Respirátory odložíme v polovině března, potvrdilo ministerstvo. Ale ne všude

Sundáme brzy respirátory?

Kdy sundáme roušky?

Respirátory bychom s výjimkou MHD mohli sundat v polovině března. Pro CNN Prima NEWS to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Podmínkou je podle něj příznivý vývoj epidemické situace.

Podobnou předpověď jako Jakob zmínil již v neděli epidemiolog Rastislav Maďar, který je členem hlavního poradního orgánu ministerstva zdravotnictví.

„Myslím, že do 15. března už ta situace bude ve všech krajích ČR taková, aby to bylo možné udělat plošně. Pokud se bude naplňovat predikce, co existuje, a nedojde na nejhorší scénář, který má zhruba desetiprocentní pravděpodobnost, tak bychom mohli začít opouštět respirátory, postupně, ne všude najednou, někdy v polovině března,“ řekl Maďar.

Třeba evoluční biolog Jaroslav Flegr ale všechny vyzval, aby respirátory ani na jaře neodkládali. „Zatím nemáme proti omikronu žádný lék. Tak je to ten nejlevější způsob, jak dokážeme ochránit zdraví a životy rizikových občanů. Z ohleduplnosti by bylo dobré nosit je dál,“ uvedl.

Konec plošného testování i covid certifikátů

K apelu na společenskou odpovědnost se připojila i viroložka Ruth Tachezy. Podle ní budou Češi moci sundat respirátory přes léto, a to s určitostí na venkovních prostranstvích. Otázkou pak prý je, jak to bude s nošením ochranných prostředků na hromadných akcích. „Věřím ale, že v létě půjde i to,“ dodala.

Premiér Petr Fiala (ODS) tento týden avizoval, že pokud se bude epidemie vyvíjet dobře, zůstanou z  protiepidemických opatření od 1. března zřejmě v platnosti právě už jen respirátory. V současné době jsou povinné ve všech veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a hromadné dopravy.

Už 9. února vláda zrušila povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu ve službách – tedy i v restauracích nebo na kulturních, sportovní i dalších akcích. 18. února pak skončí plošné testování zaměstnanců ve firmách a žáků ve školách.

Tagy: