Vstupem do vody vcházíte do lví klece, varuje odborník. Žraloci jsou z oteplování pomatení

K VĚCI 4.8.2023

Počty žraločích útoků na lidi se zvyšují a na svědomí je může mít oteplování oceánů, domnívá se podmořský dokumentarista Steve Lichtag. Kvůli proměnám ekosystému se ocitají v novém prostředí a lze hovořit o jejich „pomatení“. Pokud bude tento trend pokračovat, lidé si musí uvědomit, že vstupem do vody vchází do „lví klece“, uvedl expert v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Statistiky o celosvětových útocích žraloků, které vede například Floridské muzeum či databáze International Shark Attack File, evidovaly zhruba do devadesátých let nižší desítky útoků ročně. V posledních desetiletích čísla rapidně vzrostla a počet incidentů několikrát překročil dokonce trojciferné hodnoty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Překvapivé zjištění vědců. Šílené chování u žraloků může vyvolat kokain zahozený v moři

Podmořský dokumentarista Steve Lichtag je přesvědčený, že na vině je hlavně oteplování oceánů. „Není to nic nového. Bavíme se o tom posledních deset let. Vědci z celého světa upozorňují na změnu teploty moří. Ta je pro chování všech predátorů úplně zásadní. Od toho se to všechno odráží,“ nastínil. S úbytkem potravy se podle něj přesouvají do nových vod.

Některým živočichům může oteplování způsobit i určité „pomatení“. Vedle žraloků jsou to například želvy či kosatky. „Všichni se najednou ocitli v jiném prostředí. Neřekl bych, že se bouří. Každý jeden stupeň teploty ale znamená změnu v chování. Žraloci, kteří jsou v hlubinách, kde je studenější voda, jsou v daleko větší pohodě. Ti, kteří se dostávají blíže do mělčích vod, jdou za potravou, ale je tam teplejší voda. Tam je to úplný guláš. Bohužel, pro lidi to má často fatální následky,“ vysvětlil Lichtag.

Expert na tato mořská zvířata Richard Jaroněk po loňském útoku žraloka na ženu v Hurghadě vysvětlil, kdy šelma zaútočí.

Lidé by měli změnit své chování na pláži

Lidé by se změnám mořského ekosystému měli přizpůsobit. „Musíme se na plážích trochu jinak chovat. Oni jsou tam doma, je to jejich přirozené prostředí. My jsme v divoké přírodě a musíme se okolo sebe koukat, byť to vypadá, že jsme pouhých pár metrů od svého lehátka a deštníku a máme falešný pocit bezpečí. Ve vodě se ocitáme v prostředí, v němž nejsme doma, i když je to třeba jenom metrová hloubka,“ upozornil odborník.

Největší riziko hrozí se soumrakem, kdy jsou predátoři aktivnější. Lichtag nechce strašit, ale plavcům doporučuje opatrnost. „Člověk není úplně na žraločím jídelníčku,“ zavtipkoval režisér.

Pokud však budou i nadále pokračovat současné vývojové tendence, lidé by neměli rizika opomenout. „Změní se jenom to, že budeme dávat větší pozor a uvědomíme si, že vstupujeme do ,lví klece‘. Nebudeme se k večeru vydávat někam dál od pobřeží. Tam se totiž může stát, že žraloka přilákáme,“ řekl.

Více o práci dokumentaristy mezi nebezpečnými predátory, jejich výskytu v evropských vodách i vhodném chování v případě útoku se dozvíte ve videu v úvodu článku.

Tagy: