Alicja Knastová z Polska bude novou generální ředitelkou Národní galerie v Praze (NGP). Jméno vítěze výběrového řízení oznámil v úterý ministr kultury Lubomír Zaorálek. Ve finále výběrového řízení byli ještě ředitel galerie Plato Ostrava Marek Pokorný a Jiří Fajt, který už na pozici ředitele NGP pět let působil.
Knastová se ujme funkce 1. ledna 2021, do konce letošního roku skončí v galerii Anne-Marie Nedoma pověřená nyní jejím řízením. Případné další změny v personálním obsazení NGP budou v režii nové ředitelky, řekla mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová.
Zaorálek: To, co Knastová představila, je zásadní
Výběrová komise v srpnu doporučila ministrovi kultury na pozici generálního ředitele tři kandidáty v pořadí Pokorný, Knastová a Fajt. Všichni poté prošli manažersko-psychologickým testem a koncepce, které představili výběrové komisi, posoudili zahraniční experti. Zaorálek se rozhodl na základě všech zmíněných podkladů, uvedlo ministerstvo.
Brutalistní budovy vyhrávají ankety o nejošklivější domy. Proč je musíme chránit?
Brutalistní stavby často vyhrávají ankety o nejošklivější domy, přesto je jejich hodnota výjimečná. Zdánlivě těžkopádně budovy postavené v 60. až 80. letech začaly z českých měst mizet nebo procházejí necitlivými rekonstrukcemi, které je mají „polidštit“. Národní galerie v Praze proto uspořádala výstavu věnovanou brutalistní architektuře v české metropoli. Už její název vybízí, jak bychom se k brutalistním stavbám měli chovat… Nebourat!
„To, co představila paní Knastová, mi pro Národní galerii připadá úplně zásadní. Neustále zdůrazňuje, že je třeba se zbavovat rutiny, dostat do muzeí a galerií lidi, kteří tam ještě dnes mají daleko a oslovit mladé, což dokázala úspěšnými akcemi v Polsku. Především dokázala vybudovat v Katovicích Slezské muzeum a zvýšit jeho návštěvnost více než desetkrát. Také získala ocenění od Metropolitního muzea v New Yorku a Asociace muzeí v Nizozemí,“ uvedl Zaorálek.
Bývalá ředitelka Slezského muzea v Katovicích nastoupí 1. ledna 2021 s mandátem na šest let. „Doba pandemie je velmi obtížná, bude důležité zabývat se přístupností sbírek a zároveň tím, aby mladí lidé, kteří se narodili v éře internetu, chodili do galerií. Právě tito lidé budou za nějakých dvacet let rozhodovat o tom, zdali se tento segment kultury bude rozvíjet,“ řekla Knastová.
Přesun do Prahy spolu s rodinou plánuje od ledna. „Bude tomu předcházet proces předávání, který je v kulturních institucích velmi důležitý. Co se týče jazyka, zatím nemám odvahu na to, abych odpovídala v češtině, ale v češtině si třeba čtu a věřím, že budu schopna brzy komunikovat,“ dodala nová generální ředitelka.
Od změny si neslibuji vůbec nic, nikdo ji nezná
Velké překvapení ze zvolení Knastové vyjádřila většina lidí z oboru oslovených agenturou ČTK. „Výbor Uměleckohistorické společnosti si cení toho, že nová ředitelka Národní galerie Alicja Knastová vzešla z otevřeného výběrového řízení, na němž se podílela i odborná veřejnost. Na základě vyjádření pana ministra je jasné, že hlavním úkolem nové ředitelky bude především zvýšení návštěvnosti,“ řekla za výbor společnosti Johanka Lomová.
„Nová ředitelka nepřichází po mnoha změnách v NGP do lehké situace, ale budeme jí držet palce, aby se jí podařilo plánované cíle prosadit. Doufám také, že budeme mít možnost společně jednat o obnovení konání Ceny Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii Praha, kam podle mě – v rámci střídání s Brnem a nově Ostravou – nadále patří,“ uvedla předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karin Kottová.
Fajtova výpověď z čela Národní galerie Praha byla platná, potvrdil soud
Výpověď Jiřího Fajta z čela Národní galerie Praha (NGP) byla platná. Potvrdil to odvolací pražský městský soud. Rozhodnutí je pravomocné. Bývalý ředitel v žalobě tvrdil, že výpověď nedostal od oprávněné osoby – tedy od ministrem jmenovaného generálního ředitele. Za galerii dokument podepsal tehdejší pověřený šéf instituce Ivan Morávek.
„Od změny si neslibuji vůbec nic, nikdo ji nezná, nikdo nic neví, jen jsem zaslechl, že okouzlila porotu svojí ženskostí. Možná je hezká, ale důležité je, že je to velice šikovný politický tah, aby to nedali nikomu, kdo je v Čechách nějakým způsobem známý... Aby nikdo takzvaně nemohl nic říkat,“ poznamenal výtvarník František Skála. Připomněl, že stát se odvolanému řediteli NGP Jiřímu Fajtovi omluvil. „Jestliže se stát omluvil Jiřímu Fajtovi, to znamená, že uznal, že byl odvolán neprávem. Měli ho tedy automaticky vrátit zpátky do funkce a omluvit se mu a nahradit mu škody, které mu tím vznikly. Nemělo se vypisovat další výběrové řízení, kterého se on musel zúčastnit.“
„Pro mě byla volba Knastové překvapivá, ale zároveň povzbudivá. Pevně doufám, že přinese čerstvý vítr, nové nápady a zkušenosti do této trochu zatuchlé instituce, protože sama není zatížená místními animozitami v odborné komunitě. Ve své koncepci vyzdvihuje svou roli týmového lídra proti ovládání instituce vlastními ambicemi. A snahu zbavit ji rutiny. Držím jí palce,“ řekla nezávislá kurátorka a publicistka Lenka Lindaurová.
Národní galerie v Praze je největší česká sbírková instituce ve výtvarném umění, je ale i důležitým fenoménem ve smyslu toho, kam se ubírá současná prezentace umění a jeho kontakt s divákem. Je také důležitým partnerem dalším subjektům působícím v oboru, které s ní více či méně, často s ohledem na personální obsazení, spolupracují.