reklama

S problémy na zahradě poradí Ludmila Dušková

Trápí vás problémy se zahrádkou, nevíte si rady s pěstováním? V dnešní poradně s Ludmilou Duškovou vaše otázky zodpovíme.

reklama

Bylinky nejen do kuchyně – využijte je v boji proti mšicím

Oblíbené bylinky můžete pěstovat nejen kvůli využití v kuchyni, ale také kvůli jejich léčivým vlastnostem nebo také proto, že odpuzují hmyz a škůdce. Najdete takové, které se hodí k zelenině, k okrasným rostlinám nebo stromům a budou vám tak sloužit několikanásobně – tyto třeba proti mšicím.

  • Levandule – má uklidňující účinky, využijete ji do čajů nebo do koupelí. Pomůže ale také růžím v zahradě – její vůně odpuzuje mšice. Zároveň zlepšuje a posiluje vůni samotných růží.
  • Koriandr – využijete ho v kuchyni při přípravě mnoha pokrmů, kterým dodá specifické aroma, ale podpoří i funkci trávicí soustavy. Stejně jako levandule skvěle odpudí mšice ze zeleninových záhonů.
  • Lichořeřišnice – známá jako přírodní antibiotikum – má antibiotické, antivirotické i antibakteriální účinky. Vysaďte ji pod stromy, kterým se pak mšice zdaleka vyhnou.

Ořešák s hnědočernými skvrnami na listech i plodech

Zejména v loňském roce se na ořešácích hojně vyskytovala choroba, která způsobuje hnědočerné zbarvení listů i slupek plodů. I jádra jsou pak napadená a jsou nekvalitní. Jde o houbové onemocnění – antraknózu ještě zkombinovanou s bakteriózou. Ořechy černají už na stromech, předčasně opadávají, slupka je na nich přilepená a nejde sloupnout.

Pomůžou vám v tomto případě chemické měďnaté postřiky. Je třeba je aplikovat ještě před kvetením a pak ještě po odkvětu. Protože jde většinou o velké stromy a není možné se s postřikem dostat všude, použijte ho alespoň všude tam, kam dosáhnete. Zredukujete tím výskyt.

Neforemné plody na švestce

Častým problémem na stromech švestky je puchrovitost. Plody jsou deformované – když se začnou vyvíjet, neúměrně se zvětšují, ztrácí tvar a promění se v obrovské švestky, které mají pokožku pokrytou výtrusy hub. Jedná se tedy o závažné houbové onemocnění.

Bránit se můžete opět postřikem, který ale musí přijít velmi brzy, a to na začátku kvetení. Potom opět po odkvětu opakovat. Navíc je nutné plody nenechávat ani na stromech, ani ty pod ním. I ty opadané je třeba důkladně posbírat a zlikvidovat.

Jak pěstovat indické okurky

Zajímavá popínavá rostlina, kterou si můžete snadno vypěstovat, je indická okurka. Najdete ji také pod názvem lagenárie. Vysévat ji můžete v dubnu. Mějte ale trpělivost – některá semena vzejdou za pár dní, další si dávají na čas. Mladé rostliny pak přemístěte ven až po zmrzlých. Zajistěte jim oporu.

Ve chvíli, kdy začne vytvářet plody, můžete si z nich postupně odkrajovat. Řezná plocha nezahnívá a okurka dále dorůstá. Kromě přímé konzumace ji můžete i nakládat. Jakmile je plod plně zralý, začne dřevnatět, dužina vyschne a můžete ho využít i jinak. Třeba jako zajímavou dekoraci. V zemích svého původu se z nich vyráběly nádoby na vodu nebo jiné tekutiny nebo hudební nástroje.

Tagy:
houba bylinky choroba mšice pěstování chemie listárna zahrádkářská poradna postřik

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama