Konec testování
Vláda ve středu opět upravila některá protiepidemická opatření. Od 9. února se do restaurací dostanou i neočkovaní. 18. února pak skončí plošné testování ve školách a firmách, ale také plošné kompenzace pro podnikatele. Nově mají mít nárok na pomoc od vlády jen drobné firmy, minout by neměla například provozovatele zrušených vánočních trhů.
Restaurace i pro neočkované
- Vláda ke středě 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu pro využívání služeb – tedy i restaurací – a pro vstup na kulturní, sportovní a další akce.
- Kroku vlády předcházelo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech zrušil. Zásah soudu byl časově odložený o sedm dní, do té doby měla vláda prostor na reakci.
Testování ve školách a firmách
- Vláda rozhodla, že plošné testování zaměstnanců ve firmách a testování žáků ve školách skončí v pátek 18. února. „Právě plošné testování nepochybně pomohlo zpomalit přenos nemoci,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS).
- Zaměstnanci ve firmách se v současné době testují dvakrát týdně antigenními testy, žáci základních škol a denní formy vzdělávání na konzervatořích a středních školách pouze jednou.
Poslanci o pandemickém zákonu jednali rekordně dlouho. Zatleskali zaměstnancům Sněmovny
Poslanecká sněmovna schválila pandemický zákon. Mimořádné schůze začala v úterý dopoledne a trvala více než 35 hodin. Kvůli obstrukcím SPD si poslanci schválili program schůze až po 23 hodinách jednání. Podrobnosti přinášíme v naší on-line reportáži.
Konec kompenzací pro všechny
- Kompenzace podnikatelům již nebudou plošné. Vláda se chystá rozdělit 3 miliardy korun mezi drobné podnikatele, kteří nejvíce doplatili na vládní opatření. „Nárok na podporu budou mít ti, které postihl zákaz vánočních trhů, restaurace, organizátoři kulturních akcí a tak dále. Dotkne se více než 11 tisíc subjektů, kterým stát vyplatí až tři miliardy korun,“ informoval premiér.
- Kompenzace poskytne kabinet v režimu de minimis, není tak potřeba, aby je schvalovala Evropská komise. Podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) ještě nejde o konečné řešení, vláda se chystá na schůzku s profesními svazy.
- Nárok na podporu by měli mít ti, kterým ve druhém pololetí loňského roku klesly tržby o 50 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Maximálně budou moci dostat od 500 tisíc do 1,5 milionu korun v závislosti na odvětví.
Rozsáhlejší možnosti pracovní karantény
- Od středy bude možná takzvaná pracovní karanténa také ve školských zařízeních ústavní nebo ochranné výchovy či preventivně výchovné péče o děti, jako jsou diagnostické ústavy a dětské domovy. Nadále ji musí odsouhlasit příslušné hygienické stanice.
- Možnost pracovní karantény by se měla vztahovat na zaměstnance, kteří měli epidemiologicky významný kontakt s pozitivně testovaným, ale nemají žádné příznaky. Podle nastavených pravidel musí nosit respirátor nebo obdobně účinnou ochranu dýchacích cest.
Konec opatření v březnu?
- Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je přesvědčen, že maximum restriktivních opatření kvůli koronaviru bude moci s ohledem na vývoj epidemie uvolnit v březnu. Předpokládá, že počet nakažených a nemocných poroste ještě v příštích dvou týdnech.