Nebyla to jeho Tour de France. Slovák Peter Sagan na slavném cyklistickém svátku nevyhrál etapu ani nezískal zelený dres pro nejlepšího sprintera, který jako by mu v předchozích ročnících přirostl k tělu. Bodovací soutěž v minulosti opanoval sedmkrát, teď se musel dívat, jak „jeho“ trikot na pařížské třídě Champs-Élysées definitivně přebírá Ir Sam Bennett.
Nepovedený dojem z předchozího průběhu Tour mohl výrazně spravit právě na „Elysejských polích“. Vítězství v závěrečné 21. etapě „Staré dámy“ je velmi ceněnou položkou v kariéře každého sprintera. Jenže i při pařížském dojezdu ukázal Bennett Saganovi záda a dal razítko na to, komu letos patří zelený dres.
Pogačar dovezl žlutý trikot do Paříže. Stal se nejmladším vítězem Tour od roku 1904
Tadej Pogačar dovezl žlutý trikot do Paříže a stal se prvním slovinským vítězem Tour de France. Závěrečnou jednadvacátou etapu 107. ročníku nejslavnějšího cyklistického závodu světa vyhrál na bulváru Champs-Élysées irský spurtér Sam Bennett, jenž tak symbolicky potvrdil své prvenství v bodovací soutěži.
Slovenský cyklista, aktuálně hájící barvy německé stáje Bora, startoval na Tour de France poprvé v sezoně 2012. Od té doby každý rok, kdy projel cílem ve francouzské metropoli, měl na sobě oblečený trikot pro nejlepšího muže bodovací soutěže. Letos vyšel zcela naprázdno – žádný etapový triumf, zato pořádné manko na zmíněného Bennetta. Celkově na jezdce týmu Deceunink Quick-Step ztratil 96 bodů. Takovým rozdílem byl zvyklý porážet konkurenci Sagan, jenž v minulosti na Tour zaznamenal 12 etapových prvenství.
Jedním z klíčových okamžiků v honu za zeleným dresem byla 11. etapa. V jejím finiši totiž Sagan odstrčil Belgičana Wouta van Aerta, a proto mu rozhodčí napařili trest v podobě odečtu všech bodů, které ten den získal.
„Ve velké míře to ovlivnilo boj o zelený trikot. Je lepší ho bránit, než útočit. Kdybych měl ten bodový náskok já, tak by to bylo celé úplně jinak. Ale pro výhru jsme udělali všechno. Když člověk odvede maximum, není čeho litovat,“ mínil v rozhovoru pro slovenskou televizi RTVS třicetiletý Sagan.
Není pravda, že všechno je samozřejmost
Realita byla taková, že Ir si následně vítězství ve sprinterské kategorii suverénně pohlídal. Pro Sagana tak bylo velmi nezvyklé, že v Paříži to tentokrát nebyl on, kdo jakožto držitel dresu musí absolvovat mnohdy nekonečné pózování, focení a odpovídání na dotazy zástupců médií z celého světa.
Že by tyto vítězné rutiny slovenské personě scházely? Nikoliv. Přišla typická „saganovská“ reakce.
„Pohodička, právě že je to lepší než před tím. Mám míň povinností, nemusím jít na pódium, nikdo mě neotravuje,“ uvedl Sagan. Slovenský reportér předtím položil závodníkovi otázku, zda si fanoušci mají počínaje nedělí uvědomit, že Sagan je jen člověk. K tomu sám závodník poznamenal: „Hlavní není to, aby si lidé uvědomili, že jsem jen člověk. Všichni jsou zvyklí, že všechno je samozřejmost. Ale to není pravda, o všechno se musí bojovat.“
Teď je před „Tourminátorem“ ze Žiliny mistrovství světa v Itálii. Silniční závod na světovém šampionátu dokázal v minulosti třikrát vyhrát, což se kromě něj historicky povedlo jen čtyřem dalším jezdcům. Nikdo to ale nezvládl tři roky po sobě (2015, 2016, 2017, pozn. red). Pak Sagana čeká jeho vůbec první Giro d´Italia.
Dočká se na jedné z těchto akcí premiérového vítězství v této sezoně?