VELKÉ ZPRÁVY: S kamerou na horách, od Krkonoš po Alpy
V Alpách se už lyžuje, po delší pauze ale stoupá riziko úrazu. Na co si dát ještě pozor?
Každým rokem přibývá nedočkavých lyžařů, kteří se chtějí prohánět po svahu ještě před opravdovým vypuknutím sezóny – k týdennímu pobytu v hlavní sezóně tak nadšenci zimních sportů přidávají navíc jeden nebo dva pobyty v čase ještě před Vánocemi. Kromě celoročních ledovců jsou už otevřené areály v oblasti štýrského Schladmingu či sjezdovka Kitzsteinhorn v oblíbeném středisku Kaprun – Zell am See. V tomto týdnu pak zahajují sezónu známá střediska v italském Jižním Tyrolsku. „Zatím se prodalo o 10 procent víc zájezdů než loni touto dobou. V tuto chvíli už se blížíme ke stotisícové hranici v počtu prodaných klientů,“ říká mluvčí jedné z cestovních kanceláří Jan Bezděk. Jenže lékaři varují: S nárůstem předsezónních lyžařů ale také stoupá počet úrazů na sjezdovkách.
Nepřeceňujte síly, výbavu zkontrolujte
První dny na sjezdovkách jsou rizikové z pohledu úrazů. Podle Patrika Jakla, ředitele Horské služby, je jejich nejčastější příčinnou přeceňování vlastních schopností a dovedností po delší přestávce, nerespektování ostatních lyžařů a nedbání na aktuální stav povrchu sjezdových tratí – kolísání teplot totiž může způsobit zledovatělý povrch či příliš měkký nebo mokrý sníh. Obecně počet úrazů roste. Zatímco v zimní sezóně 2015 zasahovala horská služba u 3 809 nehod při sjezdovém lyžování, v sezóně 2019 číslo vystoupalo na 4 263 případů. Jedna z hlavních příčin pádů je také nedostatečný servis výbavy.
Sjednejte si cestovní pojištění
Zásadní je při lyžování v zahraničí cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti, na které lze v první lyžařské euforii snadno zapomenout. „Pojištění odpovědnosti je zásadní zvláště tehdy, kdy jedete lyžovat s celou rodinou. Kryje totiž případy zaviněných kolizí s jinými lyžaři na sjezdovce,“ zdůrazňuje mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Podle Svobodové jsou lidé v zemích na západ od nás zvyklí vymáhat náhradu za fyzickou i psychickou újmu zcela běžně u soudu. „Často tyto částky šplhají až do milionů korun, zejména je-li na postižené osobě závislých více rodinných příslušníků,“ říká Svobodová s tím, že v případě kolize doporučuje událost vyfotit, nakreslit plánek, vzít si kontakty na svědky, záležitost ohlásit horské službe nebo polici a zárovneň dát vědět asistenční službě. Je-li podezření na alkohol u protistrany, pak je dobré trvat na testu.
Čekejte nečekané
Častým jevem jsou nečekané a velké přívaly sněhu. Součástí výbavy na hory by tak měly být i sněhové řetězy na auto. „Pokud například v Rakousku řidič sněhovou situaci podcení a zablokuje komunikaci, hrozí mu pokuta až pět tisíc euro,“ varuje Igor Sirota z ÚAMK. Motoristům potom hrozí i pády sněhu na zaparkovaná auta. „Vypláceli jsme pojistné plnění ve výši asi 850 000 korun za zcela nový luxusní vůz stojící před horským hotelem. Lavina sněhu a ledu ze střechy týden nové auto totálně zničila, naštěstí bez posádky,“ dodává Eva Svobodová.
>> Přípravy na lyžařskou sezónu v Česku vrcholí: