ZPRÁVY PLUS, Andor Šándor, Petr Drulák - 15.12. v 10:30
V některých městech v západní Evropě ustupují od připomínání vánočních svátků. Bezpečnostní analytik Andor Šándor to ve vysílání CNN Prima NEWS označil za cestu do pekel. Politolog Petr Drulák šel dokonce dál a varoval před kolonizováním společnosti.
Podle Šándora bychom měli tvrdě vyžadovat, aby naše kulturní tradice byly opravdu naše. „V žádném případě bych od nich neustupoval. Chápu, že politici jsou vystrašení a budou dělat různá opatření, aby situaci krátkodobě vyřešili, ale z dlouhodobého hlediska se obávám, že jsme na trajektorii, která se nám vymstí,“ uvedl bezpečnostní analytik.
ČTĚTE TAKÉ: Muslimské studenty ve Francii rozlítil obraz nahých žen. Učitelé se obávají o život
„Je to cesta spíše ke společnosti, která se nechává kolonizovat. V okamžiku, kdy se evropská společnost vzdá svých tradic, tu vznikne vakuum, které zaplní někdo jiný, v tomto případě radikální islám,“ vysvětloval Drulák.
K ústupkům už ale podle něj v západních společnostech běžně dochází. „Ve Francii už na univerzitách zakazují zmiňovat slovo Vánoce. V okamžiku, kdy to univerzity přijmou, přijde další požadavek a začnou přijímat dívky, které jsou zahalené. Pak bude následovat další žádost, a sice aby všechny dívky byly zahalené,“ kroutil hlavou politolog s tím, že to je opravdu cesta do pekel. Může to navíc vést k dalším problémům, protože se proti těmto krokům může společnost postavit.
Politici: Evropa má problém s neřízenou migrací. Lidé, kteří tu nemají co dělat, musí pryč
Evropa bojuje s neřízenou migrací, která ohrožuje bezpečnost místních obyvatel, shodli se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) a předseda hnutí Přísaha a bývalý elitní policista Robert Šlachta. Jediným způsobem, jak zabránit katastrofě, je podle politiků hlídání vnějších hranic a urychlené vracení lidí, kteří v Evropě „nemají co dělat“.
Aby se lidé nezačali vzpouzet sami od sebe, měl by s tím stát něco začít dělat. „Protože pokud se společnost začne bránit spontánně, tak mluvíme o něčem, co se začíná blížit občanské válce,“ doplnil Drulák. Evropa podle něj musí dát najevo, že není nafukovací. „Ti lidé nepřijali a nepřijmou v mnohém naše životní hodnoty a nebudou se tu chovat jako my – tak, jak bychom od nich očekávali a jak oni očekávají od nás, když jsme na území jejich státu.“
Útoky se mohou stát kdykoli
Na možné hrozby upozornil například incident ze začátku prosince v německém Kasselu. Skupina výrostků tu napadla 54letého Rainera B., který rozdával radost v obleku Santy Clause. Je to naše země a ty ho nosit nebudeš, řvali na něj. Když jejich výzvu odmítl, vrhli se na něj a snažili se oblek servat. Přitom mu sprostě nadávali do zku*vysynů, tlusťochů a sviní.
„Útoky, kdy radikalizovaný mladík vezme kuchyňský nůž do ruky a zaútočí na kolemjdoucí na vánočním trhu nebo v obchodním centru, se mohou stát prakticky kdykoliv a bezpečnostní aparáty nad tím nemají žádnou kontrolu,“ vyjádřil se Drulák s tím, že řešením by mohla být skutečně radikálnější a tvrdší převýchova, pokud se někdo ocitne v hledáčku bezpečnostních služeb.
„Pokud jsou tito lidé v databázích, tak by měli jít do převýchovných zařízení a stát by se měl pokusit z nich vychovat řádné občany,“ dodal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Teroristé organizace Hamás ukrývali zbraně v plyšových medvědech