CNN Prima News císař

císař

Výpis příspěvků ke štítku „císař“

KOMENTÁŘ: Jeho Výsost Petr Pavel aneb Proč prezidenti napodobují výjezdy císaře pána

Už císař František Josef I. rád cestoval po monarchii a lid jeho spanilé jízdy radostně oslavoval. Také první prezident Československa T. G. Masaryk brzy pochopil, že musí do terénu a tam hrát roli osvíceného monarchy, byť v republikánském rouše. A na moudrého panovníka, který provádí laskavou inventuru říše, si posléze hráli všichni čeští i českoslovenští prezidenti. Petr Pavel teď na Ostravsku dokazoval, že se tradici nebude vzpírat.

Měl víc peněz než Kellner i Baťa. Nejbohatším Čechem všech dob byl Albrecht z Valdštejna

Vojevůdce Albrecht z Valdštejna měl v 17. století tolik majetku, že mu nemohl konkurovat ani císař. Ba co víc: Podle historiků by byl dokonce i nad prvorepublikovým továrnickým fenoménem Baťou či současnými magnáty typu Křetínského. Jak přišel původně chudý šlechtic z Podkrkonoší ke jmění, na které v dějinách nedosáhnul žádný jiný Čech? Co si za něj mohl ve své době pořídit? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS odpovídá spisovatel Josef Pepson Snětivý, jemuž teď s kolegou Otomarem Dvořákem vyšla nová kniha Krajinou Albrechta z Valdštejna.

Příběh jako z pohádky. Japonská princezna se vzdá milionů i titulu, vezme si spolužáka

Princezna Mako, vnučka bývalého císaře Akihita, brzy opustí japonskou císařskou rodinu. Chce se totiž provdat za muže prostého původu jménem Kei Komuro, se kterým se seznámila na vysoké škole. Kvůli kontroverznímu vztahu se Mako dokonce vzdá příspěvku ve výši 150 milionů jenů (30 milionů korun), který by měla normálně dostat výměnou za ztrátu postavení.

Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím

Před 705 lety se narodil Karel IV., který se při zvelebování země řídil mimo jiné i apokalyptickými vizemi z bible a posvátnou geometrií. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje spisovatel Josef Pepson Snětivý, jemuž spolu s kolegou Otomarem Dvořákem vyšla o Otci vlasti nová kniha Krajinou Karla IV. Píše se v ní jak o panovníkově osudu, tak o známých i zapomenutých památkách, které po něm na našem území zůstaly.

Umělec vytvořil reálné podoby římských císařů. Nejtěžší byl Caligula, říká

O podobě historických postav z různých období se často vedou spory. U mnoha figur existuje vícero zdrojů, jako portréty, busty či popisy v kronikách, které se často mezi sebou rozcházejí. Kanadský umělec se během pandemie koronaviru rozhodl udělat jasno u římských císařů. Pomocí photoshopu, počítačového programu a historických materiálů dokázal vytvořit reálné podoby císařů starověkého Říma, mezi nimi například Augusta, Caliguly či Nera. Proč se k podobnému záměru rozhodl, uvedl redakci CNN Prima NEWS.