reklama

Radio 1 slaví 30. narozeniny. Pro své posluchače připravilo speciální dárek

Radio 1 slaví kulaté jubileum. Přesně před 30 lety začalo vysílat jako první české soukromé rádio, které po roce 1989 vstoupilo do rozhlasového éteru. Hraje zásadně bez playlistu a mapuje velké spektrum hudby, které posluchači neuslyší na žádné jiné stanici.

reklama

Třicetiletá etapa Radia 1 započala v Praze na Letné. „Po revoluci pod památníkem Stalina na Letné probíhala velká výstava, která se nazývala Totalitní zóna a v rámci ní začalo Rádio Stalin vysílat,“ popsala začátky ředitelka Radia 1 Lenka Wienerová. Radio Stalin vysílalo pirátsky od 19. do 25. října a vzbudilo mimořádný ohlas.

„Po týdnu vysílací zařízení, které darovalo francouzské rádio Energie (NRJ) na podporu svobody projevu v tehdejším Československu, zabavila policie a vysílání muselo skončit. Petici za jeho znovuobnovení podepsalo na 30 tisíc lidí,“ uvádí Radio 1 na Facebooku. Na začátku roku 1991 bylo zařízení vráceno a v březnu téhož roku se stalo Radio 1 první českou soukromou rozhlasovou stanicí v zemi.

🎉 30 let frekvence 91,9 FM a 30 let Radia 1 právě dnes! Moc děkujeme za všechny zprávy!🖤 Narozeninový týden Radia 1 pokračuje! 🔥🤜🤛 #30letRadia1 #nejdivocejsinarozeniny

Posted by Radio 1 on Thursday, March 25, 2021

Jak uvedla ředitelka Radia 1 Lenka Wienerová, na vysílání se zprvu podílelo přibližně deset lidí, poté se redakce začala pomalu rozrůstat. „Dlouhou dobu nás pracovalo 30 a postupně jsme se dostali až ke 120 pracovníkům,“ popsala.

Moderátoři tohoto rozhlasu mají téměř volnou ruku v tom, co do éteru pustí. A i když trochu netradiční, pravidla přeci jen mají. „Ideální poměr pro nás je, když do hodiny zahrajeme tři tuzemské písničky,“ vysvětlil programový ředitel Zdeněk Lichnovský. Doplnil, že je pro ně mnohem důležitější jejich osobitost než přesné dodržování pravidel.

Kulaté jubileum bude Radio 1 slavit celý týden. Připraveny jsou specifické výběry moderátorů i dárek pro posluchače. „Největším dárkem pro nás je náš nový web. Po vícero letech se ho chystáme aktualizovat. Vylepšíme hlavně vizuální stránku a přibude i přímá komunikace se studiem, což si naši posluchači dlouho přáli,“ řekl programový ředitel Lichnovský.

Tagy:
narozeniny Letná vysílání rozhlasová stanice Radio 1 rozhlasové vysílání Stalinův pomník

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama