Zadluženost lidí roste. Ne každý ale zvládá své závazky splácet. Jaké existují možnosti na řešení situace?
Každým rokem jsou nařízeny stovky tisíc nových exekucí. Loni to bylo podle České exekutorské komory 820 tisíc. Přesto je to o více než třetinu méně než například v roce 2011. Jakkoliv je ale trend „pozitivní“, stále tu reálně žijí stovky tisíc lidí, které tento problém musí řešit. Převážnou část finančních závazků tvoří zejména spotřebitelské půjčky a úvěry, neuhrazené nájemné, daňové nedoplatky, pojištění, pokuty či faktury od dodavatelů energií nebo telekomunikačních společností. Patří sem ale například i nehrazení výživného na děti. Velká část dlužníků mají ve výsledku tak vysoké dluhy, že je nemají z čeho splácet.
Příčiny, proč se lidé do takové situace dostanou, jsou různé – od neúměrného a zbytečného zadlužování a/nebo podepsání smlouvy na půjčku s příliš vysokými úroky, přes ztrátu zaměstnání po nemoc či rozvod. Někteří ale k dluhům přijdou i v rámci dědictví nebo jako ručitelé. Do rizika exekuce se mohou dostat v dobré víře třeba i podnikatelé, kteří ručí svým osobním majetkem a kterým podnikání jednoduše nevyjde podle původních představ. A nebo druhý z manželů dlužníka. Podle odborníků je ale také až 200 tisíc exekucí neoprávněných.
Krajním řešením v případě neschopnosti splácení závazků vůči více věřitelům může být osobní bankrot, jehož podmínky se brzy zřejmě změní. Před několika týdny totiž poslanci schválili novelu, díky níž se budou moci dluhů dříve zbavit například senioři. Prioritní by ale měla být snaha vyřešit situaci jinak. Pokud se i vás týká problém zadluženosti, pomoci vám mohou následující rady:
1. Problém se splácením řešte okamžitě
Pokud nastane situace, že nejste schopni včas hradit splátky, oslovte okamžitě banku (resp. daného věřitele) s tím, že máte problémy a zkuste se domluvit například na snížení splátek a jejich rozložení v delším časovém horizontu.
2. Mějte přehled o dluzích
Máte-li už závazků více, rozhodně si udělejte přehled, co dlužíte a komu. Prioritně se snažte řešit dluhy, u kterých hrozí vysoké penále za nesplácení. A také ty, které souvisí se základními životními potřebami, jako je nájem či platby za energie.
3. Sloučení půjček
V případě více půjček a problémů s jejich splácením může být řešením také jejich sloučení, tedy tzv. konsolidace. Všechny úvěry a kontokorenty můžete spojit do jednoho – výhodnějšího. Získáte lepší přehled nad svými financemi. Za včasné splácení vám může být odpuštěno několik splátek. Zbavíte se i poplatků za půjčku a celkově splácíte nižší částku kratší dobu.
>> Problém neoprávněné exekuce. Podařilo se nám ho vyřešit!
4. Omezte „méně důležité“ výdaje
Určitě byste si měli udělat i podrobný přehled všech vašich příjmů a výdajů, zjistit, kolik financí vám zbývá či chybí a vysledovat, na čem můžete začít například šetřit. Možností je hodně. Snažte se výši výdajů snížit co nejvíc to jde. Omezte výdaje za telefon, energie a podobně. Nákupy spotřebního zboží si dobře rozmyslete.
5. Hledejte další zdroje příjmů
Jste-li zadluženi a nezbývá vám dostatečné množství peněz na splácení, zkuste promyslet možnosti dočasného přivýdělku formou brigády nebo placené výpomoci známým.
6. Exekuci řešte aktivně
Pokud přesto dojde na exekuci, snažte se komunikovat. Zjistěte, jestli nelze vytvořit splátkový kalendář nebo se jinak domluvit. Exekutor nicméně nesmí zabavit osobní věci a majetek potřebný k výkonu povolání/podnikání. Z účtu si můžete jednorázově vybrat dvojnásobek životního minima a vždy vám musí zůstat určitá část platu. Nezabavitelná částka mírně přesahuje 6 tisíc korun a navyšuje se o cca 1 500 korun na každé dítě i manžela/ku, žijí-li s vámi v domácnosti.
7. Požádejte o pomoc
Vzhledem k tomu, že se do problémů lze někdy dostat i v podstatě „nevinně“, je třeba často velmi individuální přístup. Netroufnete-li si na řešení vaší situace sami nebo se vám ji nedaří vlastními silami změnit, můžete se ozvat pracovníkům některých z nezávislých poraden při finanční tísni. Minimálně poradenství provozuje i většina oblastních charit. Jak je uvedeno v reportáži Martina Hlaváčka, konzultovat svoji situaci můžete i v rámci Dne bez dluhů. V pondělí 12. listopadu se po celém Česku otevřou poradny na 22 pobočkách úřadů práce, kde s vámi finanční experti zdarma proberou, jak na vaše závazky či problémy s rozpočtem. Podrobnosti najdete na webu Nasedluhy.cz.