reklama

Rasismus stále hýbe fotbalem. Španělé odešli ze hřiště, stěžuje si i hvězda z Anglie

Hráč černé pleti v dresu Valencie Mouctar Diakhaby vysvětluje krátce před odchodem celého týmu ze hřiště rozhodčímu, že byl terčem rasistických urážek.
Zdroj: Profimedia.cz

Stížnosti na údajné rasistické urážky hýbou fotbalovým světem i necelé tři týdny po utkání pražské Slavie na půdě skotských Rangers. Incident mezi Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou spustil množství dalších protestů, ve španělské lize kvůli tomu dokonce hráči Valencie opustili hřiště během utkání. V zápase po přerušení už nepokračoval Mouctar Diakhaby, hráč černé pleti, který byl údajně obětí rasistických urážek. S podobným nařčením přišel i kolumbijský obránce anglického Tottenhamu Davinson Sánchez.

reklama

„Diakhaby nám řekl, že slyšel rasistickou urážku, takže jsme ze hřiště všichni odešli. Bylo nám ale řečeno, že musíme hrát, jinak kontumačně prohrajeme a možná nám odeberou i další body. Nemohli jsme dělat nic jiného než se vrátit,“ popsal incident z nedělního utkání s Cádizem kapitán hostující Valencie José Luis Gayà.

Fotbalisté aktuálně dvanáctého celku elitní španělské ligy by prý do klání už znovu nenastoupili, pokud by je Diakhaby nepožádal, aby hráli dál. „Tým uspořádal setkání a rozhodl se pokračovat ve hře, aby bojoval za čest klubu, ale odsoudil rasismus jakéhokoli druhu,“ nastínil Gayà atmosféru v kabině.

K tématu

Zápas tak pokračoval, ale už bez Diakhabyho, jenž zůstal v útrobách stadionu. „Řekl, že není ve správné náladě, aby mohl hrát. Byl zdrcený,“ svěřil se po zápase Gayà. Autorem rasistických urážek měl být španělský stoper Cádizu Cala.

„Byla to velmi ošklivá urážka, kterou nebudu opakovat. Nemohli jsme s Calou mluvit, protože opouštěl hřiště jako poslední. Jsem si jistý, že něco řekl,“ zastával se Gayà svého spoluhráče s tím, že podobné smutné věci ve fotbale je potřeba co nejrychleji řešit.

Valencia nakonec stejně prohrála 1:2 poté, co rozhodující trefu inkasovala dvě minuty před koncem základní hrací doby. „Jsme profesionálové, vrátili jsme se a snažili se hrát co nejlépe. Bylo to hodně atypické utkání, hodně se přerušovalo, ale nemůžeme se vymlouvat a musíme se připravit na další zápas,“ vyzýval Gayà.

Ozvala se i kolumbijská opora Tottenhamu

Během uplynulého víkendu si na rasistické urážky prostřednictvím sociálních sítí začal stěžovat také 24letý kolumbijský obránce londýnského Tottenhamu Davinson Sánchez. Na Instagramu zveřejnil soukromé zprávy, které mu uživatelé posílají.

Davinson Sánchez zveřejnil na Instagramu urážky ze soukromých zpráv
Davinson Sánchez zveřejnil na Instagramu urážky ze soukromých zpráv
Zdroj: Davinson Sánchez

„Jsme znechuceni rasistickými zprávami, které dostává Davinson Sánchez, a vyzýváme platformy sociálních médií, aby přijaly opatření. Stojíme za tebou a všemi, kteří trpí on-line zneužíváním,“ zastal se anglický velkoklub na Twitteru svého stopera.

Vše začalo sporem mezi Čechy a Skoty

Největší událostí poslední doby, která ve fotbale rozvířila otázky ohledně rasismu, byl zápas evropské ligy mezi pražskou Slavii a skotským Glasgow Rangers. Hráč Rangers Glen Kamara totiž obviňuje Ondřeje Kúdelu z toho, že ho osočil narážkou „You're f*cking monkey!“ (zas*aná opice). Kúdela ale vše popírá, jednal sice prý v emocích, ale finskému záložníkovi údajně řekl „You are f*cking guy!“ (s*áči).

Obětí rasismu je údajně také další z aktérů odvetného osmifinálového utkání Kemar Roofe, jenž kopačkou zlomil brankáři Ondřeji Kolářovi čelní dutinu. „Sociální sítě můžete využívat k dobrým i špatným věcem, ale musí se kontrolovat. (…) Dostávám tolik urážlivých zpráv každý den. Je nutné, aby s tím majitelé sociálních sítí něco dělali,“ stěžoval si Roofe, který prý dostává urážlivé zprávy doplněné smajlíky s banány a opicemi.

Henry opustil sítě, Kúdela málem neodletěl

Kvůli urážkám na barvu pleti opustila sociální sítě také fotbalová legenda španělské Barcelony nebo anglického Arsenalu Thierry Henry. „Mažu všechny sociální sítě a nevrátím se, dokud lidé, kteří je mají na starosti, nebudou regulovat rasismus se stejným úsilím jako například porušení autorských práv,“ oznámil na konci března Henry na Instagramu.

Nejde ale jen o urážení a stěžování si, kvůli případu Slavie a Rangers hrozilo, že Ondřej Kúdela neodcestuje na kvalifikační utkání české reprezentace do Walesu. Nakonec se ale klub s národním týmem domluvil.

Hráč černé pleti v dresu Valencie Mouctar Diakhaby vysvětluje krátce před odchodem celého týmu ze hřiště rozhodčímu, že byl terčem rasistických urážek.
Hráč černé pleti v dresu Valencie Mouctar Diakhaby vysvětluje krátce před odchodem celého týmu ze hřiště rozhodčímu, že byl terčem rasistických urážek.
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

Tagy: sociální sítě Španělsko SK Slavia Praha rasismus Tottenham Hotspur fotbal sport Thierry Henry Glasgow Rangers Kemar Roofe Ondřej Kúdela Glen Kamara Valencia CF Mouctar Diakhaby Davinson Sánchez
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Vláda v pátek dopoledne během 15minutového on-line zasedání schválila opatření o omezení obchodu. Reagovala tak na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem (NSS). Informoval o tom mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už ve čtvrtek uvedl, že plánuje nahradit normu novou verzí opatření proti šíření covidu. V novém opatření chybí například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100.

reklama
reklama
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?

Reportáž

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama