
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
globální oteplování
Výpis příspěvků ke štítku „globální oteplování“

Tání ledovců a úbytek pralesů. Snímky NASA odhalily fatální proměny našeho světa
Kde ještě před lety byla jezera, jsou dnes vyprahlé jámy. Lidé pokračují v devastaci pralesů, globální oteplování zase způsobuje překotné tání masivních ledovců. Jak se během několika málo let dokázala proměnit Země, dokumentují nově zveřejněné snímky americké agentury NASA. Ne všude se naštěstí krajina za posledních pár let měnila k horšímu.

Důsledek globálního oteplování. Rakousko-italský ledovec by měl roztát do 20 let
Podle studie organizace Legambiente se alpské ledovce za posledních 150 let zmenšily o 60 procent, nejhorší je situace na východě Alp. Marmolada, ledovec v Dolomitech na rakousko-italském pomezí, by se mohl zcela rozpustit za 15 až 20 let, píše se ve studii citované agenturou ANSA.

Vyhlaste stav klimatické nouze, vyzývá světové lídry generální tajemník OSN
Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu apeloval na světové lídry, aby ve svých zemích vyhlásili stav klimatické nouze a pomohli tak urychlit kroky, které by zabránily katastrofálním důsledkům globálního oteplování. Na virtuálním klimatickém summitu, který pořádá Velká Británie, vystoupil mimo jiné čínský prezident Si Ťin-pching, který ohlásil závazek snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého v poměru k HDP o 65 procent oproti roku 2005.

Pět let Pařížské klimatické dohody: Vyhne se Země klimatickému kolapsu?
Uplynulo pět let od uzavření Pařížské klimatické dohody, ambiciózního závazku, který má udržet globální oteplování pod dvěma stupni Celsia. K dohodě přistoupily téměř všechny země světa. Ke shrnutí dosavadního vývoje dojde v sobotu během on-line konference.

Thunbergová na den vedla největší švédský deník. Výtisk věnovala klimatické krizi
Klimatická aktivistka Greta Thunbergová se v neděli na jeden den stala šéfredaktorkou největšího deníku ve Švédsku – Dagens Nyheter. Svůj prostor dle očekávání využila k vyzdvižení příběhů spojených s klimatickou změnou a globální oteplování označila za „nejnáročnější problém lidstva“, informovala zahraniční média.

Další z obětí žraloků. Letos jde již o osmého zemřelého, napadení přibývá
Útok se udál v neděli 22. listopadu ráno místního času na pláži Cable Beach na pobřeží Indického oceánu v západní části Austrálie. Na místo jako první dorazila policie, která pětapadesátiletého muže vytáhla z vody. Následně napadeného ošetřovala do příjezdu záchranářů. Muž měl vážná zranění a podle policie zemřel na místě.

Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Na severu Afriky pokračuje systematická výsadba stromů, která má zastavit rozpínání Sahary a desertifikaci kontinentu. Zelený pás vegetace o finální délce osm tisíc kilometrů má spojit západní a východní pobřeží světadílu. Ačkoli ambiciózní projekt postupuje pomalu, místní v oblasti základů Velké zelené zdi oslavují nová pracovní místa i zvýšený počet srážek.

Kdy se lidstvo utopí a proč za to mohou letadla? Fakta o růstu hladiny oceánů
Hladiny světových oceánů se od roku 1880 v průměru zvedly o 23 centimetrů. Faktory jako tání ledovců, rozpouštění ledových příkrovů a globální oteplování způsobily, že je v současné době tempo růstu hladin oceánů zhruba 3,2 milimetru za rok. Jak proti tomu bojovat? A které státy by bez včasné reakce mohly brzy zmizet z mapy?

Hraní videoher se podílí na globálním oteplování. Nejvíce hříšný titul je Minecraft
Hraní videoher je i kvůli pandemii čím dál více populární. Na světě je zhruba dvě a půl miliardy aktivních hráčů. Mnozí z nich se hraním her v rámci esportu živí. Úspěchy herního průmyslu mají ovšem jeden negativní postranní efekt – hraní videoher se totiž podílí na globálním oteplování. Nejhůře jsou na tom v tomto ohledu herní tituly, u nichž se doba dohrání pohybuje v řádu stovek hodin.

I když zastavíme globální oteplování, grónské ledovce budou tát dál, varují vědci
Vědci z amerického Ohia studovali během 40 let satelitní data zaznamenávající tání grónských ledovců. Podle nich už překročily „bod, z něhož není návratu“ a led bude tát dál, i kdyby se podařilo zastavit globální oteplování.

Automobilky se ocitají v emisní pasti. Povolí EU kvůli koronaviru otěže?
Automobilky prodávající auta v Evropské unii zatím bezúspěšně lobují za odklad platnosti přísnější emisní normy pro nová auta.

Za katastrofu u Norilsku může tající permafrost, míní ekologové
Havárii u ruského města Norilsk na Sibiři mnozí označují za největší ropnou nehodu v Rusku. 29. května se z tamní elektrárny vylilo zhruba 21 tisíc tun ropy do přilehlých řek, která poškodila floru a faunu. Došlo k takzvané ekologické katastrofě. Mohou za ni ruské úřady, které o nehodě informovaly pozdě? Nebo je na vině tající permafrost? V pořadu Interview o tom hovořili profesor a polární ekolog Josef Elster a člen hnutí Greenpeace Jan Freidinger.