Rodiče se mohou těšit na vyšší přídavky pro děti. Po měsících debat se vláda konečně dohodla a na pondělním jednání by měla navýšení přídavku schválit. Zvednout by se měly o 26 procent, ale až od dubna. Pobírat by je měly domácnosti s příjmem do trojnásobku životního minima. Uvedla to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Vláda navýšení dávky projednávala už několikrát. Nedokázala se ale shodnout na tom, kolik rodin by podporu mělo dostávat.
„Vláda schválí navýšení přídavků v pondělí. Schválí tu verzi, která byla dohodnuta panem premiérem Andrejem Babišem a panem předsedou ČSSD Janem Hamáčkem jako kompromisní, to znamená trojnásobek životního minima plus valorizace přídavku o 26 procent,“ uvedla pro ČTK Maláčová.
Přídavky nyní pobírají rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima. Peníze od státu tak má asi 24 tisíc dětí. Po posunutí příjmové hranice na trojnásobek minima by jich bylo asi o 100 tisíc víc. Na přídavky se nyní ročně vydá kolem 2,3 miliardy korun. Navýšení o 26 procent a rozšíření okruhu domácností by stálo 1,7 miliardy navíc.
Přídavky nyní činí pro děti do šesti let 500 korun, pro děti od šesti do 15 let 610 korun a pro studenty od 15 do 26 let 700 korun. V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, je dávka o 300 korun vyšší. Podle návrhu by se nově mělo podle věku dítěte poskytovat 630, 770 a 880 korun. V rodinách s pracujícím rodičem by to pak zas bylo o 300 korun víc, tedy 930, 1 070 a 1 180 korun.
Pomoc v době koronaviru
Zvýšení přídavků doporučovali někteří odborníci jako pomoc rodinám s nižším příjmem v koronavirové krizi. Členové vlády záměr zmínili poprvé v červnu. V září při vyjednávání o rozpočtu Maláčová požadovala na přídavky o 4,5 miliardy víc. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) tehdy řekla, že není možné částku zahrnout do rozpočtových výdajů, protože novela ještě neplatí. O sumě byla ale ochotná jednat. Maláčová návrh zákona předložila v polovině října, chtěla ho projednat zrychleně.
Norma původně obsahovala tři verze příjmové hranice. Vedle trojnásobku minima to byl také 3,4 či 3,6násobek. Znamenalo by to, že by na dávku dosáhlo o 250 000 či 350 000 dětí víc. Navíc by tak bylo potřeba 3,6 či 4,9 miliardy korun. To Schillerová odmítla. Prosazovala, aby okruh rodin zůstal stejný a dávku dál dostávaly domácnosti s příjmem do 2,7násobku minima. O přídavcích pak společně jednali Babiš s Hamáčkem. Dohodli se na trojnásobku minima. Maláčová avizovala už před dvěma týdny, že vláda na svém dalším zasedání zvýšení přídavků schválí. Po jednání kabinetu pak zklamaně ohlásila, že se tak nestalo.
„Od ledna už zvýšení přídavků nebude možné. Pokud to vláda schválí 14. prosince, tak logicky to není možné stihnout. Já jsem tu ambici měla. Bude to platit od 1. dubna, řekla ministryně. Zákon o zvýšení přídavků musí po vládě ale přijmout také Parlament a podepsat prezident.