CNN Prima News globální oteplování

globální oteplování

Výpis příspěvků ke štítku „globální oteplování“

Princezna Eugenie chce mít zelenější planetu. Syn bude klimatickým aktivistou, říká

25. ledna 2023 06:07

Britská Princezna Eugenie přišla s překvapivým tvrzením. Přeje si, aby její prvorozený syn August byl klimatickým aktivistou, a to už od dvou let. Chce svého syna vzdělávat o globálním oteplování, sama se pokusit o záchranu světa a udělat Zemi zelenější. Zbavila se také všech plastových výrobků a odmítá je nadále používat. Narození syna prý zcela změnilo její pohled na životní prostředí. Nejmladší dcera prince Andrewa čeká druhého potomka.

V Egyptě začal klimatický summit. Česko podle Fialy sníží emise metanu o 30 procent

6. listopadu 2022 18:52

V neděli začal každoroční klimatický summit OSN, letos ho pod označením COP27 pořádá Egypt. Dvoutýdenní akce se má zúčastnit přes 120 světových státníků. Česko reprezentuje premiér Petr Fiala, který do Egypta odletěl na tři dny. Hlavní snahou účastníků COP27 je zpomalit globální oteplování, řešit se ale budou i další ekologická témata.

CNN: „Ledovec soudného dne“ se drží zuby nehty, tání zrychluje. Co to znamená pro lidstvo?

7. září 2022 07:14

Je větší než Florida a jeho tání může zásadně ovlivnit hladiny světových moří. Antarktickému ledovci Thwaites se i proto přezdívá „ledovec soudného dne“. Výzkumníci v pondělí publikovali studii, podle které ledovec ustupuje rychleji, než se předpokládalo. Ještě před 20 lety ustupoval rychlostí jeden kilometr za rok, teď už je to více než dva kilometry každých 12 měsíců. S informacemi přišel web zpravodajské stanice CNN.

CNN: Motýli, včely i netopýři jsou v ohrožení. Bez nich by zmizela jablka, dýně i tequila

27. srpna 2022 16:01

Více než polovina druhů netopýrů ve Spojených státech je na seznamu ohrožených druhů. Populace včel se zmenšuje a vědci nedávno oznámili, že monarcha stěhovavý, motýl z čeledi babočkovitých, je také nebezpečně blízko vyhynutí. Tito živočichové jsou přitom důležití pro opylování rostlin, bez nichž by byly zásadně ohroženy potravinové zásoby na světě, uvedl web CNN.

Planeta Země se otáčí rychleji než kdy dřív. Vědci přišli s možným vysvětlením

6. srpna 2022 20:52

Letos 29. června vědci zaznamenali nejkratší den od počátku měření. Obvyklá rotace Země, která trvá 24 hodin, se zkrátila o 1,59 milisekundy. Zvažuje se proto možnost zavedení záporné přestupné sekundy, která by umožnila sladění hodin. Za rychlejší otáčení planety může podle vědců například globální oteplování či seismická aktivita.

Nukleární válka, finanční krize a nemoci. Vědci popsali, co způsobí globální oteplování

2. srpna 2022 22:10

Vědci z Cambridgeské univerzity zveřejnili třaskavou studii, ze které vyplývá, že globální oteplování může přivést naši civilizaci na pokraj kolapsu. Podle expertů je totiž zapotřebí vnímat klimatickou krizi nejen v kontextu růstu průměrné teploty, ale také v kontextu situací, které kvůli tomu nastanou. Vědci konkrétně zmiňují jaderné války, finanční krize a smrtící pandemie.

Topolánek si rýpnul do známé influencerky. Kritici ho grilují na sociálních sítích

28. července 2022 16:02

Na sociálních sítích se rozhořel spor mezi expremiérem Mirkem Topolánkem a někdejší youtuberkou Teri Hodanovou (dříve známou jako Teri Blitzen). Politik si do influencerky rýpnul kvůli příspěvku o obrovském požáru v národním parku České Švýcarsko, se kterým hasiči bojují už pátý den. Topolánkův komentář sklidil vesměs negativní reakce.

Přispěla k požáru u Hřenska klimatická změna? Ve vysílání se o to přeli Skopeček s Peksou

26. července 2022 12:18

Byl současný požár v okolí Hřenska důsledkem oteplování Země? Ve vysílání CNN Prima NEWS se o tom přeli místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) a europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Skopeček připomněl, že požáry a povodně byly v Česku také v dávné minulosti, kdy ještě neexistoval žádný průmysl. Peksa naopak kontroval, že současná klimatická změna je v historii bezprecedentní.

Jakl: Změna klimatu? Musíte lidi strašit, abyste je pak mohli podojit. Expert kroutil hlavou

21. července 2022 17:36

Celou Evropu sužují těžká vedra a v časech covidu a války na Ukrajině opět přichází čas na diskuze o globálním oteplování. „Za posledních 60 let se v České republice posunuly průměrné teploty o dva stupně. Je to dvakrát více než světový průměr,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Ondráš Přibyla, ředitel projektu Fakta o klimatu. Ladislav Jakl z Institutu Václava Klause si nemyslí, že by aktuální situace měla být důvodem k panice.

Nevypadají moc šťastně, jsou to mimozemšťané? Australany zarazili bizarní tvorové z moře

15. července 2022 23:22

Moře na pláže v okolí Sydney vyplavilo v posledních dnech řadu podivných tvorů. Místní neměli tušení, o jaké živočichy jde, a tak je spojovali i s mimozemským životem. Tvor velikosti fotbalového míče, který na první pohled vypadá jako přerostlý slimák, je podle akvaristy Harryho Masefielda ve skutečnosti tzv. mořský zajíc. K několika exemplářům poznamenal, že nevypadají příliš šťastně. Úhyn je způsoben zřejmě dramatickými změnami počasí.