Škrty v dotacích solárů? Stát se vykrucuje, zlobí se starosta. Výhrady mají i někteří senátoři
globální oteplování
Výpis příspěvků ke štítku „globální oteplování“
Boj o arktický led: Vědci testují revoluční záchrannou metodu. Obrovský risk, tvrdí odpůrci
Vědci se pokoušejí obnovit ledovou vrstvu v Arktidě. Čerpají na vodní hladinu mořskou vodu, která následně zmrzne. První testy ukázaly, že ledu skutečně přibývá. Jde ale o velmi nákladný projekt. Podle některých expertů je navíc ekologicky riskantní a odvádí pozornost od řešení hlavní příčiny změny klimatu, tedy fosilních paliv. Informuje o tom web CNN.
KOMENTÁŘ: Nechaly se sterilizovat, aby zachránily planetu aneb Opomíjené dezinformace
„Nejoblíbenějším jménem pro chlapce v Británii je Muhammad“, „Nechce být matkou, šla na sterilizaci“. Dva titulky, které se nedávno v médiích objevily s rozestupem pouhých dvou dnů. Zdánlivě spolu nijak nesouvisejí. Přesto je však dobré mezi nimi souvislost vidět, protože nám to hodně prozradí o době, v níž žijeme. Byť ta zpráva, bohužel, není ani trochu pozitivní.
Nové řešení globálního oteplování? Užitečné mikroorganismy můžete mít i ve své domácnosti
Vědci ve snaze o zpomalení globálního oteplování pátrají v mořských hlubinách i ve vesmíru po mikrobech, kteří by ze vzduchu mohli vysát přebytečný oxid uhličitý. Nyní se ale zaměřili na místa přímo uvnitř našich domovů. V myčkách, mikrovlnných troubách či na hlavicích sprch se totiž mohou nacházet mikroorganismy, které vědcům pomohou problém vyřešit, napsal web CNN.
Expert: Evropa se otepluje nejrychleji z kontinentů. Extrémy budeme zažívat čím dál častěji
V posledních letech se otepluje nejen v létě, ale celoročně. I během letošních prázdnin teploty běžně překračují třicítku a na některých místech v Evropě se blíží ke čtyřiceti stupňům. Ředitel oddělení Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR Radan Huth ve vysílání CNN Prima NEWS konstatoval, že snášení rostoucích teplot může být v průběhu let stále obtížnější.
Tepelná kupole svírá Evropu. Jak meteorologický jev funguje a jak ovlivňuje počasí v Česku?
Evropu zachvátila vlna spalujících veder. Nejvíce ji pociťují na jihozápadě světadílu, kde místy teploty přesahují i čtyřicítky. Svůj podíl na extrémním počasí má tzv. heat dome (do češtiny volně přeloženo jako tepelná kupole), píše server Severe Weather Europe. „Kupole“ se nyní měla rozpadnout a zbytky teplého vzduchu z ní pravděpodobně dorazily i do Česka.
Letošní červenec byl druhým nejteplejším v historii. Odborníky děsí globální klimatická změna
Letošní červenec byl celosvětově druhým nejteplejším od počátku měření. Tepleji bylo jen před rokem. Celý letošní rok pak může být tím vůbec nejteplejším v historii. Vyplývá to z dat meteorologické služby Evropské unie Copernicus. Ta zároveň upozorňuje, že trend bude pokračovat, dokud globální emise skleníkových plynů nedosáhnou čisté nuly. K překročení hranice 1,5 °C nad předindustriálním průměrem, která je zásadní pro stabilitu klimatu, dojde podle odborníků již za méně než 10 let.
Spalující vedro v Asii: Státy hlásí 50stupňové horko, v Indii omezili přísun vody
Extrémně vysoké teploty v posledních dnech zasáhly státy jižní Asie. Indie v úterý zažila bezmála padesátistupňová vedra, ještě o dva stupně více naměřili v pondělí v Pákistánu. Kvůli extrémnímu počasí vláda v nejlidnatější zemi světa minulý týden s okamžitým účinkem zavřela všechny školy v zemi, ovlivněna byla také účast v parlamentních volbách v zemi. V hlavním městě Dillí také hrozí nedostatek vody.
Muniční iniciativa dělá z Česka hlupáky, řekl Rajchl. Green Deal je jedna velká lež, dodal
Tuzemská muniční iniciativa pro Ukrajinu je absolutní nesmysl a udělala z České republiky překupníky zbraní, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Dodal, že se už dávno mělo jednat o míru. V rozhovoru se také kriticky vyjádřil na adresu Green Dealu. Podle něj klimatická dohoda nejde opravit, protože představuje „velkou zelenou lež“.
Zamrzlé rybníky na konci dubna a prvomájový průvod ve sněhu aneb Je letos počasí výjimečné?
Mráz až minus 14 stupňů, sníh a rybníky pokryté ledem, to byl 22. duben v roce 1938. Zima se nechtěla vzdát vlády, ovšem sněžení v dubnu a květnu nebylo nikdy neobvyklé, to jen lidé na jarní vločky pokaždé reagují s novým údivem. „Na Českomoravské vysočině zamrzly i rybníky,“ uvádí se v novinové zprávě z 23. dubna 1938. „Zatímco v jiných letech jsme se již připravovali na koupání, musíme letos stále ještě spokojiti – se zimníkem,“ postěžoval si autor. Sněžilo v Chebu, Čáslavi, Českých Budějovicích, Hradci Králové, ale i na italské Riviéře.
Unikátní způsob boje proti změnám klimatu. Vědci zkouší měnit mraky, aktivistům se to nelíbí
Tým vědců z Washingtonské univerzity poprvé v USA ve venkovních podmínkách otestoval technologii, která by mohla s postupem klimatických změn pomáhat s ochlazováním planety. Koncept je označovaný jako cloud brightening (zvyšování lesku mraků) a vychází ze snahy odrážet sluneční světlo v atmosféře. O pokroku ve výzkumu napsal deník The New York Times (NYT).
Vedra pohltí i Evropu, varují experti. Dovolené ve Středomoří nahradí Balt a zdraží pojištění
V nadcházejících dekádách lidé zřejmě budou muset radikálně změnit způsob, jakým tráví dovolené v zahraničí. Může za to klimatická změna, píše britský deník The Telegraph. Podle zpravodajského webu budou dovolenkáři nuceni své cesty uzpůsobit rostoucím teplotám ve Středomoří nebo zaplatit více za pojištění. Britové předpovídají i rostoucí oblibu severských zemí či lyžařských středisek, která se přizpůsobují letním návštěvníkům.
Zděsili byste se, kdybyste věděli to, co já. Země se ještě nikdy tak neohřívala, varuje expert
To, co se děje s naším světem, mě k smrti děsí, napsal v komentáři pro americkou CNN klimatolog Bill McGuire. Země se podle něj nikdy v celé své historii neohřívala tak rychle jako právě nyní. Uvedl také, že vědci by měli veřejnost pravdivě a dostatečně informovat, i když to v nich vyvolává strach. Důležité je, aby lidé viděli naději. Jednou z cest, jak je podle něj možné dosáhnout změny, je kolektivní akce.