reklama

S problémy na zahradě poradí Ludmila Dušková

Trápí vás problémy se zahrádkou, nevíte si rady s pěstováním? V dnešní poradně s Ludmilou Duškovou vaše otázky zodpovíme.

reklama

Bylinky nejen do kuchyně – využijte je v boji proti mšicím

Oblíbené bylinky můžete pěstovat nejen kvůli využití v kuchyni, ale také kvůli jejich léčivým vlastnostem nebo také proto, že odpuzují hmyz a škůdce. Najdete takové, které se hodí k zelenině, k okrasným rostlinám nebo stromům a budou vám tak sloužit několikanásobně – tyto třeba proti mšicím.

K tématu

  • Levandule – má uklidňující účinky, využijete ji do čajů nebo do koupelí. Pomůže ale také růžím v zahradě – její vůně odpuzuje mšice. Zároveň zlepšuje a posiluje vůni samotných růží.
  • Koriandr – využijete ho v kuchyni při přípravě mnoha pokrmů, kterým dodá specifické aroma, ale podpoří i funkci trávicí soustavy. Stejně jako levandule skvěle odpudí mšice ze zeleninových záhonů.
  • Lichořeřišnice – známá jako přírodní antibiotikum – má antibiotické, antivirotické i antibakteriální účinky. Vysaďte ji pod stromy, kterým se pak mšice zdaleka vyhnou.

Ořešák s hnědočernými skvrnami na listech i plodech

Zejména v loňském roce se na ořešácích hojně vyskytovala choroba, která způsobuje hnědočerné zbarvení listů i slupek plodů. I jádra jsou pak napadená a jsou nekvalitní. Jde o houbové onemocnění – antraknózu ještě zkombinovanou s bakteriózou. Ořechy černají už na stromech, předčasně opadávají, slupka je na nich přilepená a nejde sloupnout.

Pomůžou vám v tomto případě chemické měďnaté postřiky. Je třeba je aplikovat ještě před kvetením a pak ještě po odkvětu. Protože jde většinou o velké stromy a není možné se s postřikem dostat všude, použijte ho alespoň všude tam, kam dosáhnete. Zredukujete tím výskyt.

Neforemné plody na švestce

Častým problémem na stromech švestky je puchrovitost. Plody jsou deformované – když se začnou vyvíjet, neúměrně se zvětšují, ztrácí tvar a promění se v obrovské švestky, které mají pokožku pokrytou výtrusy hub. Jedná se tedy o závažné houbové onemocnění.

Bránit se můžete opět postřikem, který ale musí přijít velmi brzy, a to na začátku kvetení. Potom opět po odkvětu opakovat. Navíc je nutné plody nenechávat ani na stromech, ani ty pod ním. I ty opadané je třeba důkladně posbírat a zlikvidovat.

Jak pěstovat indické okurky

K tématu

Zajímavá popínavá rostlina, kterou si můžete snadno vypěstovat, je indická okurka. Najdete ji také pod názvem lagenárie. Vysévat ji můžete v dubnu. Mějte ale trpělivost – některá semena vzejdou za pár dní, další si dávají na čas. Mladé rostliny pak přemístěte ven až po zmrzlých. Zajistěte jim oporu.

Ve chvíli, kdy začne vytvářet plody, můžete si z nich postupně odkrajovat. Řezná plocha nezahnívá a okurka dále dorůstá. Kromě přímé konzumace ji můžete i nakládat. Jakmile je plod plně zralý, začne dřevnatět, dužina vyschne a můžete ho využít i jinak. Třeba jako zajímavou dekoraci. V zemích svého původu se z nich vyráběly nádoby na vodu nebo jiné tekutiny nebo hudební nástroje.

Tagy:
houba bylinky choroba mšice pěstování chemie listárna zahrádkářská poradna postřik

Hlavní zprávy

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Hamáčkovy pokuty za neobsazené byty? Jen předvolební plácnutí, říká politolog

Plán předsedy ČSSD Jana Hamáčka pokutovat majitele neobsazených bytů je podle politologa Lukáše Valeše jen předvolebním plácnutím do vody. S komentátory Miroslavem Koreckým z MF DNES a Martinem Schmarczem z Info.cz se ale shodli, že bydlení je klasické sociálnědemokratické téma. Problém podle nich je, že ČSSD za posledních osm let ve vládě jen slibovala, od činů ale zůstala daleko.

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama

Domácí zpravodajství

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama