Kdy a za jakých podmínek je vhodné začít dávat dítěti peníze pro jeho vlastní potřebu?
Už před nástupem do školy by děti měly vědět, že peníze existují, jak se k vám do peněženky/na účet/do bankomatu dostanou a že díky nim máte kde bydlet, co jíst, můžete jezdit autem či autobusem na výlety, kupovat hračky, elektroniku a podobně. Předškolní děti si už rády hrají na obchod a nakupování, je to dobrá příležitost jim při hře mnohé vysvětlit. Běžné kapesné nicméně ještě nepotřebují, pravděpodobně už ale šetří v kasičce peníze, které dostávají jednorázově například od prarodičů. Je-li příležitost, mohou si za ně už něco svého také nakoupit.
Kdy začít dávat kapesné?
Kapesné je pak vhodné začít dávat s nástupem na základní školu, kde se žáci začínají učit počítat. Na prvním stupni odborníci na finanční vzdělávání dětí doporučují týdenní intervaly (např. 50 korun), od druhého stupně pak už každý měsíc (např. 200–250 korun). Kapesné byste pak měli dávat v pevně stanovený den.
Kapesné pro osobní potřebu
Úkolem kapesného je naučit děti dobře hospodařit. Kapesné by tedy měly být peníze jen pro osobní potřebu ratolestí. Ať si se svými penězi dělají, co chtějí. Nicméně na vás je jim vysvětlit, že vy už jim nic dalšího kupovat nebudete (kromě dárků k významným událostem a věcí, které potřebují k běžnému životu – oblečení, boty atd.) a nedostanou žádné jiné peníze, když kapesné utratí, a říct jim, kdy dostanou příspěvek další (jak dlouho tedy s nimi vystačí). Je tak vhodné na začátku vysvětlit, že by si měly rozmyslet, za co peníze chtějí utratit a upozornit je i na možnost šetření na nějakou „velkou věc“, kterou chtějí (ale vy s ní třeba nesouhlasíte natolik, že byste ji chtěli financovat z vaší kapsy).
Na nutné výdaje přispívejte
Na výdaje, které jsou nutné hradit navíc – učebnice, výlety ve škole, pomůcky do školy – by měly děti dostávat peníze ještě navíc.
Lekce (ne)utrácení
Pokud si děti utratí všechny peníze, ale přitom by chtěly ještě do kina a na zmrzlinu, je to pro ně výborná lekce, která nebolí – pokud překročí limit, na některé věci prostě už mít nebudou a musí tedy příště víc o útratách přemýšlet a naučí se postupně plánovat dopředu…
Finanční odměny za pomoc doma raději ne
Vyvarujte se raději placení dětem za to, že doma s něčím pomohou nebo že budou nosit dobré známky. Podle psychologů to nemusí být úplně dobrá varianta – za prvé se děti učí samy pro sebe a ne kvůli penězům, a za druhé pomoc v domácnosti by měla být samozřejmá. Mohlo by se vám ve výsledku stát, že pokud dítěti peníze nedáte, nádobí prostě neuklidí.
>> Kolik Čechů zvládně měsíčně něco ušetřit. Kolik domácností si nemůže dovolit týdenní dovolenou? Fakta o životní úrovni v Česku, která vás (ne)překvapí: