reklama

Samurajská hra Ghost of Tsushima přibližuje zlomové období v historii Japonska

Videohra Ghost Of Tsushima vypráví příběh samuraje bránícího Japonsko před Mongoly. V čem se liší od historie? Hrdinou videohry je smyšlený samuraj Džin Sakai, jehož hlavním protivníkem je rovněž fiktivní generál dobyvatelů Chotunchán.

reklama

Ostrov Cušima má sice na délku jenom zhruba 70 kilometrů, ale díky své strategické poloze na půl cesty mezi Korejským poloostrovem a hlavním japonským souostrovím se několikrát zapsal do dějin. Naposledy to bylo v roce 1905, kdy Japonské císařství v námořní bitvě u ostrova Cušima drtivým vítězstvím rozhodlo ve svůj prospěch válku proti carskému Rusku.

Děj nového videoherního hitu pro PlayStation 4 se však odehrává v době první mongolské invaze roku 1274, jejímž cílem bylo podrobení celého Japonska. V čele mongolských vojsk stál samotný Kublajchán, vnuk slavného Čingischána, který toužil dál rozšířit svou obrovskou říši Jüan, vzniklou předchozím dobytím Číny či Koreje.

Kublajchánova armáda byla proslulá skvělou jízdou, systematickým výcvikem, železnou disciplínou, bohatými zkušenostmi, ale taky použitím pokrokových způsobů boje včetně střelného prachu. Jediné, v čem zkušenosti postrádala, byla mořeplavba. Invazní loďstvo čítající zhruba 700 plavidel různých velikostí mu proto poskytli podrobení Korejci. Armádu tvořilo asi 15 tisíc mongolských a čínských válečníků doplněných o osm tisíc Korejců.

Obsazení řídce osídleného ostrova Cušima bylo pro dobyvatele víceméně formalitou. Historické prameny uvádějí, že se na ostrově mělo vylodit osm tisíc invazních vojáků, kterým vzdorovala skupina osmdesáti samurajských jezdců s nepočetnou družinou pěšáků.

K první bitvě došlo 2. listopadu ve 4 hodiny ráno. Japonští lučištníci dokázali pobít ohromné množství nepřátel a udržet Mongoly na pláži až do večera, kdy však byli přemoženi. Invazní armáda pak vypálila většinu přilehlých obydlí a vyvraždila jejich obyvatele. Celý ostrov ovládla během několika dní.

Pomsta, která změnila samuraje

„Snažili jsme se přenést hráče do Japonska roku 1274. Nechali jsme se inspirovat historií, ale nesnažili jsme se ji věrně rekonstruovat,“ vysvětlil šéf vývojářů Nate Fox.

Samuraj Džin Sakai hnaný pomstou a snahou ochránit obyvatele ostrova před krutostí nájezdníků se musí uchýlit k taktice, která neodpovídá čestnému způsobu boje – zejména formou duelů – jemuž se jako samuraj zavázal. Postupně se tak stává duchem – kradmým a plíživým vrahem, který bojuje s přesilami nepřátel, ale taky s vlastním svědomím…

Japonská média i japonologové kladně hodnotí, jak hra poměrně přesně zobrazuje bojové techniky samurajů i celkový kulturní kontext. Chce však vypadat jako klasická díla od Akira Kurosawy – režiséra snímků jako Sedm samurajů, Ochránce, Sandžúró či Ran. Proto výbava vojáků i hrdiny odpovídá spíše začátku japonského období Edo v 16. století. Hra dokonce obsahuje i speciální Kurosawa mód, který ji přepne do černobílého a filmově zrnitého obrazu.

Při mongolské invazi japonští obránci, kteří měli jen mizivé zkušenosti v boji cizími armádami, velmi záhy zjistili, že tenké čepele jejich mečů tači a čokutó nedokáží proseknout kožené zbroje Mongolů. Proto využívali hojně lučištníky či dřevcové zbraně. Právě zkušenosti z bojů s Mongoly vedly k vyvinutí kratšího a zesíleného meče označovaného od 15. století jako katana.

Síla božského větru

Ostrovy Cušima ani Ike neznamenaly pro Mongoly žádnou překážku. Hlavní vyloďovací bitva je čekala 19. listopadu v zátoce Hakata na ostrově Kjúšú. Zde naprosto dominovali japonští obránci. Měli dostatek času se připravit a navíc jim pomohla noční bouře, která zničila mnoho lodí, ztenčila řady mongolského bojového svazu na méně než polovinu a donutila je k ústupu.

Kublajchán začal okamžitě chystat druhou a daleko větší invazi. Dorazila opět do zátoky Hakata v létě 1484 ve dvou flotilách – severní se 40 tisíci vojáky z Mongolska a severní Číny, a pak větší jižní flotila z nově dobytých území z jižní Číny, ta měla mít až 100 tisíc čínských vojáků. Je však třeba si uvědomit, že čísla uváděná dobovými kronikáři byla s jistotou značně nadnesená.

Japonští obránci byli v početní nevýhodě se zhruba 40 tisící vojáky, jelikož jim nestihly dorazit posily z šógunátu Kakamura. Přesto dokázali úspěšně zabránit, aby se armády obou invazních flotil spojily. Pomáhaly jim mimojiné jazykové bariéry ve velitelství protivníků a taky nezkušenost a nízká morálka větší jihočínské armády. Nakonec však opět pomohly živly.

Přihnal se obrovský tajfun a zničil více než polovinu jižní a třetinu severní flotily, která byla často složena jen z malých a na moře nevhodných lodí. Mnoho vojáků Japonci pobili a zajali. Invaze skončila pro obránce opět triumfem a vojensky i ekonomicky vyčerpaný Kublajchán už třetí pokus o invazi nikdy nedotáhnul.

Jelikož přišel tajfun až po jejich obvyklé sezóně a navíc nesmírně silný, byl vnímaný jako zásah shůry a získal přízvisko božský vítr, v japonštině kamikaze. Coby symbol nezdolné japonské obrany pak ve 2. světové válce označoval sebevražedné útoky japonských pilotů. Mýtus o nedobytnosti Japonska však vytvořilo právě dvojí vítězství nad převahou Mongolů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama