Odvetný duel osmifinále Evropské ligy mezi Slavií a Glasgow Rangers odšpuntoval nejen ve fotbalovém světě diskusi ohledně rasistického urážení hráčů. Po incidentu mezi obráncem Slavie Ondřejem Kúdelou a záložníkem Rangers Glenem Kamarou se ozvali další současní i bývalí fotbalisté, kteří si stěžují na urážení skrze sociální sítě. Jedním z nich je Thierry Henry, legenda londýnského Arsenalu, se kterým se pražský klub utká za necelé dva týdny. Kruh se uzavřel, když se za Henryho příspěvek mimo jiné postavili také Rangers.
„Od zítra si smažu všechny sociální sítě a nevrátím se, dokud lidé, kteří je mají na starosti, nebudou regulovat rasismus se stejným úsilím jako například porušení autorských práv,“ napsal v pátek na Instagramu Henry, bývalý útočník Arsenalu, Barcelony či francouzské reprezentace. Právě s londýnským celkem se utká Slavia Praha ve čtvrtfinále Evropské ligy 8. a 15. dubna.
Thierry Henry has said he will be removing himself from social media until online abuse is tackled. pic.twitter.com/r9rEQI4Sjj
— ESPN FC (@ESPNFC) March 26, 2021
Muž, jenž před měsícem rezignoval na post trenéra kanadského Montrealu, označil některé zprávy či příspěvky za psychické mučení. „Musí zde existovat nějaká odpovědnost. Je příliš jednoduché si založit nový účet, využít jej k šikanování a obtěžování a následně zůstat bez následků v anonymitě,“ stěžoval si Henry a zdůraznil, že dokud se pravidla nezmění, deaktivuje své účty na veškerých sociálních sítích. Tak od soboty také učinil.
Smajlíky s banány a opicemi
Obětí rasistických urážek je prý také útočník skotského Glasgow Rangers Kemar Roofe. Ano, jde o fotbalistu, který v osmifinálovém utkání Evropské ligy tvrdě atakoval brankáře Pražanů Ondřeje Koláře a kopačkou mu zlomil čelní dutinu. Zákrok později označil za ošklivou nehodu a odmítl, že by Koláře zranil úmyslně. Po vyhroceném duelu ho prý fanoušci na sociálních sítích hanlivě urážejí.
Chtěl jsem už jen někoho zranit, přiznal kapitán Rangers po zápase se Slavií
Budu upřímný, ke konci zápasu jsem už jen chtěl někomu ublížit, prohlásil po čtvrtečním duelu fotbalové Evropské ligy s pražskou Slavií kapitán Glasgow Rangers Connor Goldson. Byl prý znechucený z incidentu, během kterého měl český obránce Ondřej Kúdela rasisticky urážet finského záložníka skotského celku Glena Kamaru. Goldson se ale svého spoluhráče zastal s tím, že ho nikdy neviděl tak rozzlobeného jako při čtvrtečním zápase. Kúdela ale jakékoliv rasistické narážky na hráče černé pleti odmítá.
„Sociální sítě můžete využívat k dobrým i špatným věcem, ale musí se kontrolovat a řídit. Pro ty lidi je tak jednoduché připojit se na sociální síť a urážet někoho jiného… Dostávám tolik urážlivých zpráv každý den. Je nutné, aby s tím majitelé sociálních sítí něco dělali,“ prohlásil Roofe s tím, že dostává urážlivé zprávy doplněné smajlíky s banány a opicemi.
Vše ale odstartoval incident ze závěru vzájemného zápasu mezi obráncem Slavie Ondřejem Kúdelou a finským záložníkem Rangers tmavé pleti Glenem Kamarou. Ten tvrdí, že ho stoper Slavie osočil rasistickou narážkou „You're f*cking monkey!“ (Zas*aná opice). Kúdela ale vše popírá, jednal sice prý v emocích, ale finskému záložníkovi údajně řekl „You are f*cking guy!“ (S*áči). Urážky měly dohru ještě v útrobách stadionu, kde měl Kamara Kúdelu udeřit pěstí do obličeje.
Například finský fotbalový národní tým si na Kamarovu podporu oblékl speciální trika. A jak to je momentálně s Kúdelou? Kvůli obavám o jeho zdraví ho Slavia neuvolnila pro reprezentační utkání ve Walesu. Provázanost mezi Arsenalem, Slavií, Rangers a Henrym se uzavřela, když příspěvek francouzského trenéra sdílel s pochopením kapitán skotského klubu James Tavernier a jeho tweet následně Rangers přesdíleli.
Well said Captain. Social media platforms must be held to account. https://t.co/ZZpJcPYHKB
— Rangers Football Club (@RangersFC) March 26, 2021
Spojitost s Black Lives Matter
Kamara po utkání dlouho mlčel a po několika dnech vydal prohlášení, ve kterém mimo jiné říká, že pokud Kúdela nedostane tvrdý trest, dává UEFA rasismu zelenou.
Nečekaný zvrat. Slávista Stanciu měl být terčem rasistických nadávek od hráčů Rangers
Hráči Glasgow Rangers měli ve vypjatém duelu osmifinále fotbalové Evropské ligy s pražskou Slavií rasisticky urážet záložníka českého klubu a rodáka z Rumunska Nicolae Stanciua. Případem už se má zabývat UEFA, která mimo jiné vyšetřuje údajné rasistické poznámky slávistického obránce Ondřeje Kúdely směrem k záložníkovi skotského celku Glenu Kamarovi. Informaci zveřejnily na sociálních sítích Slávistické zprávy, samotný klub ale zatím o něčem podobném neví.
„Od léta si mnozí z nás klekají na koleno kvůli solidaritě s těmi, kteří přišli o život kvůli rasovému násilí. Pokud UEFA skutečně chce ukázat rasismu červenou kartu, je čas zaujmout přístup nulové tolerance,“ přeje si Kamara a vzpomíná na usmrcení Afroameričana George Floyda, který přestal dýchat poté, co mu americký strážník Derek Chauvin klečel téměř devět minut na zátylku.
Incident z Minneapolisu odstartoval celosvětovou diskusi nad tématem rasismu, symbolem se stalo kontroverzní hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), jehož příznivci ještě několik měsíců masově protestovali proti policejní brutalitě a za práva obyvatel černé pleti. Během demonstrací bylo běžné, že došlo na tvrdé potyčky s policií a následnou střelbu či rabování obchodů.
Pokleknutí je ponižující, vzkazuje fotbalista
Ve sportovním a zejména fotbalovém prostředí se hnutí Black Lives Matter začalo podporovat pokleknutím před každým zápasem. Jakási organizovaná tradice pronikla i do mezistátních zápasů včetně toho říjnového v Glasgow mezi Skotskem a českou reprezentací. Tuzemský národní tým poklekl a v Česku si tím znepřátelil řady fanoušků.
Například v anglické Premier League však poklekávají prakticky všichni a vždy. Emoce tak vzbudila reakce útočníka Crystal Palace Wilfrieda Zahy, který gesto označil za ponižující. „Celá ta věc s pokleknutím – proč musím pro vás pokleknout, abych ukázal, že na nás záleží? Proč musím na zádech svého dresu nosit nápis, že na černých životech záleží, abych vám ukázal, že na nás záleží? Celé je to ponižující,“ uvedl Zaha a doplnil, že žádný rozhovor nebo podobná „šaráda“ zatím v boji proti rasismu nepomohly.