smog

Výpis příspěvků ke štítku „smog“

Vražedný smog v Londýně měl přes 12 tisíc obětí. Docházely rychle rakve i květiny

Začátkem prosince 1952 se Velká Británie potýkala s krutou zimou. V noci z 5. na 6. prosince však počasí přineslo do hlavního města ještě něco horšího, doslova vražedný smog. Londýňané viděli ráno za okny jen zelenkavou mlhu, kterou přirovnávali k hrachové polévce. Na mnoha místech byla viditelnost jen na jeden metr. Jít po ulici znamenalo nepříjemný zážitek, štiplavý vzduch vháněl lidem slzy do očí. Velmi rychle se začaly zaplňovat nemocnice. Situace trvala pět dnů a vyžádala si velké změny v přístupu k ekologii.

Smogová situace byla vyhlášena v Praze a části Čech. Omezte fyzickou zátěž, vyzvali experti

Aktualizováno

Ve Středočeském a Ústeckém kraji a Praze ve středu platila několik hodin smogová situace kvůli vysoké koncentraci troposférického neboli přízemního ozonu. Meteorologové ji vyhlásili kolem 18:00 a odvolali pak po 23:00, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Smogová situace souvisela s vysokými teplotami vzduchu a intenzitou slunečního záření, řekl pracovník pražské pobočky ČHMÚ.

REPORTÁŽ: Šikmý kostel, havíři, pervitin, kratom a smog aneb Proč je Karviná nejhorší město

Karvinský trafikant Radek Němec souhlasí, že jeho rodiště je nejhorším městem k životu v České republice. „Všude drogy, odpoledne je hlavní třída plná feťáků. S tím souvisí kriminalita, Karviná už není dobrým místem k životu,“ přemítá 57letý živnostník. Z úpadku viní i karvinský magistrát, na radnici se ovšem o městě mluví v superlativech. „V Karviné je všechno, co potřebuji k životu. Nemám, co bych kritizoval,“ tvrdí Jan Šimerda z Kanceláře primátora, přitom průmyslovou aglomeraci zrovna svírá smog. Kdo má blíže pravdě –⁠ trafikant, nebo radnice? Reportér CNN Prima NEWS oslovil i řadu dalších obyvatel města, které prohrálo hitparádu českých měst dle kvality života.

Moravskoslezský kraj dusí smog. Průmyslové podniky budou muset zavřít, varují meteorologové

Meteorologové ve čtvrtek ráno vyhlásili až do odvolání smogovou situaci pro aglomeraci Ostravska, Karvinska a Frýdeckomístecka. Odpoledne ji rozšířili na celý Moravskoslezský kraj. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Upozornil, že v blízké době hrozí i možnost vyhlášení regulace, při níž některé průmyslové podniky musí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.

OBRAZEM: Ohnivé inferno pustoší Kanadu, kouř dusí USA. V New Yorku to vypadá jako na Marsu

Kanadští hasiči aktuálně zápasí s rozsáhlými požáry, které se projevují i stovky kilometrů směrem na jih ve Spojených státech. Svět obletěly záběry z amerického New Yorku, které působí jak z postapokalyptického filmu. Metropole je zahalena do oranžového oblaku, přes který je velmi špatně vidět. Smog je citelně znát také v hlavním městě USA Washingtonu, D.C. a pochopitelně i v kanadských městech.

GLOSA: Sníh černý tajak komiňař. Z ostravského nebe už nepadají saze, ale vyhráno není

Bývávaly časy, kdy se ostravský sníh už ve vzduchu míchal se zplodinami z těžkého průmyslu, takže na zem padaly vločky, které připomínaly saze. Sníh černý tajak komiňař, říkávala moje babička. Jako kominík. Když v pondělí zasypala Ostravu nebývale štědrá bílá nadílka, udržela se sněhová čepice i na vysokých pecích. Tedy na těch odstavených ve Vítkovicích. Smogu z koksoven, chemiček a huti se město zdaleka nezbavilo.

Reportáž: Vakcínu vymysleli k likvidaci lidí aneb Jak se Romové stále bojí očkování

Co Rom, to odmítač očkování – to téměř doslova platilo na sklonku léta. Převážná část romské minority se sice vakcíny pořád bojí jak čert kříže, přesto v ní pomalu přibývá i očkovaných. „Vakcínu vymysleli k likvidaci lidí,“ je přesvědčena 50letá Věra Horváthová. „Neumřu po očkování? Na Slovensku nám zemřeli dva bratranci a jednomu zesnula i manželka, tak nevím, co mám dělat. Co myslíte, mám si píchnout toho Johnsona?“ řeší velké dilema 46letá Maria Demeterová z Ostravy.

V Evropě zemře denně 1000 lidí kvůli toxickému vzduchu. Situace je místy horší než v Číně

Nejjedovatější vzduch dýchají v rámci Evropy obyvatelé Bulharska, Česko je těsně za ním na druhém místě. V tomto ukazateli jsou na tom Evropané ještě hůře než Číňané nebo Indové, tvrdí zpráva Evropského účetního dvora o znečištění ovzduší. Následkem toxinů ve vzduchu je také zvýšený výskyt nemocí dýchacích cest, ale i nervového systému.

Smogová situace trápí Prahu, střední Čechy i Ústecký kraj

Meteorologové včera museli vyhlásit smogovou situaci hned na několika místech v České republice. Vysoká koncentrace přízemního ozonu v ovzduší se objevila jak v Praze a středních Čechách, tak také v Ústeckém kraji. Vysoké hodnoty ozonu jsou komplikací především pro starší lidi, děti a osoby s dýchacími problémy.