S Putinem budu jednat, pokud prokáže úmysl ukončit válku na Ukrajině, řekl Biden

Na Ukrajině pokračují tvrdé boje, k nejkrvavějším střetům dochází u Bachmutu. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do konce roku počet ruských obětí vzroste na 100 tisíc vojáků. Americký prezident Joe Biden prohlásil, že s Vladimirem Putinem by jednal jen tehdy, pokud by šéf Kremlu prokázal úmysl ukončit válku na Ukrajině.

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily útoky ruské invazní armády u šesti obcí na východě země, informoval ve své pravidelné ranní svodce o vývoji bojů ukrajinský generální štáb. Moskva hlásí dobytí osady poblíž Bachmutu. V Chersonu při středečním ruském ostřelování zahynula sedmdesátiletá žena. V Sumské oblasti na severu Ukrajiny přišel o život při ostřelování nemocnice adolescent.

Ukrajinská služba Rádia Svoboda zveřejnila letecké snímky pořízené ukrajinskou armádou, které ukazují ruské opevnění u obce Vladimirovka asi 10 kilometrů od ostřelovaného Bachmutu.

„Do konce tohoto roku Rusko ztratí 100 tisíc svých vojáků a jen bůh ví, kolik žoldáků. Ukrajina vytrvá. Svět udělá vše pro to, aby každý, kdo je vinen touto zločinnou válkou, byl přiveden ke spravedlnosti,“ prohlásil podle webu Pravda ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Také naznačil, kdy skončí válka. „Skončí, až vyhrajeme, nebo až si to bude přát Ruská federace. Může se stát, že Rusko bude chtít konec jen tehdy, když bude mít pocit, že je (Ukrajina) slabá, izolovaná a nemá partnery,“ uvedl prezident podle agentury Unian.

Americký prezident Joe Biden řekl, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem by jednal jen tehdy, pokud by šéf Kremlu prokázal úmysl ukončit válku na Ukrajině. To podle Bidena ovšem zatím Putin neudělal.

Tagy: