CNN Prima News recese

recese

Výpis příspěvků ke štítku „recese“

KOMENTÁŘ: Česko v roce 2023? Čeká nás období zakryté hustou mlhou, ale i rok naděje

Pro mnoho z nás končí rok, kterých zažijeme skutečně jen několik málo za život. Energetická krize, ruská agresivní válka vůči Ukrajině, nejvyšší inflace od vzniku samostatného Česka. Kdyby kdokoli něco podobného předpovídal v prosinci 2021, považovali bychom ho za blázna. To jen ilustruje, v jak nejisté době žijeme. V tomto ohledu nás nečeká o nic lepší rok 2023.

V Česku zdražuje i zboží, které jinde zlevňuje. Nekupujte ho, radí ekonomové

Česká republika míří podle ministra financí Zbyňka Stanjury do recese. Ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček a ekonom Petr Dufek, kteří byli hosty pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS, se domnívají, že pokles reálného hrubého domácího produktu může být lékem na inflaci. Ve vysílání připomněli, že v Česku zdražuje sortiment, který jinde zlevňuje. Proto radí takové zboží nenakupovat.

Krize je ozdravná, říká poradce premiéra. Zastropování cen jídla pokládá za socialismus

Energie, nájmy i potraviny. V Česku zdražuje takřka vše. Vláda proto přichází s opatřeními, kterými se snaží občanům pomoci. Přesto se někteří ptají, proč kromě zastropování cen elektřiny a plynu kabinet Petra Fialy (ODS) nepřistoupí i k zastropování cen potravin. Hlavní důvod v pořadu K věci uvedl vládní ekonomický poradce Štěpán Křeček – nic by v obchodech nezbylo.

Pomůže, ale způsobí i další problém. Zastropování cen energií má dvě strany, varuje expert

Vláda 12. září představila návrh řešení energetické krize v podobě zastropování ceny silové elektřiny na šesti korunách za kilowatthodinu (KWh) a cenu plynu na třech korunách za KWh. Novelu energetického zákona, který tento krok umožňuje, podepsal ve středu prezident Miloš Zeman. Ekonom a bývalý člen rady České národní banky (ČNB) Lubomír Lízal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS uvedl, že zastropování domácnostem pomůže, na druhou stranu ale také přispěje k vyšší inflaci.