Pro mzdy jako v Německu uděláme všechno, slíbil Stanjura. Vysvětlil, proč to zatím nebylo možné
císař
Výpis příspěvků ke štítku „císař“
Římský císař Elagabalus se cítil být ženou, tvrdí muzeum. Bude o něm mluvit jako o dámě
Britské North Hertfordshire Museum tvrdí, že římský císař Elagabalus byl transgender, proto se o něm bude psát jako o ženě. Instituce se odkazuje na klasické texty, v nichž se má psát, že panovník žádal, aby byl oslovován jako „dáma“. Historici ale o této konstrukci pochybují.
KOMENTÁŘ: Jeho Výsost Petr Pavel aneb Proč prezidenti napodobují výjezdy císaře pána
Už císař František Josef I. rád cestoval po monarchii a lid jeho spanilé jízdy radostně oslavoval. Také první prezident Československa T. G. Masaryk brzy pochopil, že musí do terénu a tam hrát roli osvíceného monarchy, byť v republikánském rouše. A na moudrého panovníka, který provádí laskavou inventuru říše, si posléze hráli všichni čeští i českoslovenští prezidenti. Petr Pavel teď na Ostravsku dokazoval, že se tradici nebude vzpírat.
Celá Británie držela minutu ticha za Alžbětu II. Následoval hromadný potlesk
Přípravy pondělního státního pohřbu královny Alžběty II. vrcholí. Veřejnost má poslední den, aby se mohla rozloučit se zesnulou královnou v budově parlamentu v Londýně. Reportéři CNN Prima NEWS z místa ohlásili, že okolní ulice Buckinghamského paláce praskají ve švech. Celá země držela za královnu v neděli večer minutu ticha.
Měl víc peněz než Kellner i Baťa. Nejbohatším Čechem všech dob byl Albrecht z Valdštejna
Vojevůdce Albrecht z Valdštejna měl v 17. století tolik majetku, že mu nemohl konkurovat ani císař. Ba co víc: Podle historiků by byl dokonce i nad prvorepublikovým továrnickým fenoménem Baťou či současnými magnáty typu Křetínského. Jak přišel původně chudý šlechtic z Podkrkonoší ke jmění, na které v dějinách nedosáhnul žádný jiný Čech? Co si za něj mohl ve své době pořídit? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS odpovídá spisovatel Josef Pepson Snětivý, jemuž teď s kolegou Otomarem Dvořákem vyšla nová kniha Krajinou Albrechta z Valdštejna.
Václav málem odjel za japonským císařem v papučích. Dagmar Havlová vzpomíná na manžela
Je tomu už deset let, co nás opustil první polistopadový prezident a první hlava státu samostatné české republiky Václav Havel. Bývalá první dáma Dagmar Havlová v něm však ztratila i manžela. Pro CNN Prima NEWS na něj několik dní po výročí úmrtí zavzpomínala a připojila i historku o exprezidentově pověstné roztržitosti.
Císaře Josefa II. manželka podváděla s jeho sestrou. Dopisy odhalují intimní detaily
Isabella Parmská, manželka budoucího císaře Josefa II., byla krásná, chytrá a její choť na ní mohl oči nechat. Jenže ona se bláznivě zamilovala do jeho sestry Marie Kristýny. A podle historiků nebyl jejich vztah pouze platonický. To také dokazují dopisy mezi ženami, které se dochovaly.
Příběh jako z pohádky. Japonská princezna se vzdá milionů i titulu, vezme si spolužáka
Princezna Mako, vnučka bývalého císaře Akihita, brzy opustí japonskou císařskou rodinu. Chce se totiž provdat za muže prostého původu jménem Kei Komuro, se kterým se seznámila na vysoké škole. Kvůli kontroverznímu vztahu se Mako dokonce vzdá příspěvku ve výši 150 milionů jenů (30 milionů korun), který by měla normálně dostat výměnou za ztrátu postavení.
Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
Před 705 lety se narodil Karel IV., který se při zvelebování země řídil mimo jiné i apokalyptickými vizemi z bible a posvátnou geometrií. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje spisovatel Josef Pepson Snětivý, jemuž spolu s kolegou Otomarem Dvořákem vyšla o Otci vlasti nová kniha Krajinou Karla IV. Píše se v ní jak o panovníkově osudu, tak o známých i zapomenutých památkách, které po něm na našem území zůstaly.
Zákaz žen na Karlštejně nebyla fikce. Před 705 lety se narodil Karel IV., co o něm nevíte?
Osobnost Karla IV. byla pro český národ zcela klíčová. V pátek uplynulo 705 let od jeho narození. Jak vzniklo označení „otec vlasti“? A věděli jste, že uměl i česky? To a mnoho dalšího prozradil kastelán hradu Karlštejn Lukáš Kunst.
Bitva bitev, krev po kolena. Napoleon do smrti vzpomínal na moravský zázrak
Přesně před 200 lety zemřel geniální vojevůdce Napoleon Bonaparte. Své poslední dny strávil ve vyhnanství na ostrově Svatá Helena – zneuznaný, zahořklý a ponížený. Plný vzpomínek na časy, kdy byl pánem Evropy. Kdy dosáhnul na svůj největší a nejmilovanější triumf. Na vítězství u Slavkova.
Umělec vytvořil reálné podoby římských císařů. Nejtěžší byl Caligula, říká
O podobě historických postav z různých období se často vedou spory. U mnoha figur existuje vícero zdrojů, jako portréty, busty či popisy v kronikách, které se často mezi sebou rozcházejí. Kanadský umělec se během pandemie koronaviru rozhodl udělat jasno u římských císařů. Pomocí photoshopu, počítačového programu a historických materiálů dokázal vytvořit reálné podoby císařů starověkého Říma, mezi nimi například Augusta, Caliguly či Nera. Proč se k podobnému záměru rozhodl, uvedl redakci CNN Prima NEWS.
Japonským císařem žena? Podle zákonů nelze. Většina Japonců s tím však problém nemá
Přes tři čtvrtiny Japonců podporují myšlenku, aby se v zemi vycházejícího slunce mohla stát císařovnou žena. Vyplývá to z průzkumu uveřejněném tento týden v tamním deníku Nikkei Business Daily, uvedla agentura DPA.