Zálohy o šest tisíc vyšší než důchod. Seniorce z Varů pomohla i odvysílaná reportáž

Evě Šmídové z Karlových Varů pomohla nezisková organizace.

Evě nestačí důchod ani na zálohy, pomáhají lidé

Příběh důchodkyně Evy Šmídové z Karlových Varů, jejíž zálohy na elektřinu rapidně vzrostly, má snad šťastný konec. Seniorka se dostala do potíží kvůli nedoplatku na elektřině. Kromě nových záloh přesahujících výši jejího důchodu ji trápil také nedostatek dřeva na zimu. Do věci se nakonec vložila organizace Člověk v tísni. Po odvysílání rozhovoru s paní Evou na CNN Prima NEWS se navíc s nabídkou pomoci ozvalo také mnoho dobrosrdečných diváků.

Rána v podobě nedoplatku za elektřinu ve výši 32 tisíc korun dopadla na 82letou paní Evu v říjnu. K tomu se přidaly nové zálohy – měsíčně 19 tisíc korun. Ze třináctitisícového důchodu nezaplatitelná částka. Seniorčiny úspory v tu chvíli zmizely. Začala proto hledat pomoc, tu ji nakonec nabídla organizace Člověk v tísni.

„Žádali jsme s klientkou o dávky hmotné nouze, konkrétně o mimořádnou okamžitou pomoc. Ta byla schválena a dokonce již vyplacena,“ sdělila CNN Prima NEWS terénní pracovnice neziskové organizace Barbora Trčková. Kromě zajištění dávky se pracovníkům Člověka v tísni podařilo také kontaktovat dodavatele energií paní Šmídové, který po jednání souhlasil s opětovným snížením záloh na necelých pět tisíc korun od začátku prosince.

S nabídkami pomoci se navíc ozvala řada diváků CNN Prima NEWS. Seniorů v podobné situaci zřejmě bude přibývat. Trčková proto veřejnosti radí, jak může potřebným důchodcům pomoci: „To, co děláme my, může dělat i okolí. Není nic těžkého doprovodit někoho na úřad.“ V případě nejasností pak doporučuje kontaktovat neziskové organizace.

Tagy: