Včasné odhalení zhoubného nádoru je často zásadní pro úspěšnou léčbu...
Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR patří naše země mezi státy, které jsou velmi zatíženy onkologickými onemocněními. Ročně onemocní a zemřou desítky tisíc lidí. Klíčový v boji proti této nemoci je samozřejmě zdravý životní styl, pravidelný pohyb i strava bohatá na vlákninu. Pokud se ale nemoc začne i přesto rozvíjet, je ve většině případů nejdůležitější hlavně odhalení zhoubného nádoru v jeho počáteční fázi, kdy pacient nepociťuje žádné příznaky.
Tři screeningové programy u nás
V rámci veřejného pojištění u nás už několik let fungují tři screeningové programy pro dospělé od určitého věku, které mají za cíl právě včasné odhalení velmi častých nádorových onemocnění – rakoviny kolorekta, prsu a děložního hrdla. „U screeningu zhoubných nádorů prsu, tlustého střeva a konečníku a děložního hrdla bylo studiemi prokázáno, že organizované programy v dlouhodobém měřítku snižují mortalitu na tato onemocnění, a to především díky nižšímu podílu pokročilých, těžko léčitelných stadií při diagnóze,“ vysvětluje ústav na svém webu důležitost těchto opatření.
Přišla vám pozvánka?
Už v roce 2014 navíc začaly zdravotní pojišťovny rozesílat adresné pozvánky na tato vyšetření, ve schránkách jich od té doby skončilo několik milionů. Zvaní jsou postupně lidé, kteří mají na tato vyšetření ze zákona nárok, ale neúčastní se jich. Jen podle údajů největší české zdravotní pojišťovny přišlo díky tomu na daná vyšetření o desítky tisíc lidí víc – především pokud jde o prevenci rakoviny tlustého střeva. Na pozvánku od pojišťovny ale rozhodně čekat nemusíte. Jakmile dosáhnete určitého věku, můžete se na speciální vyšetření objednat. Na jaká vyšetření, a od kolika let, tedy máte v rámci prevence rakoviny nárok?
Mohou za rakovinu bakterie? Přelomový výzkum je na stole
Léčba rakoviny postupuje mnoha rozličnými směry, jeden z nich se dokonce zaměřuje na spojitost rakoviny s bakteriemi. Je to nesmysl? Naopak, zdá se, vědci uhodili hřebíček na hlavičku…
Screeningový program: Rakovina tlustého střeva a konečníku
Aktuální statistické údaje vypovídají, že ročně je v České republice diagnostikováno asi 8 tisíc nových onemocnění karcinomu tlustého střeva. To představuje přibližně desetinu všech nádorových onemocnění a jedná se o vůbec nejčastější nádor. Stále méně lidí ale nemoci podlehne. „V posledním období sledujeme dlouhodobý trend stabilizace výskytu kolorektálního karcinomu, přičemž úmrtnost klesá, v uplynulém desetiletí až o desítky procent,“ říká ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. A dodává: „Za snížením úmrtností lze spatřit především diagnostikování časnějších stádií rakoviny, současně také pokroky v léčebných postupech.“ Screening tak má smysl a v praxi viditelně pomáhá. A ačkoliv na toto vyšetření chodí stále víc lidí, podle lékařů to v daném věkovém rozmezí není ještě dost.
Kdo a na jaké vyšetření má nárok ze zákona?
V rámci prevence rakoviny střev a konečníku platí pojišťovna jednou ročně vyšetření na skryté okultní krvácení všem lidem po padesátce, aniž by měli jakékoliv potíže. Takový test (TOKS) je velmi jednoduchý a zvládnete ho sami doma. Jde jen o odebrání vzorku stolice. Test vám předepíše praktický lékař nebo gynekolog.
„V období mezi 50. a 54. rokem života je ideální provádět test na okultní krvácení do stolice každoročně. Od 55 let výše pak máte možnost zvolit si mezi screeningovou kolonoskopií prováděnou jednou za 10 let, nebo TOKS jednou za dva roky,“ radí lékaři na webu kolorektum.cz.
Podle doktorů ale TOKS sám o sobě nestačí ke stanovení definitivní diagnózy. Je-li výsledek testu pozitivní (tzn. jsou-li ve vzorku stolice nalezeny stopy krve), bude vám poté tak jako tak doporučena kolonoskopie. Ta jako jediná totiž dokáže odhalit přesnou příčinu vašich potíží. Přítomnost krve ve stolici totiž nemusí ještě souviset s rakovinou. Naopak, často se může jednat „pouze“ o polypy, Crohnovu nemoc či hemeroidy. Případné polypy má pak lékař možnost šetrně odstranit ještě předtím, než by se mohly změnit v nádor. I na kolonoskopické vyšetření vám žádanku napíše praktik nebo gynekolog. Případně se můžete za odborným gastroenterologem v rámci této prevence do centra pro screeningovou kolonoskopii objednat sami i bez žádanky.
