Santa už se svými soby na saních vyrazil po světě rozdávat dárky. A jelikož počínání Ježíška sledovat on-line stále nemůžeme, musíme si vystačit s americkým symbolem Vánoc. Lidé mohou vidět Santovu polohu skrze aplikaci Flightradar24, která monitoruje vzdušný prostor. Zároveň je i v hledáčku NORAD – Severoamerického velitelství pro leteckou a vesmírnou obranu. Z dat dokážeme vyčíst, jak rychle se pohybuje a kde se zrovna nachází. Podle armádních dat i kolik rozdá dárků.
I letos mohou děti a rodiny na celém světě sledovat, kde se Santa na Štědrý den nachází, a to díky Severoamerickému velitelství pro leteckou a vesmírnou obranu se sídlem v Coloradu, známému také jako NORAD. Jejím úkolem je odhalovat vpády do vzdušného prostoru USA.
„Na Štědrý den má NORAD ještě jednu speciální misi, a to sledování Santy a jeho počínání v rozdávání dárků na cestě po světě. Tuto důležitou misi provádí NORAD již 68. rokem a děti a rodiny po celém světě budou moci 24. prosince zavolat a zeptat se živých operátorů NORAD na Santovu polohu,“ popsal tiskový tajemník Pentagonu, generálmajor letectva Pat Ryde podle webu abcc7news.com.
O jeho cestě informuje i aplikace Flightradar24, která se zabývá i technickými daty. Na svou cestu se podle aplikace Santa pečlivě připravuje. „Jeho skřítci dokončují hračky a pozemní posádka připravuje sáně. Rudolfův červený nos s protikolizním majákem byl vyleštěn. Práce jsou téměř dokončeny a Santa je připraven,“ napsali zástupci aplikace Flightradar24 ve čtvrtek na svém webu.
We’ve just received word from dispatchers at the North Pole that final preparations are underway for a once-a-year flight this weekend. And thanks to Santa’s use of an ADS-B equipped sleigh, you’ll be able to track his flight on Flightradar24.
— Flightradar24 (@flightradar24) December 20, 2023
🎅📡 https://t.co/2zqgQBepcG pic.twitter.com/ikOfTaDyGa
V neděli ráno pak Santa vyrazil na svou cestu. Vzdušným prostorem se pohybuje přibližně rychlostí 1 054 km/h, ale podle potřeb umí přibrzdit nebo naopak zrychlit. „Santa nyní míří na jih, aby ještě dnes (v neděli) večer doručil první dárky do jižního Pacifiku,“ popisují na sociální síti X jeho cíle. Let má plánovanou trasu o délce 14 651 km.
Santovy sáně jsou prý unikátní devítimotorové sáně Rangifer tarandus s registrační značkou HOHOHO, česky hou hou hou. „Se svými 1 753 lety je to nejstarší aktivní letoun na světě,“ upřesnila sledovací společnost. Pokud chcete Santu sledovat, stačí v aplikaci či na webu flightradar24 vyhledat SANTA1, HOHOHO nebo R3DNO53. Kolem poledne se pohyboval ještě převážně v Oceánii, do Evropy obvykle dorazí kolem sedmé večerní.
Jak vzniklo sledování Santy?
Na počátku sledování Santy byla náhoda. V roce 1955 plukovník letectva Harry Shoup, velitel Kontinentálního velitelství protivzdušné obrany, přijal telefonát dítěte, které se dovolalo na chybně uvedené číslo v inzerátu v novinách, a myslelo si, že volá Santu. Shoup hovor přijal, nejprve si myslel, že jde o žert, ale pak si uvědomil, co se stalo, a ujistil dítě, že je Santa, a tím zahájil tradici.
Obvyklým úkolem NORAD je sledovat oblohu nad Severní Amerikou kvůli případným hrozbám. Na Štědrý den brzy ráno začíná Santova operace, když skupina radarových stanic v severní Kanadě a na Aljašce zachytí infračervenou stopu vycházející z Rudolfova nosu. Nad Zemí se nachází řada geostacionárních satelitů NORAD, které monitorují jeho cestu.
Vše se zobrazuje na velkých obrazovkách ve svátečně vyzdobeném velitelském stanovišti na Petersonově vesmírné základně v Colorado Springs. Dobrovolníci sedí u stolků vybavených telefony, miniaturními vánočními stromky, spoustou cukroví a kávy.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vaří se losos a Ježíšek vypadá jako světýlko nebo ježek. Jak děti vnímají Vánoce?