Spojenci i nepřátelé USA začínají dávat dohromady jiný globální obchodní řád, který se Spojeným státům může líbit mnohem méně než ten, který zničily. Ve své analýze to uvedl komentátor webu Politico Jamie Dettmer. Zároveň upozornil na zvyšující se riziko globální recese.
Americký prezident Donald Trump oznámil uvalení cel na 180 zemí a akciové trhy na to reagovaly velkým propadem. Podle komentátora webu Politico Jamieho Dettmera se Trumpovo vyhlášení ekonomické nezávislosti a „přijetí protekcionismu 19. století“ rovná zabouchnutí dveří před zbytkem světa.
K TÉMATU: Trump uvalil cla i na „ostrov tučňáků“. Vychytralí parchanti, jsou mu protivní, smějí se lidé
„Pravděpodobně to bude mít nezamýšlený důsledek, že se zbytek světa rozhodne, i když bolestně a pomalu, přetvořit nový globální obchodní řád, který nahradí ten vytvořený Amerikou, jež z něj do nynějška prosperovala,“ uvedl Dettmer.
Může ale dojít také na geopolitické důsledky. „Mnoho zemí již zkoumá nové dvoustranné obchodní dohody nebo hledá způsob, jak rozšířit regionální obchodní bloky. Například spojenci USA – Japonsko a Jižní Korea – se snaží posílit obchodní vztahy s Čínou a hovoří o urychlení jednání o své třístranné dohodě o volném obchodu. A členové Sdružení národů jihovýchodní Asie a Komplexní a progresivní dohody o Transpacifickém partnerství se nyní snaží o rychlejší integraci,“ sdělil Dettmer.
Roste riziko globální recese
Dodal, že Trumpův samozvaný „Den osvobození“ jistě přinese silný ekonomický šok, který s velkou pravděpodobností vyvolá globální recesi. O zvyšujícím se riziku svědčí i fakt, že analytici banky JPMorgan zvýšili odhad rizika globální recese na 60 procent – oproti předchozí předpovědi 40 procent, a varovali zákazníky, že dopad by mohl být „umocněn odvetnými opatřeními, narušením dodavatelského řetězce a otřesenými vztahy“, píše Reuters.
Podle Dettmera ale bude záležet také, jak jednotlivé země na Trumpova cla zareagují. „Odvetná opatření by například mohla vyvolat protiopatření ze strany Trumpa, což by vyvolalo spirálu vzájemných protiútoků, která by zhoršila globální ekonomické vyhlídky,“ podotkl komentátor.
Cla mohou být ale také jen vyjednávacím trikem, kterými si americký prezident chce vynutit dohody výhodné pro USA. Podle jeho syna Erica o to skutečně usiluje. „Nechtěl bych být poslední zemí, která se pokusí vyjednat obchodní dohodu s Donaldem Trumpem. První, kdo bude vyjednávat, vyhraje – poslední absolutně prohraje. Tenhle film jsem viděl celý svůj život,“ napsal na sociální síti X.
I wouldn’t want to be the last country that tries to negotiate a trade deal with @realDonaldTrump. The first to negotiate will win - the last will absolutely lose. I have seen this movie my entire life…
— Eric Trump (@EricTrump) April 3, 2025
Trump navíc naznačil, že je otevřený obchodním jednáním, když řekl, že je připraven jednat s ostatními zeměmi o clech, pokud nabídnou „něco fenomenálního“.
Nesmyslný výpočet
Dettmer také podotkl, že samotné výpočty cel jsou nesmyslné, protože vycházejí z pochybného vzorce. Ten vznikne tak, že se vezme schodek obchodu USA se zbožím s určitou zemí, vydělí se celkovým dovozem z této země a výsledné číslo se vydělí dvěma. Odvíjet výši cel z takového výpočtu je ale nesmyslné i podle ekonoma Petra Bartoně. „To je, jako kdybyste přišel do Lidlu a tam vám dali pokutu za to, že si dovolujete tam nakupovat. Teď Amerika trestá své obchodní partnery za to, že u nich nakupuje,“ řekl Bartoň ve vysílání CNN Prima NEWS.
Trump během vyhlášení ekonomické nezávislosti v Růžové zahradě Bílého domu připomněl, že nejbohatší byly USA v letech 1870 až 1913, když byly „celní zemí“. Dettmer ale podotkl, že zdanění světa za účelem snížení domácích amerických daní nebude fungovat. „Cla nebudou ani zdaleka stačit na financování současné americké vlády – a to ani výrazně redukované. Navíc jsou mnohem méně předvídatelné než daně z příjmu,“ upozornil.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rusové jsou z cel na Evropu nadšení. Jednoho Trumpova kroku se ale Kreml obává, říká Just