V domácí karanténě jsou už v Česku tisíce lidí...
V Česku je potvrzeno přes 60 nemocných novým typem koronaviru, většina z nich je v domácí karanténě. V té ale musejí zůstat i další tisíce Čechů, kteří se buď vracejí z rizikových oblastí, nebo pečují o nemocné, případně s nimi přišli do kontaktu. Centrum epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu vydalo podrobný přehled rad a doporučení pro lidi, kteří musejí zůstat v domácí karanténě. Podle lékařů je velmi důležité dodržovat následující:
Nechodit na veřejná místa
Vy nebo osoba, o kterou pečujete, musíte skutečně zůstat doma. "Nechoďte do práce, školy, na veřejná místa a nepoužívejte hromadnou dopravu nebo taxi, dokud vám nebude řečeno, že je to bezpečné," upozorňuje SZÚ. K lékaři vždy nejdříve zavolejte (viz dále).
Pokud potřebujete nutně nakoupit, musíte podle lékařů požádat o pomoc někoho jiného s tím, že by vám tašky s nákupem měl pak nechat přede dveřmi. Také si můžete nákup objednat telefonicky nebo e-mailem. V instrukcích pro dodání zboží musí být uvedeno, že nákup má být ponechán venku nebo na verandě nebo na jiném vhodném místě. Kurýr by s vámi taky neměl přijít do osobního kontaktu.
Před návštěvou lékaře nejdřív zavolat
Všechny návštěvy lékaře by také podle doporučení zdravotního ústavu měly být předem projednány telefonicky. Je to proto, že je ve zdravotnických zařízeních potřeba minimalizovat kontakt s ostatními lidmi. "Pokud se zhorší váš zdravotní stav (objeví se zejména horečka, kašel, dušnost), kontaktujte telefonicky svého lékaře, který bude dále organizovat poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí, případně volejte linku 112," radí SZÚ. Informujte operátora, že jste vyšetřováni na SARS-CoV-2 (nebo že pečujete o někoho, kdo je testován na SARS-CoV-2). Je-li nakonec nutné jít do zdravotnického zařízení, vezměte si roušku.
Také pokud si myslíte, že je nezbytně nutné, aby vás někdo navštívil, proberte to nejdříve s vaším lékařem. Pokud musíte mluvit s někým, kdo není členem vaší domácnosti, udělejte to telefonicky.
Pokud potřebujete poradit v souvislosti s koronavirem, můžete zavolat na nonstop linky Státního zdravotního ústavu. Ty jsou k dispozici na číslech 724 810 106 nebo 725 191 367.
K dispozici jsou i infolinky jednotlivých krajských hygienických stanic.
Doma se od ostatních izolovat
Jste-li v karanténě, měli byste zůstat v dobře větratelné místnosti s oknem, které se dá otevírat a pokud to lze, měli byste být separováni od ostatních členů domácnosti. Snažte se také držet dál od domácích mazlíčků. Dveře od místnosti pak zavírejte. Zároveň používejte oddělenou koupelnu, pokud je to možné. Pokud doma máte jen jednu koupelnu, je nutný pravidelný a důkladný úklid. "Nemáte-li k dispozici samostatnou koupelnu, měla by osoba v domácí izolaci používat zařízení jako poslední, a poté by tato osoba měla koupelnu řádně uklidit. Osoba v domácí izolaci musí používat vlastní ručníky, které nepoužívají další členové domácnosti, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou," doplňují lékaři zdravotního ústavu.
Jak je to u sdíleného ubytování, jako jsou například koleje? Podle doporučení byste měli zůstat jen ve svém pokoji za zavřenými dveřmi. Vycházejte jen v nezbytných případech a v tom případě nazapomeňte na ústní roušku.
Jídlo jezte jen ve svém pokoji a použité nádobí myjte ručně v horké vodě s čisticím prostředkem. Osušte ho pak vlastní utěrkou. Pokud je to možné, nevstupujte do společných prostor v přítomnosti ostatních.
Jde-li o roušku, tu byste obecně měli mít na obličeji vždy, když jste ve stejné místnosti s jinými lidmi. Pokud ji nosit nemůžete, měli by ji mít ti, kteří jsou s vámi ve stejné místnosti.
Při kašli a kýchání si zakrývat ústa
Při kašlání nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem na jedno použití. Ty by podle SZÚ měli používat i lidé, kteří pečují o osoby čekající na výsledky vyšetření na infekci COVID-19. Papírové kapesníky pak odhazujte do plastového pytle na odpadky a okamžitě po jejich použití si umyjte ruce mýdlem a vodou (po dobu nejméně 20 sekund), opláchněte si je a důkladně osušte.
Důkladné mytí rukou
Myjte si ruce. Hygiena rukou by se měla provádět často a důkladně mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund. Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama.
Nesdílet domácí potřeby
Použité nádobí, ručníky, ložní prádlo a další vámi použité předměty byste neměli sdílet s ostatními členy domácnosti.
Mytí nádobí a praní
Použité přeměty důkladně omyjte vodou a mýdlem, k mytí nádobí a příborů lze použít myčku nádobí.
Prádlo nenoste do veřejné prádelny. Pokud potřebujete vyprat prádlo, ještě než budou k dispozici výsledky vyšetření, vyperte ho pomocí pracího prostředku při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu. Vhodné jsou teploty nad 60 °C. Pokud je to možné, sušte a žehlete prádlo na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu. "Při manipulaci se znečištěnými materiály používejte jednorázové rukavice a plastovou zástěru a očistěte všechny povrchy v okolí pračky," radí SZÚ.
Odpady ve dvou pytlích
Veškerý odpad (včetně roušek a kapesníků) od osoby v izolaci, by měl být podle Státního zdravotního ústavu uložen v plastovém pytli na odpadky a po naplnění musí být pevně zavázán. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a zavázán a až poté dán do kontejneru na odpad.
(ik); s využitím informací na webu Státního zdravotního ústavu: Szu.cz/tema/prevence/rady-a-doporuceni-pro-domaci-karantenu