Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

K věci (119)

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

„Covid mě překvapuje každý týden, chová se netypicky. Nejsme od virů zvyklí na takovou variabilitu a agresivitu,“ prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS Říhová. Novou variantu koronaviru omikron však vnímá jako šanci.

„Je na něm sympatické, že je vlídný. Většina lidí nemusí do nemocnice, napadá jen horní cesty dýchací,“ uvedla expertka.

Vakcína proti omikronu?

Stále je ale podle ní namístě se chránit. „I mírná infekce (koronaviru – pozn. red.) s další infekcí něčeho jiného může vyvolat těžký stav,“ varovala Říhová. Omikron však může být spásou. „Většinu lidí nakazí a zmizí. Nikdy ale nevíme, zda nebudou další jeho mutace nebezpečnější. Myslím si však, že pandemie letošním jarem skončí,“ sdělila Říhová.

K tomu by podle mnohých odborníků pomohla i účinnější vakcína. „Myslím, že farmaceutické společnosti už mají vakcínu proti omikronu, ale není zobchodovatelná,“ vysvětlila.

Sama je naočkovaná a vakcína je pro ní jediný způsob, jak se vrátit k normálu. Už však nezastává názor, že by očkování mělo být povinné. „Měním se jak virus. Dnes bych s povinným očkování zacházela uvážlivěji. Někteří se očkování bojí a já to respektuju. Tlaky jsou k ničemu, spíš se lidé rozzlobí,“ popsala Říhová.

Ona sama se ve svých 79 letech i díky očkování covidu nebojí. „Mohu říct, že kolem mě covid několikrát prošel, ale mně se nic nedělo. Můj životní cyklus vypadá tak, že hned ráno jezdím 20 minut na rotopedu s otevřeným oknem, pak si dám mléko, vitamíny a vyrazím do práce. Jsem tam ráda, dělám si tím radost. Často jsem také navštěvovala společenské akce,“ popsala pandemické měsíce. Domnívá se, že právě tam se nevědomky s virem potkala, ale šlo o „vlídný způsob“, protože ji chránila vakcína.

Tagy: