo z míst, kde se odpad sbírá, se můžete podívat v úvodní reportáži. Vodohospodáři a obce dokonce mluví o časované bombě. Co například - více či méně - končí v kanalizaci místo v odpadkovém koši, resp. tříděném odpadu, sběrném místě nebo kompostu?
- Dámské vložky a tampóny – patří do směsného odpadu
- Dětské pleny – patří do směsného odpadu
- Vlhčené ubrousky – patří do směsného odpadu
- Vatové tyčinky – patří do směsného odpadu
- Igelitové pytlíky – patří do tříděného odpadu
- Kondomy – patří do směsného odpadu
- Zbytky jídla – ideálně zpracovat, zamrazit nebo zkrmit, jinak na kompost či do kontejneru na bioodpad, případně řádně uzavřené do směsného odpadu (více informací: Jak správně skladovat potraviny a zpracovat je chutně beze zbytku a 2 hlavní důvody, proč domácnosti vyhazují jídlo. A rady, jak přestat)
- Použitý kuchyňský olej – patří do sběrného dvora či kontejneru na použitý olej, v menším množství na kompost (více zde: 3 správné možnosti, jak zlikvidovat použitý kuchyňský olej)
- Léky – patří do zpět do lékárny
Co všechno pak může způsobit takové jednání?
1. Ucpaná toaleta
Spláchnutými odpadky se může ucpat v první řadě samotná toaleta. A likvidovat následnou spoušť není rozhodně nic příjemného.
2. Riziko havárie
Může se ucpat a znečistit nejen WC, ale i potrubí v domě a pod komunikacemi. V zaneseném potrubí kazícími se zbytky jídla, tuhnoucími tuky či hygienickými potřebami pak může v důsledku vznikat nebezpečný plyn a/nebo nánosy až krátery, které potrubí poničí a postupně zneprůchodní. Hrozí pak havárie.
3. Vyšší cena za stočné
Na opravy kanalizací a čištění ucpaných čerpadel obce ročně vydají desítky milionů korun. Náklady na údržbu se pak v budoucnu mohou odrazit i v ceně za vodu. „V podstatě likvidujeme čím dál větší množství tohoto problematického odpadu, který se v kanalizaci objevuje. … může to mít do budoucna vliv i na náklady domácností, které se promítnou ve stočném,“ říká v reportáži mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Librová.
4. Přemnožení potkanů
Zejména zbytky jídel v kanalizaci mohou způsobovat i přemnožení potkanů. A ti jsou potenciálními přenašeči nepříjemných nemocí.
5. Znečištěné životní prostředí
Zejména mikroskopické zbytky léků, a možná i plastů, projdou různými filtry, a tím se dostanou do vodních toků ve volné přírodě. Životní prostředí tak velmi trpí.
>> Česká rodina zbytečně vyhodí jídlo za dvacet tisíc korun ročně. Jaké jsou nejčastější důvody plýtvání potravinami?