CNN Prima News Josif Stalin

Josif Stalin

Výpis příspěvků ke štítku „Josif Stalin“

Boje se Stalinem i Hitlerem, pak neutralita. Jak Finsko putovalo do náruče NATO?

30. května 2022 07:43

Ruská invaze na Ukrajinu přinesla mimo jiné přehodnocení zahraniční politiky Finska. V posledních dnech se zdá, že jsou dříve neutrální Finové společně se Švédy den ode dne blíž vstupu do NATO. Jak ale vůbec ona finská neutralita – známá také jako finlandizace – vznikla? Nutno podotknout, že Finové během 20. století několikrát bojovali o vlastní existenci. V časech druhé světové války se nejdřív bránili SSSR, nakonec na straně spojenců dopomohli k porážce nacistického Německa.

Do dvou týdnů obsadíme Finsko, věřili si Sověti. Zimní válka připomínala boje na Ukrajině

7. května 2022 15:44

Zimní válka mezi Sovětským svazem a Finskem proběhla před více než 80 lety, přesto v ní lze pozorovat řadu paralel se současnou ruskou agresí na Ukrajině. Sověti plánovali dobýt Finsko do dvou týdnů a jediné, čeho se obávali, bylo, aby vojáci omylem nepřekročili švédské hranice. Velmi špatně vyzbrojené Finsko se však velmi efektivně bránilo a sovětskou Rudou armádu zesměšnilo.

Koš jako záchod i únik v pohřebním voze. Uprchlíci popsali otřesné podmínky v Mariupolu

2. května 2022 16:44

Lidé, jimž se o víkendu podařilo uprchnout ze zdevastovaného Mariupolu, popisují týdny strádání a bombardování. Nedovedete si představit, čím jsme si prošli –⁠ byl to teror, řekla agentuře Reuters Natalija Usmanovová poté, co ji o víkendu evakuovali z úkrytu v železárnách a ocelárnách Azovstal. Další žena, které se povedlo dostat z poničeného města jiným způsobem, agentuře AP řekla, že nad hutním areálem viděla rakety a mračna kouře.

Další Putinova čistka? Mocný generál skončil v obávaném moskevském vězení, tvrdí novinář

14. dubna 2022 07:27

Další vysoká šarže se ocitla v nelibosti Putinova režimu. Web The Moscow Times informoval o uvěznění šéfa Pátého oddělení Federální služby bezpečnosti (FSB) Sergeje Besedy. Generálplukovník se podle informací novinářů ocitl v nechvalně proslulé věznici Lefortovo kvůli podezření z vyzrazení informací ohledně ruské invaze na Ukrajinu.

Zemřel ruský radikál Žirinovskij, potvrdila Duma. Předchozí zprávy o jeho smrti popřela

6. dubna 2022 12:12

Zemřel známý politik a poslanec Vladimir Žirinovskij. Jeho smrt podle ruskojazyčné agentury BBC oznámil šéf dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin. Vůdce ruských nacionalistů byl od začátku února na moskevské Centrální klinice kvůli koronavirové nákaze. Informace o úmrtí 75letého kontroverzního politika se objevily už koncem března, tehdy je však ruské ministerstvo zdravotnictví popřelo.

Mezi slovensko-ukrajinské sousedy postavili Sověti stěnu. Po 77 letech je zase dělí válka

3. dubna 2022 06:51

Život v historií rozdělené vsi si klidu dlouho neužil a je dnes znovu složitější. „Do ukrajinské části teď nikdo nechodí, lidé mají strach,“ přiznává starosta slovenské obce Veľké Slemence Ľudovít Tóth. Po druhé světové válce zůstala půlka vesnice v Sovětském svazu a dnes leží na Ukrajině. „Sověti na hranicích napnuli dráty a postavili stěnu z desek, abychom k sousedům vůbec neviděli. Pěší přechod se tady podařilo otevřít až po šedesáti letech, v roce 2005,“ líčí starosta. Od letošního 24. února je ale dědina opět rozdělena. Válkou.