Rusy vyhnaly z Černobylu obavy z radiace. Odvedli s sebou zajatce, tvrdí Ukrajina

Ruské jednotky se zcela stáhly z černobylské jaderné elektrárny, uvedla ukrajinská média s odvoláním na státní společnost Enerhoatom, která v zemi provozuje atomové elektrárny. Prý z obavy z ozáření, kterému se měli vystavit v Rudém lese. Šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová tomu ale příliš nevěří. Ruské jednotky, které na začátku invaze obsadily elektrárnu, se každopádně vydaly ve dvou kolonách k běloruské hranici. S sebou měly vzít zajatce.

Enerhoatom rovněž tvrdí, že ruské síly se stáhly z nedalekého města Slavutyč, kde žijí pracovníci černobylské elektrárny.

„Podle pracovníků Černobylské jaderné elektrárny se v současné době v areálu jaderné elektrárny nenacházejí žádné cizí osoby,“ uvedl Enerhoatom v prohlášení. V samostatném příspěvku společnost podle agentury Reuters napsala, že ruská strana formálně souhlasila s tím, že předá zpět Ukrajině odpovědnost za ochranu Černobylu. Ruské úřady se k těmto informacím dosud nevyjádřily, poznamenala agentura Reuters.

Agentury Ukrinform a Unian zároveň píší, že ruské jednotky při odchodu z Černobylu s sebou odvedly příslušníky ukrajinské národní gardy, které tam držely jako zajatce od 24. února. Agentury se přitom odvolávají na Enerhoatom a také starostu Slavutyče, podle něhož se jedná o výměně zajatců. Kolika lidí se to týká však média nezmiňují.

Rusové propadli panice kvůli radiaci

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek oznámila, že se chystá vyslat do Černobylu své zástupce. „MAAE úzce konzultuje s ukrajinskými úřady vyslání první asistenční a podpůrné mise (do Černobylu) v příštích několika dnech,“ uvedla agentura v prohlášení a poznamenala, že podle ukrajinských úřadů se zbývající Rusové chystají z místa odjet.

Svůj záměr opustit elektrárnu ruští vojáci dali na srozuměnou personálu elektrárny, uvedla už dříve společnost Enerhoatom. Potvrdila rovněž zprávy médií, že Rusové v takzvaném rudém lese, který se rozkládá v bezprostřední blízkosti elektrárny a absorbuje velké množství radioaktivního prachu, vykopali zákopy a vytvořili další opevnění. Tímto způsobem se vystavili značným dávkám radiace, při prvních známkách radiační otravy propadli panice a začali se chystat k odchodu, uvedla společnost. „Mezi vojáky propukla téměř vzpoura,“ napsala ve svém vyjádření.

Drábová: Nejspíš někdo přehání

Šéfka Českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ale na Twitteru zpochybnila věrohodnost informací, že se u vojáků hromadně projevily příznaky ozáření. „Dovedla bych si vymyslet scénáře, které by i po 36 letech od havárie mohly vést k vysokým dávkám u jednotlivce. Ale akutní radiační syndrom u desítek lidí? To nejspíš někdo přehání,“ napsala.

Reagovala tak na zprávu, že oblast opustilo sedm autobusů ruských vojáků, kteří vykazovali známky radiační otravy.

O začátku stahování ruských jednotek z černobylské elektrárny informovala původně ve středu agentura AFP s odkazem na zdroj z Pentagonu.

Elektrárna v Černobylu, která byla v roce 1986 dějištěm bezprecedentní jaderné katastrofy, v současné době neslouží k výrobě energie. V černobylském areálu se nicméně stále chladí jaderné palivo.

Tagy:
Černobyl elektrárna vojáci Ukrajina Dana Drábová odchod Rusko Mezinárodní agentura pro atomovou energii Rudý les Černobylská jaderná elektrárna Slavutyč