Rusko už začalo s přesunem nestrategických jaderných zbraní do Běloruska, oznámil ve čtvrtek běloruský vůdce Alexandr Lukašenko podle ruské televizní stanice Pervyj kanal. Stalo se to poté, co ministři obrany Běloruska a Ruska Viktar Chrenin a Sergej Šojgu dopoledne podepsali dokument o rozmístění tohoto typu zbraní v Bělorusku. Fakt, že Rusko smí v Bělorusku rozmístit taktické zbraně, odsoudily Spojené státy.
Lukašenko uvedl, že ho ruský prezident Vladimir Putin informoval, že podepsal výnos týkající se rozmístění nestrategických jaderných zbraní. Dodal, že Putin přijal rozhodnutí v návaznosti na tom, na čem se spolu dohodli ústně. „Měli jsme připravit sklady a tak dále. To jsme udělali, takže přemisťování jaderné munice už začalo,“ uvedl také Lukašenko. Na doplňující otázku, zda tyto zbraně už v Bělorusku jsou, odpověděl: „Je to možné. Přijedu a uvidím“. Podle agentury Belta také řekl, že Bělorusko garantuje jejich bezpečnost.
ČTĚTE TAKÉ: Stahuji vagnerovce z Bachmutu, oznámil Prigožin. Pozice předává ruské armádě
Až dosud Rusko své jaderné zbraně mělo jen na svém území či na svých plavidlech a letounech. Šojgu podle ruské agentury TASS uvedl, že Rusko jaderné zbraně nepředá Bělorusku, ale ponechá si nad nimi kontrolu a bude to Moskva, kdo bude rozhodovat o jejich případném použití.
Chrenin označil rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku za „odpověď na agresivní politiku“ Západu. Tento krok má podle ministra také přimět vedení západních zemí „zamyslet se nad nepřípustností další eskalace situace v regionu“.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller ve čtvrtek řekl, že Washington „ostře odsoudil“ souhlas Běloruska s tím, aby Rusko na jeho území rozmístilo nestrategické jaderné zbraně. USA nicméně nevidí důvod k úpravám své vlastní jaderné doktríny. Uvedl také, že podle Spojených států nic nenasvědčuje tomu, že se Rusko chystá jadernou zbraň použít.
Ruský prezident Vladimir Putin v březnu oznámil, že Rusko rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně. Taktické jaderné zbraně s menší výbušnou silou jsou určené pro využití na bojišti a nejsou tak ničivé jako strategické jaderné zbraně.
Podle Putina tím Moskva neporušuje žádná ujednání o nešíření jaderných zbraní. Řekl také, že Rusko pomohlo Minsku modernizovat deset letadel, která jsou schopná nést jaderné zbraně, a připomněl, že už dříve Bělorusko získalo střely Iskander, které také mohou nést jaderné hlavice.