CNN Prima News Josif Stalin

Josif Stalin

Výpis příspěvků ke štítku „Josif Stalin“

Vraždící Číňané či Syřané ve službách Ruska? Neumí střílet a krmí naše děla, říká Ukrajinec

Řady ruských okupantů jsou čím dál pestřejší. Podle Ukrajinců posílají na frontu i čínské, indické či syrské „dobrovolníky“, kterým – stejně jako mnohým lidem v okrajových oblastech Ruska – slibují slávu a bohatství. Následně je pošlou s nejzákladnějším výcvikem na frontu, kde „krmí děla“, řekl redakci CNN Prima NEWS ukrajinský voják Anatolij, jehož rukama prošly desítky nepřátelských zajatců. Někteří byli právě z Číny, Indie či dokonce Sýrie. „Jsou to sice jednotky lidí, ale co jsem slyšel, objevují se čím dál častěji. Sotva umí střílet,“ poznamenal.

Nejhorší diktátoři a jejich románky. Kdo byly ženy, které okouzlily Hitlera či Mussoliniho?

Adolf Hitler a Benito Mussolini – nechvalně proslulí diktátoři našich dějin, kteří měli na svědomí nespočet nevinných životů. Zatímco jejich režimy rozvracely rodiny a odlučovaly milence, oni si užívali výhod a pohodlí, které jim jejich postavení umožňovalo. Jejich společnou slabostí byly ženy, kdo patřil mezi milenky těchto mocných mužů a co měly společného?

Pomalá železniční pevnost dynastie Kimů. Vlak diktátorů nabízí ochranu i luxus

Starý zelený vlak s až dvaceti vagóny, který kvůli jeho pancéřování jen tak něco nezastaví. Řeč je o železniční soupravě, kterou podle všeho už desítky let využívá diktátorská dynastie Kimů ze Severní Koreje. Tímto vlakem právě nyní přicestoval současný vládce KLDR Kim Čong-un do Ruska. Oblíbený dopravní prostředek Kimů nabízí nejen ochranu, ale údajně i mimořádný luxus.

Přestárlé tanky i Stalinovy houfnice. Rusko posílá vojáky na frontu s historickou výbavou

Rusové ve válce na Ukrajině přišli o tisíce kusů své vojenské techniky. Tu se snaží nahradit, ale nemají dostatek strojů a zbrojaři nestíhají vyrábět. Místo toho na Ukrajinu posílají historické tanky či děla. Mnohdy jde o techniku starou desítky let, která zažila například okupaci Československa, potlačení maďarského protikomunistického povstání či dokonce hrůzovládu sovětského diktátora Josifa Stalina.

Bojím se upozornit, že jízdu vpravo zavedli nacisté, říká historik o symbolech moci

V roce 1918 založené Československo se zbavovalo soch rakouských panovníků i dalších symbolů monarchie. Nacisté zase likvidovali památníky mladé demokracie a komunisté odstraňovali artefakty snad ze všech historických etap. Sochy a symboly vadí i dnes, v Praze třeba v roce 2020 padl památník maršála Koněva. „Bojím se upozornit na skutečnost, že pravostranný provoz v českých zemích zavedli nacisté,“ říká s nadsázkou Jan B. Uhlíř v souvislosti s nedávno zničeným křížem z éry nacismu v Jizerských horách.

Ruský historik: Putinovy řeči o Ukrajině? Stejně šílené, jako kdyby chtěli Britové zpět USA

Rusové se vůči Ukrajincům vždy cítili nadřazeně, místo nenávisti o nich ale dlouho jen shovívavě žertovali. Co se změnilo, že jim teď hrozí genocidou? Vývoj vztahu mezi dvěma znepřátelenými národy popisuje pro CNN Prima NEWS ruský historik Jurij Felštinskij, jemuž má v Česku vyjít kniha Ukrajina v plamenech. Uznávaný odborník žije v USA, dlouhodobě kritizuje politiku Kremlu a je na Putinově indexu. Dokonce se spekuluje, že po něm jdou zabijáci vyslaní FSB.

Rusové obvinili amerického novináře ze špionáže. Za mřížemi zažije krutá muka, varují právníci

Ruští vyšetřovatelé obvinili novináře amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gerškoviče ze špionáže. Ruské úřady ho umístily do nechvalně proslulé věznice Lefortovo. Bývalí vězni ji popisují jako místo, které má člověka dohnat k šílenství. Za vlády Josifa Vissarionoviče Stalina tam probíhaly masové popravy. Novinář podle agentury TASS veškerá obvinění kategoricky odmítl a uvedl, že se v zemi zabýval pouze žurnalistickou činností.