Lesní zvěř očekáváme tam, kde je její přirozené prostředí – v tichém a klidném lese. Předpokládáme, že ji jakýkoli hluk vyplaší. Paradoxně se s ní můžeme setkat i ve velkých městech či u frekventovaných silnic. Střety automobilů se zvěří tak nejsou v České republice ničím výjimečným...
Ročně na silnicích zahynou tisíce menších i větších zvířat a škody na vozidlech se v takových případech pohybují v řádech desítek až stovek tisíc korun. Například jen České pojišťovně nahlásili v loňském roce klienti bezmála 4 700 dopravních nehod tohoto typu. Ve srovnání s rokem 2015 to představuje nárůst o 250 nehod, v porovnání s rokem 2014 pak dokonce o téměř 800. Celkem to jsou pak desítky tisíc podobných srážek.
Podzim je rizikovým obdobím
Střety s lesní zvěří evidují pojišťovny dlouhodobě zejména v říjnu a listopadu. Druhým rizikovým obdobím je pak jaro, konkrétně duben a květen. A v jakých hodinách? „Ke čtvrtině všech případů, došlo loni mezi půlnocí a jednou hodinou ranní. Další kritická doba nastává mezi 5. a 7. hodinou ranní, poté pravděpodobnost střetu se zvířetem klesá. Riziko se začíná opět zvyšovat až po páté hodině odpolední, “ říká mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.
Přestože by každý čekal zvěř spíše na lesních úsecích silnic, nejvíce nehod se stalo na silnicích hlavního města Prahy, odkud řidiči nahlásili více než 1200 případů. Co do počtu nehod následuje Středočeský kraj, odkud řidiči ohlásili 680 střetů se zvěří a kraj Jihomoravský, ze kterého bylo loni oznámeno bezmála 470 nehod.
Jak postupovat v případě střetu se zvířetem?
- Nejprve jedno doporučení: V místech, kde hrozí střet se zvěří, zpomalte tak, abyste byli schopni rychle reagovat.
- Někdy však ani ta největší opatrnost nedokáže srážce zabránit. Když vám zvíře náhle skočí před auto a srážka s ním je nevyhnutelná, rozhodně prudce neuhýbejte. Ve většině případů je totiž bezpečnější zvíře při nižší rychlosti srazit, než strhnout řízení a narazit do stromu či do svodidel.
- Po srážce se zvířetem je nejjednodušším řešením zavolat na asistenční službu pojišťovny. Operátoři poradí, jak se v takové situaci zachovat a v případě potřeby zajistí například i odtah poškozeného vozidla.
- Po srážce se zvěří pořiďte fotodokumentaci poškozeného auta i zvěře, případně zajistěte další důkazy, které prokážou, že příčinou poškození vašeho vozu je střet se zvěří.
- Událost je také třeba nahlásit mysliveckému sdružení v daném revíru, které je majitelem zvířete. Učinit tak můžete prostřednictvím linky 158. Příslušné myslivecké sdružení pak zajistí odvoz mrtvé zvěře z místa události. Pokud byste sraženou zvěř odvezli a nechali si ji, může to být hodnoceno jako trestný čin krádeže.
Jak se proti střetu se zvěří pojistit?
Na pojišťovny se obracejí nejčastěji řidiči, kteří mají uzavřené havarijní pojištění. „Rok od roku však přibývá i těch, kteří mají riziko střetu se zvěří připojištěné ke svému povinnému ručení,“ říká Ivana Buriánková. A dodává: „ Za 350 korun získají řidiči stotisícový limit pro případ střetu se zvěří. Připojištění se sjednává se spoluúčastí 5 000 korun a případná škoda nemá vliv na bonus.“ Bohužel zvěř na silnicích není v České republice pouze okrajovým problémem, pojištění tohoto rizika by tak mělo patřit do základní výbavy každého motoristy.
Komerční sdělení