Potíže s pohybovým aparátem mohou mít dříve nebo později nejen manuálně pracující, ale i ti, co pracují tzv. od stolu...
Pokud jde o problémy s pohybovým aparátem, primárně ohroženou skupinou jsou především manuálně pracující lidé. Těžká fyzická práce a opakující se pohyby mají za následek únavu a slabost svalů, která vede k vyvolání bolesti zad i celého pohybového aparátu. Tyto problémy mohou často vyústit až ke znemožnění výkonu povolání.
Řidiči, kurýři či skladníci aneb Ti, co tahají těžké věci
Z pohledu páteře a celkově pohybového ústrojí jsou za jednu z nejrizikovějších profesí vůbec považováni řidiči (nejen) kamionů. Důvodem je jednak dlouhé sezení ve stejné poloze, ale především tahání těžkých věcí. Podobně na tom budou skladníci, lidé pracující ve stavebnictví a další fyzicky náročné profese. Vhodnou pomůckou je pak pro ně podle odborníků speciální bederní pás. „Bederní pás zvyšuje nitrobřišní tlak. Nahrazuje činnost břišních svalů a pomáhá stabilizovat bederní páteř. Člověk je tak odolnější proti většímu zatížení,“ vysvětluje fyzioterapeut Jan Kosina. Bederní pás ostatně může pomoci i v soukromém životě, například při stěhování těžkého nábytku nebo manipulací se stavebním materiálem.
Kancelářské profese aneb Ti, co jen sedí
Ve velkém ohrožení jsou i ti, kteří značnou část své pracovní doby prosedí. I jejich zaměstnání představuje velkou zátěž pro páteř. „Osm z deseti pacientů, kteří přichází do mé ordinace, má obtíže způsobené sedavým zaměstnáním. Přímo, či nepřímo. Lidské tělo není stavěné na dlouhodobé setrvání v jedné poloze. Pokud se k tomu navíc přidá nevhodný sed a špatné uspořádání pracovní plochy, obtíže na sebe nenechají dlouho čekat,“ uvádí Kosina. Odpovědí na nesprávné návyky při práci u počítače a neustálý stres mohou být bolesti hlavy, unavené oči včetně rozmazaného vidění i nepříjemná bolest zad.
Důležité je proto udržení správné polohy při sezení a časté změny polohy, vhodná pracovní židle, dobré uspořádání pracovní plochy a dostatek pohybu. Při sedavém zaměstnání by neměl být sedavý zbytek dne.
>> Office jóga. Tipy na cviky do kanceláře. Přesný návod, jak cvičit:
Dělníci, ostraha, kuchaři, pošťáci aneb Ti, co dlouho stojí či chodí
Další ohroženou skupinou jsou ti, kteří jsou vystaveni naopak dlouhému stání či chození. Podle Jana Kosiny hraje v tomto případě zásadní roli vhodná obuv, která noze poskytne dostatečnou oporu a komfort. To platí zejména u lidí, kteří nemají dobře tvarovanou klenbu nohy. „Klenba je tvořena, mimo jiné, svaly. Pokud tyto svaly budeme dlouhodobě nadměrně zatěžovat, unaví se a klenba se propadne. Proto je dobré nosit obuv, která noze pomůže a klenbu pasivně podrží,“ vysvětluje fyzioterapeut. Důležité je také zvolit správnou velikost, která dopřeje dostatek prostoru na prsty a občas boty sundat a uvolnit přetížené svaly. „Obuv řeší nejčastěji zaměstnanci v odvětví security, manuální pracovníci na provozu, ale z pohledu prodyšnosti i řidiči z povolání,“ říká Leonard Mynář z Canis Safety.
Nárok na pomůcky
Manuálně pracující zaměstnanci pak mají na ochranné pracovní prostředky, které souvisí s výkonem jejich práce a mají zamezit rozvoji zdravotních problémů, nárok od svého zaměstnavatele. Tuto povinnost udává zákoník práce. „A když zaměstnanec pracovní pomůcky intenzivním užíváním opotřebuje tak, že neplní svoji funkci, zaměstnavatel mu vždy musí poskytnout nové,“ upozorňuje také Leonard Mynář.
+ Prevence cévních problémů
Mimo to je pak na místě u většiny profesí unaveným nohám dopřát nejen odpovídající pohyb, resp. strečink, ale i odpočinek, a alespoň před spaním je dát na pár minut do vyvýšené polohy. Je to vhodná prevence rozvoje křečových žil a otoků. Ti, které už problémy s oběhovým systémem mají, by měli dle doporučení lékařů během dne nosit i kompresní punčochy.
>> Vedro a na co mají zaměstnanci ve firmách právo:
Titulní fotografie: freepik.com/senivpetro