CNN Prima News globální oteplování

globální oteplování

Výpis příspěvků ke štítku „globální oteplování“

Bouřlivé změny počasí v Česku už před 100 lety aneb Utopený cirkus i města a exotický žár

Nevypočitatelné počasí se v létě před 100 lety nápadně podobalo tomu letošnímu. A když Češi v úmorných vedrech čekali na spásný déšť, tak 4. července 1925 udeřily vichry, kroupy a povodně v takové míře, že se lid spíše vyděsil. „Cirkus Františka Taubera byl do výše jednoho metru zatopen,“ informoval deník České slovo o tehdejším řádění živlů v pražské Libni. A v Libníkovicích na Královéhradecku vichřice ve stejný den vyvrátila 350 let starou Národní lípu. „Po prudkých vedrech prudké bouře,“ varoval vládní deník Československá republika i v polovině srpna, kdy si prudké změny počasí vyžádaly i lidské oběti, například při velké povodni ve Spáleném Poříčí. „Žijeme v období velmi kritických dnů, o nichž psal svého času český učenec prof. Zenker,“ dodaly noviny poněkud záhadně.

Evropská komise navrhla klimatické cíle pro rok 2040. Premiér Fiala se proti nim ohradil

Aktualizováno

Zatímco Evropu zmáhá vlna rekordních veder, jeden z projevů klimatické změny, Evropská komise představila cíl na snížení emisí pro rok 2040. Ten stanovila podle očekávání na výši 90 procent. Zatím jde jen o návrh, o který se teprve mezi státy svede boj v tvrdých vyjednáváních. Zmiňuje i důležitost vyhodnocení dopadu emisních povolenek. „Nesouhlasíme se stanovováním dalšího klimatického cíle,“ okomentoval pozici Česka premiér Petr Fiala.

Svět čeká potopa: Ledovce nezachráníme, tvrdí vědci. Minimálně 39 procent jejich masy roztaje

Téměř 40 procent světových ledovců je podle vědců v dlouhodobé perspektivě nenávratně ztraceno, a to i v případě, že by se globální oteplování podařilo ihned zastavit. Vyplývá to ze studie publikované v odborném časopise Science. „Nejsme aktivisté, mluví tu věda,“ zdůrazňuje jeden z výzkumníků s tím, že se jedná o ten nejoptimističtější scénář a zkáza může být mnohem horší. Tání má navíc dramatické dopady na život lidí.

Vědkyně: Většina Čechů chce už dnes chránit klima. Na jejich skepsi se podepsali Klaus i Zeman

Na čtvrtek 5. června připadá světový den životního prostředí. Češi jsou národ plný milovníků přírody – zahrádkářů i turistů, v evropském srovnání ale platí za jedny z největších pochybovačů o klimatické změně. Podle Jany Stachové, socioložky z Akademie věd, která se zaměřuje na témata životního prostředí a klimatu, se postoje Čechů přece jen za poslední dekádu zlepšily. Paradoxně i díky projevům klimatické změny, které mohou lidé pozorovat přímo v krajině: vlnám sucha a veder nebo pozdním jarním mrazíkům.

Tání ledovců bude mnohem rychlejší, tvrdí vědci. Hrozí povodně a migrace stovek milionů lidí

Ledový příkrov planety Země bude tát rychleji, než se čekalo, což povede k několikametrovému vzestupu mořské hladiny a katastrofickému úprku z ohrožených pobřeží. A to i v případě, že se lidstvu podaří zázrak a probíhající globální změna klimatu nezvedne průměrnou teplotu o víc než 1,5 stupně Celsia. Uvádí to nový výzkum, o kterém informuje CNN.

Akutní prioritou Evropy je bezpečnost. To ale nevylučuje klimatickou politiku, míní vědkyně

Obrana, nebo Green Deal? Evropské státy jsou v situaci, kdy mají akutnější priority – například bezpečnost. To ale nutně neznamená, že musí být obětována opatření v oblasti klimatu. „Existuje mnoho způsobů, jak tyto priority mohou jít ruku v ruce,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Diana Ürge-Vorsatz, maďarská vědkyně a místopředsedkyně Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) při OSN.

Boj o arktický led: Vědci testují revoluční záchrannou metodu. Obrovský risk, tvrdí odpůrci

Vědci se pokoušejí obnovit ledovou vrstvu v Arktidě. Čerpají na vodní hladinu mořskou vodu, která následně zmrzne. První testy ukázaly, že ledu skutečně přibývá. Jde ale o velmi nákladný projekt. Podle některých expertů je navíc ekologicky riskantní a odvádí pozornost od řešení hlavní příčiny změny klimatu, tedy fosilních paliv. Informuje o tom web CNN.

KOMENTÁŘ: Nechaly se sterilizovat, aby zachránily planetu aneb Opomíjené dezinformace

„Nejoblíbenějším jménem pro chlapce v Británii je Muhammad“, „Nechce být matkou, šla na sterilizaci“. Dva titulky, které se nedávno v médiích objevily s rozestupem pouhých dvou dnů. Zdánlivě spolu nijak nesouvisejí. Přesto je však dobré mezi nimi souvislost vidět, protože nám to hodně prozradí o době, v níž žijeme. Byť ta zpráva, bohužel, není ani trochu pozitivní.

Nové řešení globálního oteplování? Užitečné mikroorganismy můžete mít i ve své domácnosti

Vědci ve snaze o zpomalení globálního oteplování pátrají v mořských hlubinách i ve vesmíru po mikrobech, kteří by ze vzduchu mohli vysát přebytečný oxid uhličitý. Nyní se ale zaměřili na místa přímo uvnitř našich domovů. V myčkách, mikrovlnných troubách či na hlavicích sprch se totiž mohou nacházet mikroorganismy, které vědcům pomohou problém vyřešit, napsal web CNN.