Česká koruna vůči euru stále posiluje. Dobrá zpráva to je především pro ty, kteří rádi nakupují v zahraničí, nebo pro cestovatele. Ekonomové upozorňují, že pokud lidé plánují dovolenou na horách či u moře, je nejlepší čas pořídit si eura. Oproti tomu je současný kurz koruny nevýhodný pro exportéry, kteří do ciziny vyvážejí své zboží.
Koruna minulý týden klesla na hranici 23,90 koruny za euro. Takto silná byla naposledy v říjnu roku 2008. Posilování koruny ale pokračuje i tento týden, kdy se dostala na 23,80 koruny za euro. Lidé si tak mohou eura pořídit za méně korun, než tomu bylo v minulosti. Výhodné je to zejména pro ty, kteří se chystají na zahraniční dovolenou. Silná koruna obecně prospívá lidem cestujícím do ciziny.
Další výhodou silné koruny je, že se zlevňuje dovoz. Jakékoliv zboží dovážené do tuzemských obchodů příznivě tlačí ceny dolů. Pro české prodejce to navíc znamená konkurenci v podobě lacinějších produktů. To je i příklad potravin. „Česká republika dováží poměrně dost potravin z jiných zemí, a tedy za levnější ceny. To tlačí i na české prodejce. Rázem totiž mají levnější konkurenci ze zahraničí,“ řekl pro CNN Prima NEWS agrární analytik Petr Havel.
Koruna zpevňuje kvůli několika okolnostem. Jedná se totiž o rizikovou měnu, která reaguje posilováním v době ekonomického růstu, a oslabuje v případě recese či jiných globálních vlivů. To bylo vidět v minulém roce, kdy kurz české koruny spadl v důsledku ruské agrese na 25,77 koruny za euro.
Nižší recese
V poslední době se ale ukazuje, že míra recese nebude tak vysoká, jak hovořily ještě v minulém roce předpoklady. Investoři mohou také zohledňovat výhled německé ekonomiky. „Důvodem je zejména poměrně příznivý vývoj energetické situace v Evropě během této topné sezony. Relativně příznivý vývoj německé ekonomiky je samozřejmě dobrou zprávou i pro korunu, neboť Německo představuje klíčové vývozní odbytiště českého exportu,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Se zásadním krokem k posílení koruny ale přišla Česká národní banka. V minulém roce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu totiž intervenovala na devizovém trhu ve prospěch koruny. Rozpouštěla tím zahraniční aktiva, jako jsou například cenné papíry.
Podle hlavního ekonoma Roklen Pavla Peterky se jednalo o důležitý proces, který posilování nastartoval. „Centrální banka do toho trošku šlápla a nastal určitý psychologický efekt. ČNB v listopadu a v prosinci na devizovém trhu neintervenovala. Koruna je přesto silná i bez intervencí. V zásadě přesvědčila trhy, že korunu nenechá výrazně oslabit. Zamezila spekulacím na její oslabení,“ řekl pro CNN Prima NEWS Peterka.
Korunu čeká oslabení
Česká národní banka si totiž dle Peterky může rozpouštění rezerv dovolit. „Otázka je, co se bude dít postupem času. Předpoklady ohledně recese z listopadu či října ukazují relativně silnou recesi. Nová data ale uvádějí, že se situace na trhu s energetickými komoditami uklidňuje. Oslabování se ale nevyhneme,“ myslí si Peterka.
Jistotou ale může být, že kroky České národní banky citelnému oslabení zamezí. Agentura Bloomberg proto predikuje, že koruna může oslabit na 24,20 koruny za euro. „Sázky na další významné posílení koruny jsou však v tuto chvíli odvážné. Spíše je třeba počítat s tím, že česká měna část svých zisků odevzdá. Na konci letošního roku by mělo euro stát dokonce 24,50 koruny,“ odhaduje Kovanda.