Z organizovaných screeningových programů bývá podle dostupných údajů vyšetření nádoru tlustého střeva a konečníku to nejméně navštěvované (i přes několikaprocentní nárůst počtu účastníků). Pravděpodobně i kvůli strachu z neznámého a pocitově nepříjemného vyšetření. Kolonoskopie se ale není třeba obávat. Podle zkušeností pacientů je nejnepříjemnější na celém procesu příprava na samotné vyšetření, která probíhá den předem v pohodlí domova. Střeva je totiž třeba důkladně vyprázdnit za pomocí speciálního projímadla, které si vyzvednete v lékárně po předložení receptu. Vyšetření u gastroenterologa pak trvá zhruba 20 minut a je prováděno speciálním typem endoskopu – hadičkou o zhruba centimetrovém průměru s kamerou a světlem. Před procedurou jsou vám podány medikamenty, které utlumují bolest. Pokud něco budete pociťovat, tak maximálně trochu nepříjemné tlaky při průchodu hadičky ve větších ohybech střev. „Nic jsem necítil, byl jsem jako opilý. Stále jsem čekal, až to začne být nepříjemné a tak mě překvapilo, když mi doktor oznámil, že už můžu jít,“ popisuje svoji zkušenost s kolonoskopií devětašedesátiletý pacient.
Nečekaný lék na rakovinu? Pochází z kari!
Tonoucí se stébla chytá, a tak to bývá i se zaručenými léky na zákeřné nemoci – kdo chce, uvěří všemu. Postupně se však ukazuje, že v přírodě existuje mnoho léčivých látek, z nichž by mohla mít prospěch i dnešní věda.
Screeningový program: Rakovina prsu
Všechny ženy po pětačtyřicítce mají v rámci screeningu rakoviny prsu hrazené mamografické vyšetření jednou za dva roky. Jedná se podle lékařů o dosud nejspolehlivější metodu k odhalení i malých nádorů v prsu, které ještě nejsou ani hmatné. Kontrola je na místě i u žen, které nemají rakovinu prsu v rodině. „Alespoň u 90 % všech nemocných žen se rakovina prsu v rodině předtím nevyskytovala. Riziko nádorů prsu se týká všech žen. Pravidelná vyšetření by měla absolvovat každá žena bez rozdílu,“ tvrdí Jan Daneš z Radiologické kliniky VFN v Praze na webu mamo.cz.
Rakovinou prsu u nás každoročně onemocní několik tisíc žen. Stejně jako v případě zhoubného nádoru tlustého střeva se podle lékařů daří díky screeningu odhalit stále větší počet nemocí v počátečním stadiu, které lze úspěšně vyléčit. „V celé populaci postupně roste zastoupení nejčasnějšího stadia. V samotném screeningovém programu je v prvním stadiu nalezeno tři čtvrtiny onemocnění,“ komentovali lékaři z mamo.cz poslední známé výsledky Národního programu mamografického screeningu.
Žádanku na vyšetření vám vydá gynekolog nebo praktický lékař. Na mamografické vyšetření se pak můžete objednat do vámi zvoleného akreditovaného pracoviště. Jejich seznam najdete například zde. Čekací doba může být v případě prevence až několik týdnů.
Podle lékařů není vhodné před mamografickým vyšetřením používat tuhé deodoranty a kosmetické přípravky do podpaží a oblasti prsů, které mohou způsobit falešné obrazy na snímcích.
Samotné vyšetření trvá kolem půl hodiny a může občas mírně bolet, prs je třeba pro kvalitní snímky stlačit. „Laborantka si pokaždé prs rozloží na podložku mamografu do ideální pozice a přimáčkne jej průhledným umělohmotným držákem, aby byl prs při snímkování v neměnné poloze. Tento moment vyšetření může být nepříjemný, mírně bolestivý. V případě, že tlaková bolest je veliká, požádejte laborantku, ať tlak zmírní,“ radí pacientkám lékařka a specialistka na léčbu rakoviny prsu Miroslava Skovajsová.
Výsledky mamografického vyšetření se dozvíte buď hned, nebo jsou do několika dnů zaslány vašemu ošetřujícímu lékaři (záleží na vybraném centru a postupech tamního personálu).
Zákeřná rakovina děložního čípku: Proč na ni u nás umírá tolik žen?
Žádná žena by na ni nemusela umírat, protože tomuto zákeřnému onemocnění se dá předcházet. Otázkou je, proč přesto zůstává rakovina děložního čípku jedním z nejběžnějších a nejnebezpečnějších zhoubných onemocnění v České republice?
Screeningový program: Rakovina děložního hrdla
Rakovinou děložního hrdla ročně onemocní zhruba tisíc žen a asi 400 pacientek tomuto onemocnění podlehne. Všechny dospělé ženy mají nárok na hrazené každoroční vyšetření v rámci prevence rozvinutí rakoviny děložního hrdla (čípku). To standardně provádí ošetřující gynekolog na pravidelné prohlídce, kterou je vhodné absolvovat právě vždy jednou ročně, a to už od 15 let věku.
Vyšetření spočívá se stěru buněk z děložního čípku pomocí speciálního štětečku. Získaný materiál se natře na laboratorní sklíčko a předá screeningové laboratoři k vyhodnocení pod mikroskopem. Jedná se o krátké a nebolestivé vyšetření (můžete cítit jen trochu nepříjemné pocity), které umí odhalit rakovinu ve velmi raném stadiu. Toto vyšetření se neprování ženám, které ještě neměly pohlavní styk.
Výsledky vyšetření jsou známy zhruba do dvou týdnů, laboratoř je předá vašemu gynekologovi. Většina žen má normální nález.