reklama
CNN Prima News Josif Stalin

Josif Stalin

Výpis příspěvků ke štítku „Josif Stalin“

Pasáček zodpovědný za hladomor na Ukrajině. Chruščov zemřel před 50 lety

Politik a první tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu, který byl spoluzodpovědný za hladomor na Ukrajině ve 30. letech. Nikita Sergejevič Chruščov, jenž zemřel před 50 lety, obdivoval Stalina, avšak později se stal jeho velkým kritikem. Jaký byl jako dítě a jak se se Stalinem seznámil? Na tyto a další otázky odpovídala historička Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy Daniela Kolenovská.

Více než polovina Rusů považuje Stalina za velkého vůdce, odhalil průzkum

Více než polovina Rusů považuje někdejšího komunistického diktátora Josifa Stalina za „velkého vůdce“. Vnímá ho tak 56 procent lidí. Na Ukrajině obdobně smýšlí 16 procent obyvatel. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění ruského nezávislého sociologického střediska Levada a ukrajinského Mezinárodního sociologického institutu v Kyjevě. Od roku 2016 se zdvojnásobil počet Rusů, kteří Stalina vnímají jako velkého vůdce, upozornilo středisko Levada.

Munice z krále Jiřího a antická Venuše na cucky. Jaká je historie ničení soch?

„Jako historička umění vím, že ničení je normou a zachování vzácností,“ řekla pro NY Times Erine L. Thompsonová, která se zaměřuje na ničení kulturního dědictví. Již sochy ze starověké Assyrské říše z roku 2700 před Kristem na sobě mají vytesané nápisy „Kdo sochu shodí, nechť trpí po zbytek života“. Jaká je historie shazování monumentů?

reklama