Rodičovství jako luxus: Nedostatek peněz brzdí porodnost. Kolik stojí výchova dítěte?

Kolik stojí výchova dítěte?

Drahé bydlení, touha mladých po kariéře nebo obava o finanční zajištění rodiny. I to jsou důvody, proč se v Česku loni narodilo nejméně dětí od vzniku Československa v roce 1918. A jak spočítali ekonomové, postarat se o dítě od narození až do plnoletosti není nic levného. Třeba podle Lukáše Kovandy se jen za poslední tři roky suma zvýšila o půl milionu a dosahuje teď částky téměř 2,5 milionu korun. Jiní ekonomové ovšem říkají, že částka je nižší, protože do ní nelze započítat třeba inflační růst cen energií.

Když to vezmeme od začátku – plínky, léky, jídlo, hračky, školka, kroužky, škola, boty, dovolená, kultura a mnoho dalšího. Průměrné měsíční náklady na dítě rostou.

ČTĚTE TAKÉ: Většina rodin má podpojištěnou domácnost. Zapomínají na zásadní fakt, varují experti

„Dnes rodiče v průměru za výchovu dítěte zaplatí zhruba 2,4 milionu korun, ještě před třemi lety to bylo 1,8 milionu korun. Samozřejmě to souvisí s tou dramatickou inflací,“ sdělil pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.

Do této částky Kovanda započítal i inflaci z roku 2022, a to by podle jiných ekonomů neměl. „Určitě není pravda, že by od roku 2022 vzrostly náklady o 30 procent. Je to maximálně o polovinu té částky. A jelikož se rodiče budou vždy snažit najít nějaká levnější řešení, tak ani na ně nemůžeme aplikovat ten standardní inflační výpočet,“ uvedl například ekonom Petr Bartoň.

Oblečení, boty a kroužky

Rodiče, které oslovili reportéři CNN Prima NEWS, zvýšení cen pociťují, i když přesné číslo říct neumějí. „Vyjde to hodně, ale fakt jsem to ještě nepočítala. Snažím se dceři každý den vařit čerstvé jídlo, už jenom to maso, čerstvé potraviny stojí velké peníze,“ uvedla jedna z oslovených maminek. „Přesně to spočítané nemám, ale jde to nahoru. Nejdražší položkou je asi oblečení, boty a kroužky,“ uvedla další z žen.

Výraznou položkou jsou náklady na studium, hlavně pak na vysoké škole. „Tam se ty náklady vrátí v podobě vyšší mzdy, kterou pravděpodobně takový člověk bude mít v porovnání s tím, kdyby končil pouze s maturitou,“ poznamenal Kovanda.

Podle Bartoně navíc velká část studentů při studiu pracuje. „Jako vysokoškolský učitel musím říct, že málokterý student se čistě věnuje jenom studiu. Většina z nich si běžně přivydělává. Takže náklady nebudou tak drasticky rostoucí,“ vysvětlil Bartoň.

Podle ekonomů ale stále více rodičů myslí na budoucnost svých dětí už od narození. Téměř tři čtvrtiny z nich svým dětem spoří nebo investují.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zvyšování daní? Nutný krok, tvrdí ekonomové. Politici to před volbami odmítají připustit