„Sbohem, Zemane“ i řečníci na štaflích. Na Hradě se při shromáždění sešly stovky lidí

Od nového prezidenta chtějí slušnost, demokratické hodnoty a lidskost. Stovky lidí se na druhém nádvoří Pražského hradu v neděli symbolicky rozloučily s érou arogance a pohrdáním lidmi, kterou podle nich ztělesňoval Miloš Zeman. Demonstranti také upozornili na důležitost prezidentské volby. Shromáždění s názvem Dotáhneme změnu: Demokrat na Hrad, které se koná několik dní před prvním kolem prezidentské volby, organizuje spolek Milion chvilek. U bezpečnostních kontrol při vstupu do areálu Hradu se tvořily fronty.

Druhé nádvoří Hradu bylo před začátkem demonstrace zaplněno zhruba z poloviny. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka se shromáždění účastní „vyšší stovky účastníků“, což potvrdil i reportér CNN Prima NEWS.

Na účastníky dohlíželo zhruba padesát policistů. U bezpečnostních kontrol při vstupu do areálu se před 14:00 tvořily fronty, u vstupu z ulice U Prašného mostu čekala na kontrolu asi stovka lidí a další přicházeli.

Účastníci chtějí podle organizátorů dát najevo, že od nově zvoleného prezidenta či prezidentky očekávají demokratické hodnoty, otevřenost, lidskost či prozápadní a demokratické směřování České republiky. Někteří lidé si s sebou přinesli transparenty, například s nápisy: „Sbohem, Zemane“, „Volím Pavla a vím proč“ či „Fischer na Hrad“.

Shromáždění zahájila vystoupení slamerů Anatola Svahilce a Lenky Hronové, režisér Václav Marhoul předčítal ze Zemanovy knihy Jak jsem se mýlil v politice. Vystoupil i písničkář Jaroslav Hutka. Marhoul i Hutka patří mezi podporovatele prezidentského kandidáta Petra Pavla.

Akce proběhla i na štaflích

Organizátoři ve čtvrtek zveřejnili informaci, že jim Správa Pražského hradu doporučila přesunout nedělní shromáždění jinam, protože historické sídlo českých králů a prezidentů není podle správy veřejným prostranstvím. Milionu chvilek doporučovala, aby shromáždění proběhlo na Hradčanském náměstí či v Chotkových sadech.

Spolek ale argumentuje rozhodnutím Městského soudu v Praze, podle něhož jsou hradní nádvoří veřejným prostranstvím, kde se veřejnost shromažďovat může. „Milion chvilek doplnil, že shromáždění na nádvoří proběhne, i kdyby řečníci měli vystupovat na štaflích, což se stalo,“ dodal reportér CNN Prima NEWS Karel Rychlý k výsledku sporu mezi spolkem a správou Hradu.

V reakci na vyjádření správy, že Pražský hrad je nejnavštěvovanějším turistickým cílem, současně spolek vyzval své příznivce, aby na Hrad dorazili jako turisté na výlet, tedy s fotoaparáty, turistickou mapou, svačinou a dalším vybavením. Kolem 15. hodiny se pak demonstranti přesunuli na Hradčanské náměstí, kde akce pokračovala.

Na Hradě se rozebíraly stánky

Na Twitteru také Milion chvilek zveřejnil, že v sobotu se budou na druhém nádvoří Hradu rozebírat stánky z vánočních trhů. „Tak to vypadá, že rozebírání stánků z vánočních trhů na druhém nádvoří Pražského hradu proběhne čirou náhodou přesně ve stejný čas, na který plánujeme naši akci na Hradě. I když stánkařům končil zábor v pátek. No nic, holt budeme muset mluvit trochu víc nahlas,“ napsali organizátoři. Prostor se stánky je na nádvoří ohrazený, pracovníci stánky rozebírají, průběh akce to však nenarušuje.

„Na závěr by měly vzniknout transparenty, které na místě zůstanou, a to jak pro končícího prezidenta Miloše Zemana, tak pro jeho nástupce,“ doplnil Rychlý z nádvoří. Organizátoři zakončili shromáždění po zhruba hodině a půl zpěvem hymny. Policisté neřešili žádné incidenty.

Zemanův nástupce se ujme prezidentského úřadu začátkem března. Voliči budou příští víkend vybírat z devíti kandidátů, předpokládané druhé kolo dvou finalistů se uskuteční koncem ledna.

Tagy: