CNN Prima News globální oteplování

globální oteplování

Výpis příspěvků ke štítku „globální oteplování“

Spalující vedro v Asii: Státy hlásí 50stupňové horko, v Indii omezili přísun vody

Extrémně vysoké teploty v posledních dnech zasáhly státy jižní Asie. Indie v úterý zažila bezmála padesátistupňová vedra, ještě o dva stupně více naměřili v pondělí v Pákistánu. Kvůli extrémnímu počasí vláda v nejlidnatější zemi světa minulý týden s okamžitým účinkem zavřela všechny školy v zemi, ovlivněna byla také účast v parlamentních volbách v zemi. V hlavním městě Dillí také hrozí nedostatek vody.

Muniční iniciativa dělá z Česka hlupáky, řekl Rajchl. Green Deal je jedna velká lež, dodal

Tuzemská muniční iniciativa pro Ukrajinu je absolutní nesmysl a udělala z České republiky překupníky zbraní, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Dodal, že se už dávno mělo jednat o míru. V rozhovoru se také kriticky vyjádřil na adresu Green Dealu. Podle něj klimatická dohoda nejde opravit, protože představuje „velkou zelenou lež“.

Zamrzlé rybníky na konci dubna a prvomájový průvod ve sněhu aneb Je letos počasí výjimečné?

Mráz až minus 14 stupňů, sníh a rybníky pokryté ledem, to byl 22. duben v roce 1938. Zima se nechtěla vzdát vlády, ovšem sněžení v dubnu a květnu nebylo nikdy neobvyklé, to jen lidé na jarní vločky pokaždé reagují s novým údivem. „Na Českomoravské vysočině zamrzly i rybníky,“ uvádí se v novinové zprávě z 23. dubna 1938. „Zatímco v jiných letech jsme se již připravovali na koupání, musíme letos stále ještě spokojiti – se zimníkem,“ postěžoval si autor. Sněžilo v Chebu, Čáslavi, Českých Budějovicích, Hradci Králové, ale i na italské Riviéře.

Unikátní způsob boje proti změnám klimatu. Vědci zkouší měnit mraky, aktivistům se to nelíbí

Tým vědců z Washingtonské univerzity poprvé v USA ve venkovních podmínkách otestoval technologii, která by mohla s postupem klimatických změn pomáhat s ochlazováním planety. Koncept je označovaný jako cloud brightening (zvyšování lesku mraků) a vychází ze snahy odrážet sluneční světlo v atmosféře. O pokroku ve výzkumu napsal deník The New York Times (NYT).

Vedra pohltí i Evropu, varují experti. Dovolené ve Středomoří nahradí Balt a zdraží pojištění

V nadcházejících dekádách lidé zřejmě budou muset radikálně změnit způsob, jakým tráví dovolené v zahraničí. Může za to klimatická změna, píše britský deník The Telegraph. Podle zpravodajského webu budou dovolenkáři nuceni své cesty uzpůsobit rostoucím teplotám ve Středomoří nebo zaplatit více za pojištění. Britové předpovídají i rostoucí oblibu severských zemí či lyžařských středisek, která se přizpůsobují letním návštěvníkům.

Zděsili byste se, kdybyste věděli to, co já. Země se ještě nikdy tak neohřívala, varuje expert

To, co se děje s naším světem, mě k smrti děsí, napsal v komentáři pro americkou CNN klimatolog Bill McGuire. Země se podle něj nikdy v celé své historii neohřívala tak rychle jako právě nyní. Uvedl také, že vědci by měli veřejnost pravdivě a dostatečně informovat, i když to v nich vyvolává strach. Důležité je, aby lidé viděli naději. Jednou z cest, jak je podle něj možné dosáhnout změny, je kolektivní akce.

Svět zažil nejteplejší únor v historii. Počasí trhalo rekordy i v Česku, ukazují měření

Letošní únor byl celosvětově nejteplejší v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus, podle které průměrná únorová teplota u zemského povrchu činila 13,54 stupně Celsia, a byla tak o 0,81 stupně Celsia nad průměrem z let 1991 až 2020. Průměrné denní teploty na hladině světových oceánů minulý měsíc také pokořily rekordy.

CNN: Blíží se katastrofa v Amazonii. Plíce planety zkolabují už za 26 let, varují vědci

Studie brazilských vědců přišla s šokující předpovědí. Amazonský deštný prales dosáhne kritického bodu již v roce 2050, což bude mít zničující důsledky pro celý region i schopnost světa bojovat se změnou klimatu. Již nyní je Amazonie kvůli globálnímu oteplování sušší a teplejší, v důsledku lesních požárů a těžby dřeva produkuje více uhlíku, než pohlcuje.