reklama

Zdravotníci, popeláři nebo prodavači. Kdo bude moci chodit s pozitivním testem do práce?

Koho se bude týkat pracovní karanténa, by mohlo být jasné v pondělí. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce v pondělí předložit Ústřednímu krizovému štábu seznam profesí, které by mohly chodit do práce i s pozitivním testem na koronavirus. Rakušan to řekl v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Podle informací MF DNES by se mělo jednat například o zdravotnické služby, sociální péče nebo pohřebnictví či krematoria.

reklama

O pracovní karanténě se podle Rakušana nyní vede debata s hejtmany. „Máme jasně definovat, kdo spadá do kritické infrastruktury ne podle zákona, ale podle užitkovosti. V pondělí předkládáme seznam profesí na krizový štáb. Budeme to mít vydefinováno a vláda poté rozdělí podle kritického výkonu státních služeb pracovní karanténu,“ řekl v Partii Rakušan.

Podle informací MF DNES se jedná o odvětví nezbytné infrastruktury jako zdravotnické služby, sociální péče, doprava, energetika či vodní a odpadové hospodářství.

Na seznamu jsou prý dále obchody, pohřebnictví a krematoria, veřejná správa, komunikační a informační systémy nebo zemědělská výroba. Navrhovaný seznam pak zmiňuje integrovaný záchranný systém a krizové řízení, což by se mělo týkat veškerého zdravotnického personálu, lékárníků, sociálních pracovníků, dále pak řidičů MHD a vlakových strojvedoucích.

Jako nezbytní jsou údajně také označeni zaměstnanci energetických společností a vodáren, obchodů s potravinami nebo popeláři. Dokument zmiňuje i úředníky veřejné správy na úřadech práce, finančních úřadech či správách sociálního zabezpečení a lidi ve vedení obcí a krajů.

Na seznamu nechybí ani profese nutné v případě potřeby pro zajištění fungování pevné a mobilní sítě a také sítě pro rozhlasové a televizní vysílání, poštovních služeb a informačních systémů.

Co to je pracovní karanténa?

Pracovní karanténa znamená, že lidé z vybraných profesí, kterým by vyšel pozitivně antigenní test, by mohli i nadále chodit do práce. Smyslem je zajistit fungování státu pro případ, že by v karanténách skončilo velké množství lidí.

Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza už dříve řekl, že pracovní karanténa by se mohla týkat například řidičů, které rozvážejí potraviny, nebo zemědělských provozů, ve kterých se pečuje o zvířata. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už zmínil pracovníky v sociálních službách, zdravotnictví či školství.

„Hledáme cestu, aby řidič metra, když přijde do práce, vytře se, bude mít pozitivní antigenní test, nemusel odcházet domů do karantény, ale mohl dál nastupovat do metra a to metro řídit,“ uvedl už dříve Válek. Řidič s pozitivním testem by se neměl v práci s nikým jiným setkat.

Kvůli obavám z rychlého nástupu omikronu chce Fialův kabinet více testovat. V pondělí začalo častější testování právě ve školách, od 17. ledna se budou testovat všichni zaměstnanci dvakrát týdně antigenními samotestovacími sadami.

Tagy:

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama