Britské North Hertfordshire Museum tvrdí, že římský císař Elagabalus byl transgender, proto se o něm bude psát jako o ženě. Instituce se odkazuje na klasické texty, v nichž se má psát, že panovník žádal, aby byl oslovován jako „dáma“. Historici ale o této konstrukci pochybují.
Rozhodnutí muzea je založeno na popisu římského kronikáře Cassia Dia. Ten ve svých textech tvrdí, že Elagabalus byl nazýván manželkou, milenkou a královnou. Jednomu ze svých milenců údajně sdělil, aby mu neříkal pane, protože se cítí být ženou.
ČTĚTE TAKÉ: Spisovatel Snětivý: Čechům dřív patřil i Berlín, vládli od Baltu po Jadran. Bývali jsme velmoc
„Je to zdvořilé a uctivé. Víme, že se Elagabalus identifikoval jako žena, a jasně se vyjádřil, která zájmena použít,“ uvedl Keith Hoskins, člen rady liberálních demokratů. Císař Elagabalus se také údajně rád oblékal do hedvábí a zdobil se drahokamy.
Muzeum objev konzultovalo s LGBT charitativní organizací Stonewall, aby zajistilo, že výstavy, publicita a rozhovory budou co nejaktuálnější a inkluzivní. „Snažíme se být citliví k určování zájmen pro osobnosti historie, stejně jako to děláme pro lidi v současnosti,“ řekl podle webu The Telegraph Hoskins.
Historikové o tom, že by byl Elagabalus trans, spíše pochybují, napsal server Daily Mail. Kronikář Dio, na kterého se muzeum odkazuje, totiž sloužil císaři Severu Alexandrovi. Ten nastoupil na trůn po zavraždění Elagabala. Deviantní chování prý tedy mohlo být spíše snahou ospravedlnit atentát.