5x o magickém jmelí. Nepatří do vázy, má doma viset. Nejen proto, že je jedovaté

Jmelí na dveřích

Jmelí

Jmelí (to darované) má podle tradice přinést do domu štěstí. Využívá se v medicíně, ale je také toxické. Mají se ho bát rodiny s malými dětmi, které často během Vánoc rostlinu ochutnají?

Posel bohů, rostlina mezi nebem a zemí. Lidé od pradávna považovali jmelí bílé za něco magického a zvláštního. Zřejmě proto, že má plody v zimě a zároveň roste v korunách stromů. Jmelí tak představovalo jakéhosi prostředníka mezi bohy a lidmi. A proč se v křesťanské tradici tato rostlina udržela jako celosvětový symbol právě vánočních svátků? Podle české Wikipedie raní křesťané mezi sebou tradovali, že jmelí bylo dříve volně rostoucím mohutným stromem. Z jeho větve prý Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Později strom porazili Římané a z jeho kmene byl vyroben kříž, na němž byl Ježíš ukřižován. Potomci stromu se v dalších letech natolik styděli, že seschli do drobných keříků. Místo těžkého osudu mají ale dnes lidem přinášet štěstí a lásku.

Jen málokterou domácnost proto o Vánocích jmelí nezdobí. To, že se ve velkém ze stromů ořezává, dřevinám nevadí. Naopak. Jen je třeba, aby to dělal profesionál. „Bohužel jsou tací, kteří při tom dělají na stromě škody. Ovšem arborista, který ví, kde tomu stromu větev uříznout, aby škoda nevznikala, tak je pro strom přínosný. Protože jmelí jako takové je poloparazit. To znamená, že si ze stromu bere živiny, ale sám asimiluje chlorofylem,“ řekl už dříve pro TV Prima arborista Karel Boček. A co o jmelí říkají ještě tradice a současní lékaři?

1. Jmelí má viset

Jmelí se má v domácnosti pověsit – na lustr, na(d) dveře či nad stůl. Podle pověr musí vždycky viset a nesmí se dávat do vázy. V zásadě má tento způsob umístění připodobnit, jak roste v korunách stromů.

2. Jmelí má být darované

Aby přineslo jmelí do domu štěstí, mělo by být podle tradice darované. Tedy zelené větvičky, které si vy koupíte, byste měli ideálně darovat někomu, koho máte rádi. A naopak vy byste zase snítku jmelí měli dostat od někoho jiného. A čím víc kuliček na ní bude, tím víc štěstí přinese.

3. Polibek pod jmelím

Líbání pod jmelím je zvyk pocházející z Anglie a má přinést lásku. Na Štědrý den může muž pod zavěšeným zvazkem jmelí políbit ale jakoukoliv ženu. A za každý takový polibek by se měla jedna bobulka z větvičky sundat. Ale tu poslední, která po všech polibcích zůstane, je nutné na rostlince nechat, aby se z domu nevytratila láska. Jmelí pak nechte doma uschované do příštích Vánoc.

4. Toxicita jmelí? Bobuli neřešte, listy už raději ano

Umístění ve výšce může mít i praktický důvod, zejména v rodinách s malými dětmi. Jmelí je totiž jedovaté. „Větvičky (hlavně mladé) a listy obsahují jedovaté viskotoxiny (např. viskalbin, viskflavin). Dužina plodů viskotoxiny neobsahuje, semena ano, ale ta mají nízkou hmotnost,“ uvádí lékařka Lucie Lischková z Toxikologického informačního střediska (TIS).

Toxicita se snižuje (až ztrácí) sušením a varem. V případě čerstvého jmelí je dána požitou částí rostliny a jejím množstvím. Pokud dítě sní do 3 bobulí, není třeba žádného opatření, po požití vyššího počtu bobulí dejte dítěti 1 - 3 tablety aktivního uhlí a tekutiny (hrozí především trávicí obtíže). "Po požití listů, resp. jmelové natě (větvičky, listy), hlavně po větším požitém množství, může dojít k rozvoji závažnějších trávicích obtíží (opakované zvracení, průjmy s rizikem dehydratace), aktivní uhlí je zde třeba podat co nejdříve a bude nejspíš nutné dítě sledovat v nemocnici," dodává doktorka Lischková. Po extrémně velkém množství byl podle ní popsán u pacientů působením viskotoxinů i pokles krevního tlaku a zpomalení srdeční frekvence. Při jakýchkoliv pochybnostech kontaktujte raději lékaře nebo TIS, které funguje non-stop. Na linku volá každoročně během vánočních svátků řada rodičů poté, co jejich dítě jmelí ochutná.

Barvy (bronzová, stříbrná) používané na vánoční jmelí jedovaté nejsou.

5. Jmelí je léčivka

Jmelí je sice jedovaté, ale také léčivé. Jako léčivku ho používali už staří Keltové díky jeho příznivým účinkům na lidský organizmus. I dnes má široké využití ve farmacii. Mimo jiné stimuluje imunitní systém, posiluje srdce a zlepšuje krevní oběh. Pomáhá i při psychických problémech. Mluví se o něm i v souvislosti s léčbou rakoviny. Nicméně není to tak, že byste si udělali po Vánocích odvar z větvičky. Léčba pomocí jmelí je nutná po konzultaci a pod dohledem lékaře.

Ivana Kropáčková, s využitím informací z pořadů Receptář prima nápadů a Gondíci s. r. o. dostupných online

Tagy: