Balíky kokainu, které pašeráci drog zanechávají v mořích, ovlivňuji život v oceánech, uvedli američtí vědci. Podle nich droga negativně ovlivňuje i chování žraloků, kteří se po pozření drogy stávají agresivnějšími.
Pašeráci drog vyhazují do moře kolem Floridy nespočet tun kokainu přepraveného z Jižní a Střední Ameriky. Jen minulý měsíc zabavila americká pobřežní stráž v Karibském moři a Atlantském oceánu více než 6 400 kilogramů kokainu v odhadované hodnotě 186 milionů dolarů (přes 4 miliardy korun). Informoval o tom web Sky News.
Vědci zkoumali, zda drogy vyhozené přes palubu ovlivňují mořský život v regionu. V rámci studie umístili do vody atrapy labutí a balíčky podobné velikosti a vzhledu skutečných balíků kokainu. K jejich překvapení žraloci nezamířili k labutím, ale přímo k balíkům a zakousli se do nich.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Žralok napadl chlapce u oblíbené pláže v New Yorku. Pokousaný mladík dokázal doplavat ke břehu
V dalším pokusu pak vyrobili návnadu z vysoce koncentrovaného rybího prášku, který měl simulovat kokain a byl navržen tak, aby vyvolal příval dopaminu. Když žraloci prášek snědli, prý se okamžitě rozzuřili. „Myslím, že jsme získali potenciální scénář toho, jak by to mohlo vypadat, kdybyste žralokům podávali kokain,“ řekl mořský biolog Tom Hird.
PŘEHLEDNĚ: Když se dovolená změní v boj o život. Destinace, kde je třeba dát pozor na žraloky
Egypt nebo Bahamy. Právě tyto oblasti v posledních týdnech hlásí děsivé útoky žraloků, které mnohdy končí i fatálně. Nejedná se však o ty nejnebezpečnější země, ostrovy či pláže, na nichž může obávaný predátor člověka poranit nebo usmrtit. Které oblasti patří mezi nechvalně proslulé a proč tomu tak je? Redakce CNN Prima NEWS připravila jejich přehled.
V posledním pokusu tým shodil z letadla falešné balíky kokainu, aby simuloval skutečný shoz drog. Ihned se na něj vrhlo několik druhů žraloků, včetně tygřích. Vědci také popsali zvláštní chování, které pozorovaní predátoři vykazovali. Například kladivoun, druh, který obvykle od lidí odplouvá, připlul přímo k potápěčům a pohyboval se nevyzpytatelně. Pozorovali také žraloka písečného, který plaval v kruzích a soustředil se na imaginární objekt. Biolog však připustil, že za podivné chování může být zodpovědných mnoho různých faktorů a výsledky nutně neprokazují, že žraloci na Floridě konzumují kokain.
Florida slouží jako „přestupní stanice“ pro velké množství drog, které míří do USA z Jižní Ameriky, a balíky kokainu zabalené v plastu se často ztrácejí v moři nebo je překupníci, které pronásledují orgány činné v trestním řízení, házejí přes palubu. „Když jsme natáčeli, vyplavily se na břeh balíky kokainu třeba dvakrát během jednoho týdne, je to opravdu rozšířený problém,“ uvedla ekoložka Tracy Fanaraová podle webu The Guardian.
V příštích měsících plánuje Fanaraová ve spolupráci s dalšími floridskými mořskými vědci odebrat některým žralokům vzorky krve a vyhodnotit obsah kokainu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Další průšvih Bidenova syna. Měl se v autě řítit 275 km/h a kouřit drogy, ukazují fotky