Schillerová: V rozpočtu jsou podvody, je vylhaný. Nepleťte se pod nohy, obořila se Kovářová

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ 4.6.2023

Vládní rozpočet je vylhaný, obsahuje účetní triky, a dokonce podvody, řekla v pořadu Partie ve vysílání CNN Prima NEWS exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Předsedkyně poslaneckého klubu si údajně chystá stěžovat u Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) jí připomněla poslední roky a vyzvala ji, aby se vládě nepletla pod nohy.

„Pojďme na čísla. Jaký konsolidační balíček? To je daňový balíček, zvyšujete daně o 73 miliard korun. Z hlediska konsolidace tam nemáte ani čárku, už si přestaňme lhát,“ řekla v Partii předsedkyně poslanců ANO.

ČTĚTE TAKÉ: Fiala k Babišovi: Zlevněte potraviny, pomůžete lidem. Nechte Agrofert na pokoji, zuřil šéf ANO

Následně se pustila do svého nástupce v resortu financí Zbyňka Stanjury (ODS). „Sestavil rozpočet na rok 2023 naprosto nepoctivě. Ten rozpočet je vylhaný, jsou v něm účetní triky, dokonce i podvody,“ uvedla Schillerová.

Za konkrétní podvod považuje 50 miliard z modernizačního fondu, který podle exministryně nikdy nebude součástí státního rozpočtu. Prohlásila, že se v této věci obrátí na NKÚ.

Místopředsedkyně Sněmovny za STAN ale státní rozpočet obhajovala. Zda jej vláda bude schopná dodržet, se podle ní ukáže až v červenci. „Jednak přijdou dividendy z ČEZu, uvidíme, jak to vypadá s daněmi velkých firem, potom samozřejmě s windfall tax a také se určitě projeví čerpání z Evropské unie,“ uvedla Kovářová.

„To, že vy si neustále cucáte z prstu nějaká čísla, mi vadí. Vy jen omlouváte to, co jste způsobili za poslední roky. Prosím pěkně, pojďme si říct, že hasíme požár, tak nás nechte ho hasit a nepleťte se pod nohy, anebo nám pomozte,“ zmínila Kovářová.

Podle ní je třeba, aby vláda s opozicí spolupracovala. „Jsme soupeři, nejsme nepřátelé. V tomto případě, kdy se tato země nachází v mimořádné ekonomické krizi a veřejné finance jsou před katastrofou, tak prosím pěkně pojďme kopat za nároďák a pomozte,“ vyzvala Kovářová exministryni.

Tagy: